Prezident má šest zástupců a jsou jimi viceprezidenti: Pavel Vítek (Beskydská stavební), Jiří Cienciala (Třinecké železárny), Ivo Klimša (Biocel Paskov), Václav Daněk (Ridera), Ján Fabián (OKD) a Ivo Vondrák (VŠB-TU Ostrava). Výkonný aparát Sdružení zůstává v čele s generálním ředitelem Miroslavem Fabianem.
„Vést tak významné uskupení, jakým je Sdružení, je pro mě velká pocta, ale i závazek. Budu se snažit, aby Sdružení bylo nadále důstojným a respektovaným partnerem při řešení všech problémů, které region trápí a se kterými se potýká," uvedl prezident Sdružení Pavel Bartoš, který je zároveň předsedou představenstva Krajské hospodářské komory MSK i předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti FITE. Byl zvolen také podnikatelem roku 2009 v Moravskoslezském kraji. Řekl, že je také spokojen se složením nové rady Sdružení.
„Těším se na spolupráci s nimi. Myslím, že rada bude velmi akční. Jsem rád, že posílila o takové osobnosti, jakými jsou pan Ivo Vondrák a pan Ján Fabián," řekl Pavel Bartoš.
Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje v regionu působí od roku 1990, mezi jeho členy patří velké průmyslové podniky, stavební firmy, projekční organizace, distribuční společnosti, oborové klastry, rozvojové agentury, ale i školy, zdravotnická zařízení, města a obce.
Zájem o členství ve sdružení rok od roku stoupá. Například v roce 2001 mělo sdružení 70 členů, v roce 2003 - 79 členů, v roce 2005 - 95, letos se již blíží dvěma stům. „Někteří z těchto členů zastupují řadu dalších, takže z tohoto pohledu je v rámci Sdružení zúčastněno několik tisíc subjektů z různých oborů činnosti. To také znamená, že přijatá stanoviska a doporučení jsou ze strany Sdružení odborně podloženy potřebnou praktickou zkušeností a mají stabilní charakter. Nárůst členů svědčí o jejich zájmu podílet se na rozvoji kraje a na vzájemné spolupráci a také o tom, že v našem společenství vnímají oporu při řešení mnoha náročných situací," uvedl generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian.
Sdružení aktivně sjednocuje regionální aktivity, podílí se na přípravě programových dokumentů a stanovení priorit. Klíčovými tématy pro volební období 2011 - 2014 jsou pro radu Sdružení podle Pavla Bartoše především komplexní řešení kvality ovzduší, dále snaha pomoci růstu zaměstnanosti, dostavba dopravní infrastruktury, především východo-západního spojení kraje se Slovenskem, a řešení dopravní obslužnosti i zásadní změny v oblasti vzdělávání. „Tato témata je možno nazvat krátkodobými. Jako dlouhodobý problém se potom jeví perspektiva regionu v horizontu dvaceti let, kdy se dotěží černé uhlí, což bude mít zásadní dopad na klíčové průmyslové aktivity v kraji. Dalším zásadním problémem bude i řešení energetiky, která je v současnosti založena na spalování černého uhlí a na transportu elektrické energie do našeho kraje," vysvětlil Pavel Bartoš.