V poslední době navíc už neplatí, že choroba postihuje lidi starší 60 let. „Dříve se zhoubné onemocnění dutiny ústní označovalo jako nemoc sociálně slabých. Rozvoj nádoru často souvisel s nadměrným a dlouhodobým požíváním alkoholu nebo kouřením. Řada pacientů nedodržovala základní hygienické návyky a nechodila na pravidelné zubní preventivní prohlídky. Dnes ale přibývá nemocných mezi mladšími lidmi, a to ve věkovém rozmezí od 40 do 60 let,“ upozorňuje primář KÚČOCH MUDr. et. MUDr. Oldřich Res, Ph.D., a dodává: „Proto je třeba na zhoubná onemocnění v dutině ústní myslet při preventivních zubních prohlídkách jak u bezzubých pacientů, tak i u mladých lidí, a případné nálezy na sliznicích nepodceňovat.“
Podle lékařů je základem úspěšné léčby včasná diagnostika. „Platí jednoduché pravidlo. Pokud pozorujeme v dutině ústní rostoucí útvar nebo naopak „defekt“ sliznice, která se čtrnáct dnů nehojí nebo se zvětšuje, vyžaduje to odborné vyšetření u lékaře. Zhoubné onemocnění se objevuje v místě trvalého dráždění kazem destruovaným zubem, ale třeba i snímatelnou zubní náhradou u bezzubých pacientů. Proto je velmi důležité absolvovat pravidelné preventivní prohlídky chrupu a dutiny ústní u zubaře. To je však při současných možnostech a kapacitách zubních ordinací v ČR mnohdy obtížné, a proto řada pacientů vyhledá ošetření v ordinaci praktického lékaře,“ popisují MUDr. Tomáš Blažek, Ph.D. a MUDr. Jana Jackaninová z Kliniky onkologické.
Nejčastěji se objevuje takzvaný dlaždicobuněčný (spinocelulární) karcinom, který se může šířit do krčních uzlin, u pokročilejších stádií pak až do plic. „Léčba takto pokročilých nádorů je velmi komplikovaná a zahrnuje nejenom operaci, ale následně radioterapii s chemoterapií. I přes snahu vzniklý defekt v dutině ústní a obličeji zrekonstruovat a radioterapii co nejvíce individualizovat, se jedná o velmi psychicky a fyzicky náročnou léčbu, která má vliv na výslovnost, příjem potravy a také estetiku obličeje. Proto vyžaduje spoustu energie nejen pacienta a jeho okolí, ale i lékařského týmu,“ dodává přednosta Kliniky onkologické doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA.
Pacienti s tímto druhem nádoru jsou ve FNO v nejlepších rukou, protože se o ně stará multidisciplinární tým složený nejen z maxilofaciálních chirurgů a onkologů, ale i patologů, radiologů, plastických chirurgů, ORL lékařů, paliativního týmu, algeziologa, nutričního lékaře a dalších odborností v rámci Komplexního onkologického centra.
Důležitý je i fakt, že každý pacient léčený v ostravské fakultní nemocnici pomáhá ve výzkumu nádorů dutiny ústní. Nedávno totiž vznikla díky podpoře Lékařské fakulty Ostravské univerzity, FN Ostrava a projektu LERCO výzkumná skupina Head and Neck Cancer Group. Tvoří ji vědečtí pracovníci zabývající se výzkumem tohoto onemocnění. „Z mého pohledu je neuvěřitelné, že se v Ostravě podařilo iniciovat výzkumnou laboratoř zabývající se „pevnými“ nádory složenou jak z klinických pracovníků, tak i patologů, a hlavně buněčných a molekulárních biologů při klinickém pracovišti. Vzorem nám byla Klinika hematoonkologie FNO a její výzkum „tekutých“ nádorů. Díky tomu je v Česku na špici léčby nádorových onemocnění krve,“ uzavírá zástupce přednosty KÚČOCH doc. MUDr. et MUDr. Jan Štembírek, Ph.D.