Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bílý dům na Černé louce: Bývalý výstavní pavilon G se mění v divadlo

Národní divadlo moravskoslezské může začít s rekonstrukcí bývalého výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Město Ostrava rozhodnutím zastupitelstva poskytne letos na stavební práce prvních 70 miliónů korun, začít by měly v létě. Na konci roku 2028 by NDM mělo mít další scénu pro cca 220 diváků a plnohodnotnou divadelní zkušebnu, Ostrava ale zároveň získá flexibilní kulturní prostor rozšiřitelný v případě potřeby až pro 500 lidí.

„V ‚Géčku‘ vznikne naše studiová scéna; ta nám umožní plnohodnotně hrát a zároveň oživí dříve oblíbený prostor na výstavišti. Kapacitně a rozměrově jde o prostor určený divadlu a kulturním akcím zhruba pro 220 diváků, ale bude to prostor variabilní, s možností rozšíření až na 500 účastníků – například pro koncerty. Takový prostor divadlu i Ostravě chybí. Po dokončení tam chceme na čas přestěhovat divadelní provoz z Divadla Jiřího Myrona a po završení druhé etapy rekonstrukce našeho největšího divadla budeme ‚bílý dům‘ samozřejmě naplno celoročně využívat,“ shrnul Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského. S tím, že NDM už má plány na druhou etapu rekonstrukce komplexu Divadla Jiřího Myrona připraveny. Nicméně realizace může začít až poté, co bude dokončena rekonstrukce pavilonu G, bude možné tam naplno hrát a NDM bude mít zajištěno další financování.

"Proměna bývalého Pavilonu G na novou divadelní scénu je důležitým krokem v dalším rozvoji centra Ostravy. Prostor na Černé louce a okolí pavilonu je už dnes oblíbeným a častým místem pro setkávání, odpočinek i trávení volného času, zejména v jarních a letních měsících. Nový kulturní prostor na tuto atmosféru přirozeně naváže a věřím, že ji ještě posílí. Chci, aby centrum města bylo živé, otevřené a atraktivní především pro mladé lidi. Právě kombinace kultury, veřejného prostoru, zeleně a služeb dává této lokalitě velký potenciál do budoucna,“ rozvedl primátor města Jan Dohnal (ODS).

Na návrhu divadelního „organismu“ pro pavilon G se podílel scénograf NDM David Bazika, úkolem architektů Tomáše Bindra a Pavly Vymetálkové bylo vytvořit celkovou architektonickou koncepci budovy.Výsledkem je jednoduchý čistý tvar ‚motýlka‘ zvýrazněný bílou fasádou a velmi čistými geometriemi oken a dveří. Stavba bude mít elegantní organický vzhled jako pavilony brazilského architekta Niemeyera. Do parku bude otevřen prosklený trakt divadelního předsálí, dalším směrem je trojpodlažní zázemí šaten a technického servisu. Uvnitř vznikne nový univerzální, variabilní až magický divadelní prostor. Zvukotěsná příčka oddělí hrací část od zkušebny o velikosti reálných jevišť našich divadel. Zkušebna s parametry jeviště nám stále chybí. V případě výjimečných větších projektů bude ale možné oba prostory propojit a použít jako jeden s větší kapacitou diváků/účastníků akce,“ popsal David Bazika. Architekt Tomáš Bindr přiznal, že ho vnějškově nezajímavý pavilon nakonec přece jen zaujal. „Zatímco zvenku byl zbaven své krásy, vnitřní nečekaný trojlodní klenutý prostor mě totálně dostal. Věděl jsem, že zadání musíme zhmotnit tak, abychom působení vnitřního prostoru nejen zachovali, ale zvýraznili, aby diváci zažívali pocit, že se téměř mohou dotknout betonových klenutých skořepin. Vnější plochu jsme pojali plasticky, jako sochu, stačilo přiznat zaklenuté prostory směrem ven a podpořit plasticitu. Nutnou novostavbu technické části k Havlíčkově nábřeží jsme pojali kontrastně k původní hmotě jako kovovou, polopropustnou, z tahokovu,“ řekl. Prosklené plochy by měly ozdobit vitráže, které dříve zdobily ostravské hlavní nádraží, a dráhy je předaly na 50 let do zápůjčky městu. Dnes jsou uskladněné v depozitáři, projdou restaurováním. NDM má už vysoutěženy také divadelní technologie, a jakmile stavba začne, vyhlásí soutěž na vnitřní vybavení. Celkové náklady se odhadují na 410 milionů korun (Většina jde z rozpočtu města Ostravy), hotovo by mělo být do dvou let od začátku stavby. NDM menší část peněz dokryje samo a má podánu také žádost o padesátimilionovou dotaci na MMR (program spolufinancovaný z EU).

