Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mezinárodně uznávaný odborník na nukleární medicínu navštívil FN Ostrava

Profesor Abass Alavi, mezinárodně uznávaný odborník na nukleární medicínu, zavítal koncem června do FN Ostrava. Tento zakladatel pozitronové emisní tomografie, tedy zobrazovací metody známé pod zkratkou PET, zde pro zdravotníky připravil přednášku o její historii.

Profesor Alavi je významný vědec íránského původu, který v roce 1966 emigroval do Spojených států amerických. Celý svůj život zasvětil nukleární medicíně a patřil ke skupině, která jako první na světě použila 18F-fluorodeoxyglukózu k zobrazení metabolismu u člověka. Výzkumem v oblasti PET významně ovlivnil diagnózu řady onemocnění. Na Pensylvánské univerzitě se stal průkopníkem klinického využití této metody.

I když je mu více než osmdesát let, stále srší energií a elánem. „Je důležité komunikovat s mladými lidmi a přivádět je k nukleární medicíně. Myslím si, že PET je zobrazovací metodou číslo jedna. Budoucnost vidím v PET/CT a PET/MRI (magnetická rezonance), ne v osamocené modalitě CT, MRI nebo PET,“ řekl profesor Alavi a dodal: „Mladí lidé v medicíně by se měli zajímat o molekulární zobrazení. A je i na nás, kteří si už určitou cestou ve vědě prošli, aby jim to ukázali. Cílem by mělo být hledat nemoc v počátku, kdy je změna ještě na molekulární úrovni a jde ji tak efektivně léčit.“

Profesora dle jeho slov nasměrovala k medicíně matka: „Když mi byly čtyři roky, zemřel mi otec na komplikace gangrény dolní končetiny. A i když jsem byl dobrý v matematice a mohl jsem studovat technickou školu, matka ze mě chtěla mít lékaře, abych mohl pomáhat lidem.“ Proto v Íránu začal studovat medicínu. Zajímala ho fyzika, chemie, matematika a chtěl léčit zápal plic nebo Alzheimerovu nemoc, chyběla mu ale věda. Proto se rozhodl přestěhovat do USA. „Byl jsem první, kdo provedl zobrazení metabolismu cukru v organismu, a tím dal základ nejdůležitější zobrazovací metodě – PET. Jsme teď schopni označit řadu molekul v těle, máme přes dva tisíce sloučenin, díky kterým můžeme zobrazit Alzheimerovu nemoc, aterosklerózu, nádory nebo záněty,“ vysvětlil profesor Alavi a na závěr dodal: „Díky molekulárnímu zobrazení můžeme vidět řadu stavů dříve, než je tomu u jiných zobrazovacích metod. Považuji to za revoluci, podobně jako tomu bylo u objevu rentgenových paprsků. Nemám z toho radost jen já. Vím, že v nebi to potěšilo i duši mého otce. Matka si myslela, že jako lékař budu denně řešit obtíže desítek lidí. Mé objevy ale ve výsledku ročně po celém světě pomáhají milionům pacientů.“



V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Včera 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.