Zvolený název projektu nelze chápat doslovně. Cílem projektu totiž není dosáhnout energetické samostatnosti, protože to vzhledem k průmyslovému charakteru kraje a koncepci energetického systému není možné, ale upozornit na potřeby racionálního hospodaření s energií, efektivního využívání všech dostupných zdrojů, uplatňování moderních technologií a také koncepčního řízení krajské energetiky.
"Projekt Energeticky nezávislý kraj má za cíl v prvé fázi zmapovat zdroje výroby energií, naši stávající a budoucí energetickou potřebu a navrhnout novou energetickou koncepci s ohledem na budoucí rozvoj Moravskoslezského kraje", vysvětluje profesor Noskievič, který je odborným garantem projektu Energeticky nezávislý kraj a zároveň šéfem dozorčí rady Moravskoslezského energetického klastru.
"Z 80% se na spotřebě primárních energetických zdrojů v kraji podílí černé uhlí. Zodpovědné úvahy o krajské energetice to musí jednoznačně reflektovat", říká šéf projektu Energeticky nezávislý kraj.
"Zcela dominantním zdrojem elektřiny a tepla je v Moravskoslezském kraji místní černé uhlí. Na spotřebě primárních energetických zdrojů se podílí téměř osmdesáti procenty. Na druhém místě je zemní plyn se zhruba šestnácti procenty a pouhá čtyři procenta zbývají na ostatní zdroje. Zodpovědné úvahy o krajské energetice musí vzít tuto skutečnost na vědomí, a to bez ohledu na v současné době špatnou prestiž uhelné energetiky. Vždy platilo, že neexistuje špatné palivo, rozhodující je použitá technologie a provozní kázeň", uvedl profesor Noskievič.
Tento projekt je spolufinancován z OPPI program spolupráce I. klastry.