Proměna pavilonu G na novou studiovou scénu je klíčová nejen pro další fungování a rozvoj Národního divadla moravskoslezského, ale i v kontextu celoměstské kulturní infrastruktury. Důležité je, že zapadá do celkové revitalizace území Černé louky, která bude krom zelené oázy v centru města nabízet útočiště studentům, zázemí novým podnikům a ještě širší záběr kulturního vyžití. Tzv. Géčko přinese zásadní synergický efekt a velmi důležitý posun v rozvoji této lokality. Letošní investice je počátkem tříletého procesu komplexní rekonstrukce, kterou je město samozřejmě připraveno i v dalších letech podporovat, do financování by však měly být zapojeny také externí zdroje,“ řekla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Pavilon G byl postaven v roce 1961 podle návrhu architekta Josefa Jiřičného (otce Evy Jiřičné) a hojně sloužil především v 60. a 70. letech 20. století. Průčelí mělo prosklenou rastrovou fasádu zdobenou geometrickým ornamentem. Dispozičně byla budova rozdělena na trojlodní výstavní halu a administrativní zázemí. Po roce 1989 celý výstavní areál upadal, zčásti byl nevyužívaný, až v roce 1998 začaly výrazné proměny Černé louky: bourání oplocení i zchátralých pergol a pavilonů, amfiteátru… Pavilon G prošel opravami v roce 2002; prostor pak sloužil sportu: Byl tu tenisový kurt a posléze tréninkový areál pro golf.

S využitím a rekonstrukcí pavilonu G pro kulturní účely již počítal vítězný návrh na revitalizaci oblasti Černé louky od nizozemského ateliéru MAXWAN, který vzešel z mezinárodní soutěže uspořádané v souvislosti s kandidaturou Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. NDM má budovu ve správě od roku 2017 a prakticky ihned započalo s plány na rekonstrukci pro divadelní účely. Soutěže na samotnou stavbu se ale opakovaly několik let kvůli častým odvoláním  neúspěšných firem k Úřadu pro hospodářskou soutěž. Žádné z odvolání sice úspěšné nebylo, ale procesy se táhly.

Druhá etapa rekonstrukce komplexu Divadla Jiřího Myrona (DJM) zahrne modernizaci jeviště a jevištních technologií, modernizaci hlediště, rekonstrukci zázemí divadelního provozu a revitalizaci vnitrobloku DJM s technickým zázemím. První etapa rekonstrukce v letech 2017–2018 (2019 – fasáda DJM) se týkala všech budov komplexu Divadla Jiřího Myrona ohraničeného třídou Čs. legií a ulicí Milíčovou. Přinesla mj. výrazné rozšíření a modernizaci prostor pro jednotlivé úseky včetně divadelních souborů. A vznikly i prostory nové: slavnostní sál (koncerty, společenská setkání, menší produkce divadelní), komorní Divadlo „12“ (hrají tam všechny čtyři soubory) a samostatné prostory pro Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM, který tím mohl výrazně rozšířit svou činnost.



OZO bude mít vlastní elektřinu. V Kunčicích vyrostou 2 kogenerační jednotky

Včera 10:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava udělala další krok k energetické soběstačnosti. Moderní kogenerační jednotky v areálu OZO vyrobí elektřinu i teplo a sníží náklady i emise. Malou elektrárnu postaví Veolia přímo v Kunčicích.

Dvouletého chlapečka v Havířově pokousal pes, policie hledá majitele

Včera 14:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ošklivé zranění v obličeji utrpěl teprve dvouletý chlapeček v Havířově. Podle policie i příbuzných ho napadl pes, který pobíhal bez vodítka a náhubku. Majitel psa údajně z místa odešel. Případem už se zabývá policie, která majitele psa hledá.

Opava rozšiřuje parkování. Přibudou nová místa i změny v parkovacích zónách

5. srpna 2026 17:24 | Opava | Yvona Fajtová

Najít volné parkovací místo v širším centru Opavy bývá často složité. Město proto připravuje další opatření, která mají situaci zlepšit. Vznikají nová parkovací stání, mění se organizace dopravy a některé novinky čekají také řidiče v parkovacích zónách.

