Desítky kreativních zaměstnanců Dalkie přišly i letos v rámci projektu MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia s nejedním skvělým nápadem, který pomůže dětem, handicapovaným, seniorům nebo záchranářům. Každý z nich totiž vymyslel nebo podpořil nějaký veřejně prospěšný projekt. Z Nadačního fondu Veolia pak mohl získat ve prospěch „své" dobročinné aktivity příspěvek až padesát tisíc korun.
„Můj projekt byl Minitenis do mateřských škol. Díky příspěvku jsem nakoupila vybavení přizpůsobené dětem od tří do pěti let. Děti si vyzvednu v mateřské školce, vezmu je přímo na zahrádku mateřské školky, takže rodiče a paní učitelky se o nic nestarají. A na terase se učíme základům minitenisu a hlavně sportu. Rozvoji obratnosti, zdatnosti, lásce ke sportu," uvedla jedna z oceněných, Martina Zichová.
Obrovský kus práce má na svém kontě i ředitelka ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín Marcela Komendová, kterou Dalkia podpořila prostřednictvím své zaměstnankyně. Dlouhodobě se věnuje handicapovaným lidem, pro které shání peníze, kde to jen jde.
„Jsem ředitelkou speciální školy v Novém Jičíně. A protože i tam máme problémy a chybí nám některé činnosti, tak jsem se stala před deseti lety dobrovolným ředitelem obecně prospěšné společnosti, díky které do školy zajišťujeme svoz dětí a žáků na denní docházku. Děláme to už patnáct let. Takže je to propojení profesní a dobrovolnické práce," vysvětluje paní Komendová, která vidí největší smysl přepravy handicapovaných v pomoci rodičům těchto lidí. „Dvěma auty svezeme ráno i odpoledne v průměru pětatřicet dětí a žáků od tří do osmnácti let s těžkým kombinovaným postižením a autismem. Díky tomu rodina může fungovat alespoň trošku v normálním režimu nebo v režimu běžné rodiny, kdy rodič odejde do práce a dítě do školy."
Tak trochu raritou mezi oceněnými byl Petr Hrachovina. Stal se totiž jediným držitelem manželského Minigrantu. O peníze požádal on i jeho choť na dva různorodé projekty a oba uspěli. „Manželka je aktivní v tanečním kroužku pro tělesně handicapované ženy. Tančí břišní tance, takže se rozhodla, že je podpoří. A já jsem z vesnice, kde fungují občanská sdružení zajišťující jakýsi společenský a kulturní život. Proto jsem pomohl klubu důchodců, který nemalou měrou přispívá k dění u nás v Nákle. Rádi pomáháme slabším lidem. Tělesně postiženým a starším občanům," usmívá se pan Hrachovina.
Na dobročinné aktivity společnost Dalkia přispívá v rámci projektu MiNiGRANTY rok od roku více. Loni to bylo pět set tisíc korun, letos sedm set tisíc korun. Každoročně ale platí, že díky podpoře dobré věci vykouzlí úsměv na tváři handicapovaným, seniorům, dětem nebo třeba hasičům.