Svatováclavský hudební festival letos otevře velké letní preview, kdy se poslední prázdninovou sobotu 31. srpna uskuteční hned dva open-airy – jeden proběhne na hradě Hukvaldy, druhý pak souběžně v centru Ostravy. „Festivalový den“ nabídne jak klasiku, tak i klezmer, kabaret a roztančený folklor.
VELKOLEPÉ PROJEKTY
Hudební maraton SHF tradičně lemují monumentální vokálně-instrumentální skladby. K zahájení 21. ročníku vybral ředitel festivalu Igor Františák dílo, které u nás nebývá na programu často – symfonii Lobgesang (Chvalozpěv) Felixe Mendelssohna (4. 9., Ostrava). K její interpretaci si pozval opravdové špičky ve svém oboru: Symfonický orchestr Českého rozhlasu a evropsky uznávaný Český filharmonický sbor Brno spolu s neobvyklým trojlístkem prvotřídních pěvců, jakými jsou Simona Šaturová, Štěpánka Pučálková a Sung Min Song. Dílo nastuduje Guntis Kuzma, dlouholetý dirigent Lotyšského národního symfonického orchestru, nynější šéfdirigent a umělecký ředitel pobaltského Liepāja Symphony Orchestra. Královna česko-slovenského sopránu Šaturová je téměř rezidenční interpretkou SHF: „Můj vztah k tomuto festivalu je navíc daleko větší než jenom profesní. Nepamatuji si, kolikrát jsem už měla možnost na něm vystoupit, ale dodnes jsou pro mne některé koncerty nezapomenutelné. Jsem přesvědčena, že nejsem sama, kdo se do Ostravy vždy rád vrací.“
Dalším velkolepým koncertem bude uvedení děl Arnesena a Jenkinse v podání Permoník Choir Karviná s pěticí sólistek, Czech Virtuosi, Janem Kvapilem a KUBA KUPČÍK & BUMBUMBAND.cz pod taktovkou Paola Gatta v Evangelickém Kristově kostele (13. 9., Ostrava). Následující den bude festival hostit dirigentskou legendu Lawrence Fostera, kdy bude uvedeno Dvořákovo Te Deum s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českým filharmonickým sborem Brno, Veronikou Rovnou a Romanem Hozou (14. 9., Ostrava – Mariánské Hory). Hudba česko-slovenská představovaná trojicí Suk / Bella / Dvořák zazní díky Slovenskému komornímu orchestru vedeného fenomenálním Ewaldem Danelem na novém festivalovém místě v Třinci (15. 9., Evangelický kostel SCEAV). Rok české hudby následně pozdvihne koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček ve Dvořákově houslovém Koncertu a moll společně s Prague Philharmonia pod vedením Jakuba Kleckera (17. 9., Ostrava – Sál Vesmír). Opravdovou lahůdkou pak bude uvedení Dvořákovy Lužanské mše v původní verzi na dobové nástroje díky Ensemble Inégal (27. 9., Frýdek-Místek) a den poté na závěrečném koncertu jeho Requiem s Filharmonií Bohuslava Martinů pod vedením jejího šéfdirigenta Roberta Kružíka, Slovenským filharmonickým sborem a čtyřlístkem top českých operních pěvců – Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Františkem Zahradníčkem (28. 9., Ostrava).
EXKLUZIVNÍ ZAHRANIČNÍ HOSTÉ
Letošní festivalový ročník bude hostit VOCES8, britský vokální soubor nominovaný na Grammy v roce 2023, mladý pulzující barokní instrumentálně-vokální soubor z Brugg Musica Gloria (8. 9., Ostrava), evropsky uznávaného polského saxofonistu Pawła Gusnara (11. 9., Ostrava – Koncertní sál Fakulty umění OU) i italského kontratenoristu Filippa Minecciu (23. 9., Ostrava – Stará Bělá). „Na VOCES8 jsme již třikrát navyšovali kapacitu sálu včetně míst na stání. Jsou mimořádní a my se budeme také snažit o nezapomenutelný zážitek pro téměř 400 posluchačů i u nás na festivalu“ uvádí ředitel festivalu Igor Františák, který pečlivě dbá na výběr místa pro vyznění konkrétního obsazení. VOCES8 přiváží také vysoce zajímavý program Lux Aeterna kombinující skladby 16. století s díly 19. až 21. století (6. 9., Ostrava-Pustkovec).
