„Srdeční selhání je závažné onemocnění, jehož výskyt v posledních letech velmi narůstá, a které vyžaduje pravidelné sledování. Díky novým systémům můžeme pacientům poskytnout komplexnější péči a rychleji reagovat na změny v jejich zdravotním stavu. Naše pilotní studie ukázala, že pacienti jsou schopni přístroje sami obsluhovat a jejich zkušenosti jsou velmi pozitivní,“ uvedl primář Telemedicínského centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí MUDr. Jan Chovančík, Ph.D., a upřesnil, že v rámci pilotního programu dostali pacienti při návštěvě svého kardiologa speciální kufřík s kompletní sadou přístrojů ke sledování vybraných životních funkcí. Tento set obsahoval zařízení pro sledování EKG, tepové frekvence, hmotnosti a saturace, které pacienti používali v domácím prostředí.
Vybrané parametry byly odesílány cestou speciální aplikace a vyhodnocovány pracovníky centra.
„Monitorování srdečního selhání je náročné především proto, že k jeho odhalení musíme sledovat několik parametrů současně. Každý z nich přináší cenné informace, ale teprve jejich komplexní vyhodnocení umožňuje reagovat a upravit léčbu včas, dříve, než se stav pacienta zásadně zhorší, nebo jej přímo ohrozí na životě,“ komentoval Ing. Jan Hečko, Ph.D., vedoucí biomedicínský inženýr Telemedicínského centra Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.
Dálkové monitorování je v třineckém Telemedicínském centru využíváno již od jeho vzniku před dvěma lety, přičemž dosud bylo zaměřeno především na sledování pacientů s poruchami srdečního rytmu. To se stalo klíčovým nástrojem při diagnostice u řady pacientů, u nichž bylo obtížné zachytit srdeční arytmii během tradičních EKG vyšetření v ambulanci, protože jsou její projevy často velmi nahodilé a nepravidelné. „Dálkový monitoring umožňuje dlouhodobé sledování, a tím i včasné zachycení epizod arytmie, což pacientům významně zkracuje cestu ke správné diagnostice. Za poměrně krátkou dobu jsme zachytili také několik specifických arytmií, které poté mohly být cíleně léčeny. Jedním z nich byl i mladý muž, sportovec, žijící nedaleko Prahy, který trpěl několik měsíců pocity srdeční nepravidelnosti, na EKG v ambulanci byl vždy normální nález, teprve při monitorování pomocí epizodního byla zachycena porucha rytmu. Navrhli jsme nový postup a mladý muž se nyní cítí výrazně lépe,“ vysvětlil primář MUDr. Jan Chovančík, Ph.D.
Telemedicínské centrum v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí tvoří jak lékaři, tak i tým biomedicínských inženýrů a techniků. Vzhledem k široké spádové oblasti Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, kterou tvoří celý Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, ale výjimkou nejsou ani pacienti z Čech, ocení především klienti ze vzdálenějších regionů projekty centra zaměřené na vzdálený monitoring.
Centrum se zaměřuje nejen na dálkové sledování pacientů, ale také na využití špičkových technologií, jako je 3D tisk a virtuální realita, například při plánování srdečních operací. V současnosti se rozšiřuje i do oblastí umělé inteligence a strojového učení. Vzdálené monitorování pacientů umožňuje sledování zdravotního stavu v reálném čase, což šetří čas pacientů a zajišťuje rychlé reakce lékařů na zhoršení stavu.