Podobná situace byla i na řece Odře a Lubině, kde voda stoupala tak rychle, že někteří lidé ani nestačili utéct. Z oken domů pak sledovali, jak se okolí mění v obrovské jezero.
Karviná zůstala na několik hodin odříznuta od okolního světa, protože příjezdová cesta byla zalita vodou a neprůjezdná. Podobně byl na tom i Bohumín, tady byla evakuována nemocnice.
Hasiči nestačili odčerpávat vodu ze sklepů, evakuovat lidi a řešit protipovodňová opatření. Hlavním problémem byla také na mnohých místech odpojená elektřina.
Poté, co hladina řek začala kulminovat a déšť ustávat, zasáhla kraj další pohroma – sesuvy půdy. V celém Moravskoslezském kraji bylo nahlášeno 50 sesuvů. Povodně či hrozby sesuvů zasáhly přes 2100 domů, evakuováno bylo přes 1200 lidí.
Členové krizového štábu Moravskoslezského kraje byli nuceni vyhlásit na několika místech v kraji stav nebezpečí, což zajistilo pružnější řízení záchranných prací. Kromě toho lidem v postižených oblastech sloužily i tísňové linky, prostřednictvím kterých se lidé mohli například dozvědět jaká je průjezdnost silnic.
Škody, které napáchala povodeň, se teprve sčítají. Půjdou ale do stamilionů. Jistá je jedna lidská oběť. Další újmu na zdraví obyvatel si velká voda nevyžádala. Záchranáři však počítají s tím, že pomoc psychosociálního týmu budou lidé určitě potřebovat.
Do postižených oblastí byli nasazeni vojáci, kteří pomáhali s úklidem, humanitární organizace zřídily konta, na které lidé mohli posílat peníze pro lidi postižené povodněmi, ale jednalo se také o zásoby desinfekčních prostředků a podobně. Pracovníci krizového centra vyjížděli mezi lidi a na místě nabízeli pomoc materiální i psychickou.
Pomoc nabízely i firmy a mezi ně patřila také společnost Auto Heller, s.r.o., která bezplatně zapůjčila na jeden měsíc šest vozů Škoda YETI pro krizový štáb MS kraje.
Finanční pomoc žádali hejtmani postižené Moravy na svém jednání v Olomouci, kde mimo jiné vyzvali vládu, aby povodňové oblasti řešila komplexně.