Techniku zavedení pod ultrazvukovou kontrolou je nutné si dobře osvojit. Kurz se proto soustředil na detaily. Rozdělen byl na teoretickou a praktickou část. Kurzisté trénovali na cvičných pomůckách, takzvaných fantomech, a následně absolvovali praxi na oddělení u pacientů. „Je důležité synchronizovat pohled na obrazovku monitoru s pohledem na zaváděnou kanylu. Po zautomatizování těchto činností už jde v podstatě o jednoduchou a rychlou metodu,“ popisuje garantka kurzu Mgr. Nela Walachová, která jako zdravotnická záchranářka působí na Urgentním příjmu FN Ostrava.
Nového kurzu se zúčastnili jak nelékaři ostravské fakultní nemocnice, tak i zdravotníci z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Vhodný je například pro porodní asistentky, zdravotnické záchranáře, všeobecné sestry nebo radiologické asistenty. „Na kurz jsem se přihlásil, jelikož máme více pacientů, kteří potřebují zajistit speciální intravenózní přístup,“ vysvětluje jeden z kurzistů Jan Hrončok, DiS., všeobecná sestra Kardiovaskulárního oddělení FN Ostrava.
Podle statistik až osmdesát procent pacientů, kteří fakultní nemocnici navštíví, potřebuje zajistit periferní žilní vstup. „U devětatřiceti procent z nich je to obtížné. Mluvíme hlavně o pacientech se spotřebovaným anebo zkolabovaným žilním systémem. Samostatnou kategorii pak tvoří děti,“ dodává Nela Walachová.
Lektoři plánují tento kurz pořádat čtyřikrát do roka. Druhé pokračování chtějí zorganizovat během letošního prosince.
Podívejte se na zajímavé video z kurzu: https://youtu.be/5sqfniRqajE.