S tím souvisí zaměření konference i její tři hlavní témata. Jsou jimi Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, efektivní využití výzkumu a vývoje v praxi a strategie bezpečnostní problematiky v regionu.
„Konference chce přispět k naplnění rozvojové vize Moravskoslezského kraje - vybudovat konkurenceschopný region úspěšných a spokojených lidí. Program je proto orientován na udržení zaměstnanosti v regionu formou rozvoje spolupráce průmyslu s výzkumnými centry v kontextu strategických priorit Evropské unie, České republiky i kraje a se zahrnutím problematiky bezpečnosti, která je rovněž předpokladem prosperity regionu," vysvětlil Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, které akci pořádá.
„Klíčovým slovem je udržitelnost. Mnohé dobré projekty a aktivity se vymyslí a nastartují, ale málokteré z nich se udrží a dále rozvíjejí. Na konferenci se chceme zaměřit na projekty, které mají velkou šanci se nejen udržet, ale vytvořením fungujících partnerství na všech úrovních, se dále rozvíjet," upřesnil ředitel IFO Petr Czekaj.
Konference probíhá ve dvou dnech. „První den se uskuteční plenární zasedání, kdy v dopolední části vystoupí představitelé ministerstev, Moravskoslezského kraje, zahraniční odborníci i zástupci významných institucí s tématy strategických priorit EU, ČR a regionu," řekl Petr Czekaj. Druhý den potom probíhají kulaté stoly a semináře k jednotlivým tématům.
Moravskoslezský pakt zaměstnanosti představuje pilotní projekt v České republice. „Cílem je ho představit jako platformu pro vybudování efektivního a dlouhodobého partnerství a komunikace na trhu práce," uvedl Petr Czekaj. K této problematice jsou pozváni zástupci OECD, ministerstva práce a sociálních věcí a v přednáškách také zazní konkrétní příklady z Rakouska o fungování teritoriálních zaměstnaneckých paktů a zkušenosti z kanadského Halifaxu.
Druhé téma se týká efektivního využívání výsledků výzkumu a vývoje v aplikační sféře. Součástí konference bude také ve spolupráci s Moravskoslezským automobilovým klastrem 2. výroční konference projektu AutoNet se zaměřením na udržitelnost automobilového průmyslu.
„Snahou je navázat kontakty a spolupráci mezi firmami a výzkumnými centry Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a firmami navzájem v aplikovaném výzkumu a vývoji. Na konferenci se představí největší projekt v rámci operačního programu Věda a výzkum pro inovace v Moravskoslezském kraji - Centrum excelence IT4I - a možnosti jeho využití v průmyslu. Regionální materiálově technologické výzkumné centrum VŠB - TUO nabídne spolupráci firmám v této oblasti," upřesnil Petr Czekaj.
Strategie řešení bezpečnostní problematiky v regionu je třetím tématem konference. Cílem je prezentovat jedinečné podmínky v oblasti bezpečnosti v Moravskoslezském kraji, který má v této oblasti dlouhou tradici, a navrhnout jejich využití pro zřízení národního respektivě evropského centra bezpečnostního výzkumu. K této problematice budou vystupovat a diskutovat představitelé Atlantické aliance, Evropské technologické platformy bezpečnosti průmyslu z EU, představitelé univerzit, výzkumných ústavů a institucí.
Nad 12. ročníkem konference IFO 2011 převzal záštitu předseda vlády, ministři pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí, životního prostředí, průmyslu a obchodu, školství, mládeže a tělovýchovy a také hejtman Moravskoslezského kraje a primátor města Ostravy.
Informace a podrobný program konference jsou na stránkách www.ifo.cz.