Klíčovým prvkem projektu je obnova zařízení pro robotickou radiochirurgii a celotělovou stereotaktickou radioterapii, tedy pořízení a instalace nového kybernetického nože CyberKnife. Jde o roboticky řízený ozařovací přístroj, umožňující aplikaci velmi vysokých dávek záření do velmi malých objemů v těle. Ozařuje s desetkrát až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače. Systém umí kontrolovat pozici nádoru během ozařování, takže reaguje na sebemenší pohyby pacienta nebo jeho vnitřních orgánů. Nedochází tedy k poškození zdravé tkáně a záření je zacíleno pouze na nádor s přesností na 2 milimetry. Díky tomu se dají léčit i malé nádory v důležitých oblastech těla - karcinomy plic, prostaty, jater, slinivky, páteře hlavy a krku. Jedná se o neinvazivní alternativu chirurgického zákroku, léčba probíhá ambulantně.
„Na nový kybernetický nůž se už všichni opravdu těšíme. Ten původní má 15 let a je opotřebovaný jako by měl 30. Léčbu budeme moci nabídnout až 800 pacientům za rok. Někdy se jedná o alternativu chirurgického výkonu, někdy se nám podaří oddálit využití náročné systémové léčby, a někdy jde o jediný rozumný postup. Vždy nám jde o vysokou přesnost, stále častěji se dostáváme na submilimetrové zaměření. I u pohyblivých nádorů se postupně posouváme ze tří milimetrů na jeden,” říká doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky onkologické FN Ostrava.
Mezi nově zakoupenými přístroji nebudou chybět ani přístroje pro neuroonkologické operace, které mimo jiné umožní provádět zcela nových typ zákroků při léčbě nádorů mozku. „Nová Sterotaktická laserová ablace v kombinaci s modernizovanou navigací umožní miniinvazivně zmenšit nádorové ložisko v mozku u rizikových pacientů. Vzhledem k nízké invazivitě procedury lze takto operovat i v hlubokých, špatně dostupných oblastech mozku a u pacientů, kteří by nezvládli rozsáhlejší otevřený neurochirurgický výkon,“ chválí si nově pořizovaný přístroj prof. MUDr. Radim Lipina, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky FN Ostrava.
Zajímavým rozšířením v diagnostice i terapii je nákup kamery SPECT, doplněné o CT, která umožní využití moderních rekonstrukčních postupů, zvýší kvalitu diagnostických dat, plánování léčby a zlepší komfort vyšetření pro pacienta.
SPECT kamera již pacientům slouží. Spuštění provozu nového CyberKnife je plánováno na leden a Sterotaktické laserové ablace na květen příštího roku. „Od nových přístrojů si slibujeme zvýšení úspěšnosti léčby a zkrácení čekací doby na zákrok. Medicína jde rychle dopředu a nasazení pokročilých specializovaných metod, umožňujících personalizovanou cílenou terapii onkologických pacientů, je pro fakultní nemocnici klíčové,“ uzavírá MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava.
Projekt „Vybavení pro podporu a rozvoj - posílení péče o onkologické pacienty ve FN Ostrava“ je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.