„Naše společnost se dlouhodobě snaží o propagaci třídění odpadu mezi občany v naší svozové oblasti. Tímto pilotním projektem jsme chtěli zjistit, jak nejlépe může společnost OZO ve spolupráci s městem Ostravou občany v třídění odpadu podpořit, aby bylo třídění přístupné pro všechny občany a stalo se samozřejmou součástí jejich života," popsala cíle pilotního projektu vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy společnosti OZO Ostrava Mgr. Vladimíra Karasová.
Z průzkumu vyplynulo, že projekt distribuce tašek na třídění odpadu splnil svůj cíl. Šetřením bylo totiž zjištěno, že doručené tašky na třídění odpadu byly obyvateli Ostravy pozitivně přijaty a 76 procent domácností je skutečně i po 5 měsících ke třídění používá. Doručení tašek mělo také pozitivní vliv na změnu postojů ke třídění, protože z domácností, které před distribucí tašek odpad netřídily, se jich 56 procent rozhodlo po distribuci tašek odpad třídit. Po doručení tašek došlo také u poloviny domácností ke zvýšení objemu vytříděného odpadu. Průzkumem bylo také zjištěno, že téměř 90 procent respondentů zastává pozitivní postoj k distribuci tašek a ostatním Ostravanům by tyto tašky k třídění doporučili. Potěšující bylo i to, že dotázaní neměli ani podstatné výhrady k pevnosti tašek, jejich vzhledu či rozsahu informací, které byly na taškách uvedeny, jen třetina respondentů (zejména obyvatelé Ostravy-Poruby) by uvítala, kdyby tašky na třídění odpadu byly ještě objemnější.
Na základě více než příznivých výsledků pilotního projektu se OZO Ostrava a statutární město Ostrava rozhodly, že se tašky na třídění v budoucnu stanou trvalou součástí systému nakládání s odpady ve městě. Zahájení jejich rozdávání všem téměř 130 tisícům ostravských domácností je naplánováno na jarní měsíce příštího roku. Společnost OZO Ostrava tuto službu nabídlo také dalším městům a obcím ve své svozové oblasti. „Naším cílem je, aby se tašky na třídění staly trvalou součástí systému nakládání s odpady ve městě a aby cesta tříděného odpadu nezačínala až u kontejneru, ale už v domácnosti každého občana. Proto je třeba až tam doručit nádoby na separovaný sběr odpadu," uvedl ředitel společnosti OZO Ostrava Ing. Karel Belda k unikátnímu projektu na třídění odpadu v České republice.
V Ostravě v současnosti existuje 1180 stanovišť k třídění odpadu. Takzvaná separační hnízda mohou Ostravané najít prakticky v každé druhé ulici a i díky tomu vytřídí o třetinu více odpadu než před pěti lety. Jen za první pololetí roku 2011 skončilo v barevných kontejnerech společnosti OZO celkem 4035 tun odpadu, z čehož bylo 998 tun papíru (dalších 1734 tun papíru odevzdali Ostravané ve výkupnách druhotných surovin), 1672 tun plastů a 1365 tun skla, což je téměř o pět set tun více odpadu než za stejné období v loňském roce. Město Ostrava tak za první pololetí tohoto roku dostalo od společnosti EKO-KOM, která zajišťuje využití odpadu z obalů, 15 747 668 korun!