Když jde teplota nad třicet, ochlazuje centrum Nového Jičína kropicí vůz

Včera 11:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Technické služby se snaží v úmorných vedrech osvěžit lidem klima v Novém Jičíně. Několikrát denně projíždí ulice nejvíce vyhřátého centra kropící vůz. Zvýšila se také intenzita zálivky květinových záhonů.

Muž v Příboře se vážně zranil při práci s rozbrušovačkou

Včera 9:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu ráno zasahovali záchranáři i vrtulník u vážného zranění muže v Příboře na Novojičínsku. Poranil se v oblasti hlavy při práci s rozbrušovačkou. Následně byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.

Proskovice chystají odbahnění. Ostrava je podpoří z Fondu životního prostředí.

Včera 9:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje v podpoře projektů, které zlepšují životní prostředí. Z městského fondu poputují další miliony na péči o krajinu, veřejný prostor i environmentální výchovu dětí a mládeže.

Dohoda Frýdku-Místku a Slezanu Holding přinesla novou parkovací plochu

5. srpna 2026 16:12 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Začneme dobrou zprávou pro řidiče a obyvatele Frýdku. Na pozemcích Slezanu vznikla dočasná plocha pro parkování aut. Dohodlo se na tom město s vedením společnosti Slezan Holding.

Zdravotníci obměňují flotilu vozů. Sanitky budou rozmístěny po celém kraji

5. srpna 2026 14:17 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Každá minuta může rozhodovat o lidském životě. I proto Moravskoslezský kraj pokračuje v modernizaci zdravotnické záchranné služby – do provozu nyní zamířilo 14 nových sanitek vybavených nejmodernější technikou.

Prázdniny patří opravám škol. Opava modernizuje učebny i rozvody

5. srpna 2026 18:13 | Opava | Yvona Fajtová

Letní prázdniny jsou obdobím, kdy ve školách místo žáků pracují řemeslníci. Opava využívá volné měsíce k opravám školských budov. Letos jsou díky obnově školek po předloňských povodních práce méně rozsáhlé.

Falešní investiční poradci z Ukrajiny obrali Čechy o miliony. Kriminalisté z MS kraje zasahovali v Kyjevě

5. srpna 2026 10:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté odhalili mezinárodní gang podvodníků, kteří lákali lidi na pohádkové zisky z kryptoměn. Falešní poradci s lámanou češtinou volali obětem z ukrajinského call centra a připravili Čechy o desítky až stovky milionů korun. Na padesátce domovních prohlídek v Kyjevě se podíleli i čeští vyšetřovatelé.

V. Palkovská i J. Bělica nejsou na volebních kandidátkách

5. srpna 2026 12:15 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V úterý vypršela lhůta pro podání kandidátek politických stran a uskupení do komunálních voleb. Post primátorky už nebude obhajovat Věra Palkovská za sdružení Osobnosti pro Třinec. V Havířově nebude na kandidátce hnutí ANO radní a hejtman Josef Bělica.

Na Opavsku hořelo další pole, požár zničil 35 balíků slámy

4. srpna 2026 17:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů zasahovalo u požáru strniště ve Větřkovicích na Opavsku. Oheň zasáhl plochu o rozloze přibližně dvou hektarů a zničil 35 balíků slámy. Příčina požáru se zjišťuje.

Pašeráci vzácných papoušků dopadeni. Celníci zasahovali i v Moravskoslezském kraji

4. srpna 2026 15:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Brutální zacházení v PET lahvích, padělané doklady a obchody za miliony. Celníci rozbili gang nelegálně obchodující s chráněnými ptáky a zasahovali také v MS kraji. Desítky vzácných papoušků našly bezpečné útočiště i v Zoo Ostrava.

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), krajský radní za SPD

4. srpna 2026 14:30 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Podpora zelených projektů pro krajské organizace 

Elektrokoloběžka způsobila noční požár v Hlučíně, hasiči museli obyvatele domu zachraňovat oknem

4. srpna 2026 12:04 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Požár elektrokoloběžky v bytovém domě vyděsil v noci obyvatele Hlučína. Hustý dým uvěznil v bytě rodinu s dítětem, kterou hasiči museli evakuovat po žebříku. Celkem hasiči vyvedli z domu 31 lidí.

Letošní rok bude pravděpodobně jedním z nejsušších let od roku 1960

4. srpna 2026 10:05 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Letošek bude podle odborníků pravděpodobně jedním z nejsušších let od šedesátých let minulého století. Po krátkém zlepšení situace v MS kraji díky červencovým srážkám, se vlivem veder očekává další extrémní sucho. Pojďme se podívat, jak dopadá například na zemědělce.