Dvoudenní program nese souhrnný název Chemie na Slezskoostravském hradě a chce především popularizovat přírodní vědy, fyziku a matematiku. Proto jsou po oba dny připraveny atraktivní ukázky a vystoupení pro všechny věkové kategorie diváků z řad široké veřejnosti.
„Pedagogové i studenti příslušných oborů umožní všem na vlastní oči vidět, ale i vlastníma rukama si vyzkoušet zajímavé experimenty. Bude to především zábava, ale i nenásilné poučení v jednom. Závěr pátečního programu bude proto mimo jiné patřit populárně vědeckým filmům, ve spolupráci s Academia Film Olomouc, a ohňostroji," říká docent Václav Slovák z České společnosti chemické, která akci pořádá.
Hlavní atrakcí dopoledních částí Chemie na Slezskoostravském hradě bude po oba dny více než 30 stánků tvořících tzv. chemický jarmark. Ten zaplní celý areál hradu. Současně bude pro návštěvníky organizována řada chemických a přírodovědných her, soutěží a matematických hádanek a hrátek pro děti i dospělé. Soutěžit se bude o příjemné drobné ceny.
Celým dvoudenním programem se bude táhnout "chemicko-dovednostní" soutěž pro náctileté s názvem "Ostrava hledá přírodovědce", jejíž "castingy" proběhnou v pátek a závěrečné finále v sobotu dopoledne. Soutěž je primárně určena pro dvojice studentů středních škol, ale na webu soutěže www.chemienahrade.cz se mohli přihlásit i žáci škol základních. Soutěžící budou muset zvládnout nejen znalostní základy, ale především si umět poradit vtipně, rychle a logicky s praktickým využitím znalostí z oblasti přírodních věd.
„Nečekejte vzorce nebo rovnice, i tato soutěž bude především hravá a zábavná," upozornil docent Slovák. Ceny budou připraveny pro všechny finalisty. V rámci programu proběhne také vyhlášení výsledků fotosoutěže pro žáky ZŠ a finále "dramatické" soutěže pro MŠ a ZŠ.
Michael Londesborough je vědec pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. Posledních pět let provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži. Třikrát vyhrál cenu pro české a slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na vzdělávacích projektech British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Zaměřuje se zejména na zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a vytváření vztahů mezi mladými vědci ve Velké Británii a České republice. Michael Londesborough je spoluautorem a moderátorem televizního pořadu PORT, kde předvádí experimenty vysvětlující zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti vědce.