ROK ČESKÉ HUDBY
Česká hudba bezesporu dominuje letošní dramaturgii SHF. Díla starých mistrů i nejznámějších autorů se objeví v 15 z 22 projektů. Jsou však představena opravdu festivalově, netradičně
a specificky. V opavském kostele se bude promítat první československý velkofilm Svatý Václav s nově sestavenou dramaturgií a živou hudbou ansámblu Cappella Mariana, budou oživena díla starých českých mistrů – Kryštofa Haranta, Adama Michny nebo Jana Dismase Zelenky, ale i barokní skvosty z kroměřížského arcibiskupského archivu díky Ensemble Castelkorn (14. 9., Příbor – Refektář piaristického kláštera / 15. 9., Dětmarovice). Bennewitzovo kvarteto (7. 9., Albrechtice) či koncertní mistři České filharmonie Jiří Vodička a Václav Petr spolu s prvotřídním pianistou Martinem Kasíkem provedou díla velikánů – Dvořáka, Martinů, Janáčka či Smetany (25. 9., Ostrava – Koncertní sál Fakulty umění OU). A k tomu všemu: naše nejlepší folklorní těleso Vojenský umělecký soubor Ondráš také na festivalu oslaví své 70. narozeniny celosouborovým Ondrášovským putováním (18. 9., Ostrava – Divadlo Jiřího Myrona).
FESTIVALOVÉ PROJEKTY NEJVYŠŠÍ KVALITY
Rezidenční tělesa SHF Collegium 1704 s Václavem Luksem a Collegium Marianum s Janou Semerádovou letos vystoupí v srdci Ostravy. Publikem milované Collegium 1704 vedle sebe opět postaví barokní velikány Bacha a Zelenku (7. 9.), Collegium Marianum tentokráte vystoupí s basbarytonistou Tomášem Šelcem s repertoárem z jejich připravovaného alba (21. 9., Slezská Ostrava).
Snad nejkrásnější chrám Moravskoslezského kraje, novogotickou perlu Ludgeřovic, rozeznívají festivalové koncerty již od roku 2010. Letos se zde festivalové cesty duchovní a staré hudby prolnou v jeden projekt věnovaný Roku české hudby: ADAM MICHNA „SVATOVÁCLAVSKÝ“. Pod taktovkou Jakuba Kydlíčka vystoupí orchestr dobových nástrojů Concerto Aventino spolu s pěvci třináctičlenného vokálního souboru specialistů na tzv. starou hudbu More Maiorum (20. 9., Ludgeřovice).
Dalším projektem odhalujícím tajemství českého baroka bude „Hudební cesta po stopách českého renesančního humanisty“ Kryštofa Haranta. Uskuteční ji pěvci ansámblu Cappella Mariana v čele s andělským sopránem Hany Blažíkové a barevným tenorem Vojtěcha Semeráda (22. 9., Hlučín). Pro tento originální až exotický projekt si přizvali virtuózního hráče na perský nástroj setar Kiyu Tabassiana s jeho oceňovaným kanadským souborem Constantinople a také Jiřího N. Jelínka, který posluchače provede barvitými líčeními Harantovy cesty.
Následně se bude v opavském kostele promítat první československý němý velkofilm Svatý Václav, který ožije díky autorské hudební dramaturgii Cappelly Mariany, která se nepředstaví pouze jako prvotřídní vokální, ale také jako instrumentální těleso – s gotickou harfou, fiddlemi, trombonem a flétnami (24. 9., Opava).
SHF poprvé ve své historii svými koncerty vystoupí z prostředí výhradně sakrálního. Nejkontroverznějším projektem se v tomto smyslu letos stane projekt „jazz v muzeu“, aneb vystoupení elitních jazzmanů Machina Mundi v čele s Lubošem Soukupem v Muzeu nákladních automobilů Tatra (12. 9., Kopřivnice).
Svatováclavský hudební festival za dvě dekády své existence zrealizoval téměř 1300 koncertů a etabloval se mezi největší a nejuznávanější festivaly vážné hudby. Celoročně realizuje také koncertní cyklus Hudební výlety v kulturních a technických památkách a nově i projekt na obnovu unikátního poutního kostela zaniklé sudetské vsi Stará Voda. Systematicky podporuje talenty mladé generace, prezentuje laureáty prestižních soutěží, uvádí novodobé premiéry a unikátní projekty (crossoverové projekty, balet, videoart či film v kostele). Patriotisticky pečuje také o genia loci uváděním koncertů moravskoslezských rodáků evropských uměleckých parametrů a děl zapomenutých skladatelů, kteří v regionu žili a tvořili již od doby baroka. Objevte jeho krásu i vy – z letošní festivalové nabídky je rozhodně co vybírat!
VSTUPENKY: Elektronická eVstupenka je nejjednodušším způsobem k výběru toho nejlepšího místa a rychlého nákupu přímo přes web SHF. Letošní ročník nabízí opět mnoho benefitů vstupem do mecenášského Klubu přátel SHF, poskytována je sleva 20% pro studenty, seniory 65+ a ZTP, sleva 50% platí pro děti do 15 let a ZTP/P. Více na www.shf.cz