IT Cluster se ihned po svém založení stal významným subjektem, jehož existence láká do České republiky a Ostravy odborníky z celého světa. Pravidelných tematických konferencí se účastní světoví lídři IT průmyslu. Díky zajímavým projektům, které sdružení realizuje, roste také zájem o studium na VŠB-TU, která je jedním z klíčových partnerů IT Clusteru.
Ivo Vondrák, rektor VŠB-TU Ostrava: „Někdy v roce 1990 tady začínalo 20 studentů IT, dneska je jich něco mezi třemi až čtyřmi tisíci a nová fakulta se téměř začíná stavět, čili myslím si, že tady je kus práce uděláno a že stojíme na prahu další etapy."
Sídlem IT Clusteru je Ostrava - město s vysokým potenciálem hostit špičkové výzkumné a vývojové týmy. Pro Ostravu je zase IT Cluster vlajkovou lodí jejího technologického rozvoje. Realizuje zde například projekt „Inteligentní dopravní systém", který řídí plynulost dopravy a efektivní využití parkovacích ploch na území města. Obyvatelé Ostravy tak z partnerství s IT Clusterem získali dnes tolik potřebnou konkurenční výhodu.
Petr Kajnar (ČSSD), primátor Ostravy: „Jestli máme mít budoucnost jako město a kraj, tak se musíme posunout k produkci s vyšší přidanou hodnotou, a to bez zázemí vědy, výzkumu a kvalitního vysokého školství není možné."
IT Cluster má také podporu Moravskoslezského kraje. Vytváří pro něj „Systém předpovídání povodňových situací" - jak ukázala poslední léta, je právě riziko povodní v tomto kraji značně vysoké a vývoj sofistikovaného předpovědního systému má proto vysokou bezpečností prioritu.
Zděněk Nytra, ředitel Hasičské záchranné služby MS kraje: "Pro nás to do budoucna bude znamenat, že umíme lépe předvídat anebo reagovat."
Tím ale přínos IT Clusteru pro laickou a odbornou veřejnost zdaleka nekončí. IT Cluster nyní usiluje o úspěšné obhájení projektu IT4Innovations. Jeho cílem je do roku 2014 vybudovat v Ostravě Superpočítačové centrum, jediné v České republice, které se svým výkonem bude řadit mezi 100 nejvýkonějších center na světě. O využití výpočetní kapacity tohoto superpočítače již projevily zájem desítky soukromých firem z farmaceutického, strojírenského a automobilového průmyslu, ale také bezpečnostní složky Moravskoslezského kraje či Ministerstvo obrany.
Rychlost desítek tisíc spojených mikroprocesorů je nezbytná právě při náročných simulacích vývoje počasí, povodní či molekulárních jevů, kde je potřeba počítat s obrovským množstvím nejrůznějších vlivů a souvislostí.
Ivo Vondrák, rektor VŠB-TU Ostrava: „Ten projekt, který připravujeme, týkající se výstavby největšího superpočítače v ČR a možná i ve střední Evropě, tak jeho smyslem je jediné: vytvořit výzkumnou infrastrukturu pro ostatní obory. Protože ten superpočítač není nic jiného než velká výkonná laboratoř."
Informační technologie pozitivně ovlivňují naše životy, chrání je a pomáhají rozvíjet moderní svět. Jisté je, že budoucnost civilizované společnosti bude na informačních technologiích závislá čím dál tím více. Regiony s rozvinutými informačními technologiemi budou mít před ostatními obrovskou konkurenční výhodu. IT Cluster je tak pro Ostravu, Moravskoslezský kraj a celou Českou republiku příležitost, jak zaujmout špičkové postavení v IT technologiích v rámci celé Evropy.