Místo dvou až tří dnů hospitalizace jen 15 až 20 minut v ordinaci a bez narkózy! To je skvělá zpráva pro ženy, které mají podstoupit takzvanou hysteroskopii, zákrok, který je známý také pod pojmy abraze, kyretáž nebo „vyčištění". Již více než rok je možné i v České republice si tento zákrok nechat provést ambulantně.
„Tento výkon umožňuje nejenom dutinu děložní prohlédnout zevnitř a cíleně odebrat vzorky z podezřelých míst, ale navíc z dělohy odstranit také drobné výrůstky. Pro lepší představu je možné se podívat na 3D animaci celého výkonu na http://www.youtube.com/watch?v=VWpM4XzKj64," říká MUDr. Petr Kovář z havířovského zdravotnického zařízení Gynprenatal s.r.o., které jako jediné v Moravskoslezském kraji tyto zákroky v ambulantním režimu a bez narkózy vykonává.
„Když mě začaly sužovat ženské problémy, musela jsem ke gynekologovi a ten mi navrhl okamžitý nástup do nemocnice s tím, že je nutné provést co nejrychleji kyretáž dělohy, lidově řečeno „vyčistit ji". Vzhledem k tomu, že zákrok se dělá v plné narkóze, musela bych jeden den absolvovat veškerá předoperační vyšetření u praktického lékaře nebo internisty a druhý den nastoupit do nemocnice a absolvovat zákrok. Navíc bych se po narkóze nemusela cítit nelépe, což by znamenalo ještě třetí den odpočinku a nabírání sil," vysvětluje situaci paní Alena K. z Ostravy-Zábřehu, která nakonec absolvovala tento zákrok bez narkózy. Na klinice strávila ani ne půl hodiny a sama ojela autem domů.
„Ženy k nám přicházejí z celé republiky a dokonce i ze zahraničí samy a v čase, který jim plně vyhovuje. Zákrok podstupují v civilním oblečení. Během několika málo minut se do dělohy podíváme, vezmeme vzorky či dokonce odstraníme výrůstky, které se odborně nazývají endometriální polypy či drobné myomy. Pacientka může ihned po výkonu sama odejít nebo odjet domů. Díky operačním nástrojům, které jsou tenčí než při zavádění nitroděložního tělíska, není nutné žádné umrtvení. Jenom zcela výjimečně provedeme znecitlivění lokálním anestetikem podobně, jak to všichni známe u zubaře. Není nutná žádná narkóza, jak je tomu doposud v naprosté většině zdravotnických zařízení v ČR. Pacientce tak výkon zabere jen minimum času, omezí její nervozitu a zabrání komplikacím s nahlášením volna u zaměstnavatele či se zajištěním chodu rodiny během ženiny hospitalizace. Přitom výkon je plně hrazen většinou zdravotních pojišťoven," upřesňuje gynekolog MUDr. Petr Kovář, který jako první v České republice zavedl hysteroskopie v ambulantním režimu a také je provádí.
Během prvního roku zavedení metody podstoupily ambulantně tyto zákroky již téměř tři stovky pacientek, každý měsíc přibývá několik desítek nových.
„Byla jsem ráda, že mi můj lékař navrhl i toto ambulantní řešení, samotnou by mě ani nenapadlo, že je možné vyřešit problém bez narkózy a hospitalizace za doslova pár minut," dodává na závěr paní Alena.
Přitom hysteroskopie je velice rozšířená, během života ji podstoupí, zejména v období přechodu a po přechodu, velká část žen. Včasná diagnostika zejména závažných prekanceróz či časných stadií rakovinných onemocnění dělohy a následné operační řešení jim mohou zachránit doslova život.
„Ve světě se tyto zákroky provádějí v ambulantním režimu již docela běžně, některá pracoviště existují téměř 30 let a referují o více než dvaceti tisících ošetřených pacientek. Je tedy jedině dobře, že tato možnost konečně dorazila i k nám," dodává MUDr. Kovář.