Potřeba nových důlních odborníků pramení ze změn ve společnosti OKD, která v posledních dvou letech investovala kolem devíti miliard korun do nových těžebních technologií. Firma si uvědomuje, že takové stroje mohou obsluhovat jen kvalifikovaní lidé.
„V souvislosti s masivními investicemi se důlní technologie výrazně proměnily a OKD potřebuje zaměstnance, kteří je dokážou kompetentně obsluhovat. V roce 2008 se proto firma vrátila k systematické podpoře hornického školství, kterou uzavřením smlouvy s havířovskou školou významně rozšiřuje," vysvětlil personální ředitel OKD Radim Tabášek.
Na Střední školu v Havířově-Šumbarku od září nastoupí studenti prvních ročníků oborů důlní elektrikář a důlní zámečník, které bude OKD podporovat stejným způsobem jako jejich vrstevníky v Karviné. Mohou počítat s měsíčním tisícikorunovým stipendiem, praxí na povrchových pracovištích OKD, možností letních brigád a dalšími výhodami, jako jsou například bezplatné vstupy na sportovní akce klubů podporovaných OKD. Mnoho z nich si zároveň uvědomuje, že jim těžaři mohou zajistit dobrou perspektivu, firma jim totiž po ukončení studia zaručuje jistotu zaměstnání na svých pracovištích.
„Nejdůležitější je, když se člověk podívá do budoucnosti. Vidí jistotu práce v moderní firmě se špičkovým vybavením za dobrý plat, což v našem regionu rozhodně není samozřejmé," řekl student druhého ročníku oboru důlní zámečník na karvinské škole Tomáš Siuda.
V současné době se na práci v OKD připravuje na Střední škole techniky a služeb v Karviné 74 budoucích důlních elektrikářů a zámečníků.
Výučním listem zájem o pomoc ze strany těžařské firmy nekončí. Kdo se rozhodne ve studiu důlních nebo příbuzných oborů pokračovat v maturitním, nebo dokonce vysokoškolském studiu, bude OKD podporován i nadále. Podpora vysokoškolských studentů hornictví a příbuzných oborů směřuje kromě stipendia k odborné stránce jejich vzdělávání, společnost jim poskytuje konzultace při zpracování závěrečných prací a možnost odborné stáže v OKD.
„Uvědomujeme si, že perspektivu firmy vytváří v první řadě kvalifikovaní lidé, kteří jsou schopni zachytit dynamický technologický rozvoj v OKD," vysvětluje Tabášek.
Střední škola v Havířově-Šumbarku pořádá 1. února den otevřených dveří výhradně pro zájemce o studium důlních oborů, kteří se zde dozvědí všechny potřebné informace týkající se studia.
„Hornické školství má na naší škole dlouholetou tradici. Vážíme si toho, že díky spolupráci s OKD můžeme rozšířit nabídku o obory, které absolventům zaručují perspektivu na trhu práce. To je v našem regionu poznamenaném strukturální nezaměstnaností nesmírně důležité. Věřím, že si to rodiče i žáci uvědomí a o hornické obory u nás bude stejně velký zájem, jako tomu je v Karviné," konstatoval ředitel havířovské školy Josef Říman.
Černouhelná těžební společnost OKD ze skupiny New World Resources je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, pracuje v ní téměř 14 000 lidí, další zhruba 4000 pracovníků pro firmu těží uhlí prostřednictvím dodavatelských organizací. Na činnost jednotlivých šachet jsou přitom navázány další tisíce pracovních míst ve firmách, které pro OKD zajišťují dodávky zboží a služeb. V roce 2008 založili těžaři Nadaci OKD, do které firma přispívá každoročně 1 % ze zisku před zdaněním. Za tři roky nadace rozdělila neziskovým organizacím a obcím přes 120 milionů korun.
Střední škola (Sýkorova 1/613, Havířov - Šumbark) zahájila výuku v roce 1950. Od té doby absolvovalo školu přes 10 tisíc studentů a studentek různých oborů. Je umístěna téměř v centru Šumbarku, velmi dobrou dopravní dostupnost zajišťuje několik linek MHD, meziměstská doprava i nedaleké vlakové nádraží. V areálu školy jsou učebny pro teoretickou výuku, čtyři učebny výpočetní techniky, tři laboratoře měření, pracoviště odborného výcviku, svářečská škola, tělocvičny, posilovna, hřiště, tenisové kurty, knihovna a jídelna. Více na www.outech-havirov.cz.