Účastníci hovoří o třech hlavních tématech, kterými jsou Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, efektivní využití výzkumu a vývoje v praxi a strategie bezpečnostní problematiky v regionu. Diskutují o nich v kontextu strategických priorit Evropské unie, České republiky a kraje. Na konferenci se však nejen bude diskutovat, ale proběhnou jednání představitelů firem se zástupci univerzit a výzkumných ústavů a institucí s cílem navázat kontakty a spolupráci. Jedno z nejúspěšnějších partnerství v kanadském Halifaxu představí jeho viceprezident Fred Morley.
„Konference chce přispět k naplnění rozvojové vize Moravskoslezského kraje - vybudovat konkurenceschopný region úspěšných a spokojených lidí. Program je proto orientován na udržení zaměstnanosti v regionu formou rozvoje spolupráce průmyslu s výzkumnými centry. Důležitým předpokladem prosperity regionu je také zkvalitnění životního prostředí a všeobecná bezpečnost," vysvětlil Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.
Témata konference vycházejí z hlavního motta, jímž je dlouhodobá udržitelnost investic, lidí a znalostí v regionu. „Mnohé dobré projekty a aktivity se vymyslí a nastartují, ale málokteré z nich se udrží a dále rozvíjejí. Na konferenci se chceme zaměřit na projekty, které mají velkou šanci se nejen udržet, ale vytvořením fungujících partnerství na všech úrovních, se dále rozvíjet," upřesnil ředitel IFO a tajemník MS paktu Petr Czekaj.
Prvním tématem Ivestičního fóra je Moravskoslezský pakt zaměstnanosti. Jde o strategické partnerství desítek podnikatelských subjektů, škol a dalších institucí v Moravskoslezském kraji. Klade si za cíl změnit dlouhé roky trvající nepříznivou situaci na zdejším trhu práce. Je to pilotní projekt v České republice.
„A je jedním z projektů Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje pro roky 2009- 2016," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Marián Lebiedzik. V rámci paktu bylo již připraveno 37 projektů, které jsou zaměřeny na nabídkovou stranu trhu práce a budou spolufinancovány z operačních programů EU. Další projekty se chystají.
„Od ministerstva práce a sociálních věcí jsme dostali příslib dvou set milionů korun navíc z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost na podporů projektů Moravskoslezského paktu zaměstnanosti," uvedl Petr Czekaj.
Efektivní využívání výzkumu a vývoje v praxi je druhým tématem letošního ročníku konference IFO. Odborníci hovoří například o udržitelnosti automobilového průmyslu. V rámci investičního fóra totiž ve spolupráci s Moravskoslezským automobilovým klastrem, na jehož vzniku se podílelo Sdružení pro rozvoj MSK, probíhá druhá výroční konference projektu AtoNet.
„V rámci projektu spolupracuje devět partnerů ze sedmi zemí," uvedl Stefan Chudoba, ředitel Automobilového klastru - západní Slovensko. Na konferenci mohou představitelé firem navázat kontakty a spolupráci se zástupci škol a výzkumných institucí.
„Představí se tady také největší projekt v rámci operačního programu Věda a výzkum pro inovace v Moravskoslezském kraji - Centrum excelence IT4I - a možnosti jeho využití v průmyslu. Regionální materiálově technologické výzkumné centrum VŠB - TU Ostrava zase nabídne spolupráci firmám v této oblasti," uvedl Ladislav Glogar, ředitel Moravskoslezského automobilového klastru.
Strategie řešení bezpečnostní problematiky v regionu je třetím tématem konference. Moravskoslezský kraj má jedinečné podmínky a zázemí v oblasti bezpečnosti, které by šly využít a region by se mohl ujmout vůdčí role v bezpečnosti v republice a zapojit se do evropského výzkumného prostoru.
„V kraji existuje dlouhodobá tradice v oblastí řízení bezpečnosti práce, je tady akademické zázemí, ojedinělá Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava, kvalitní a dobře fungující integrovaný záchranný systém, specifikum je báňské záchranářství. Velmi důležitou je poptávková stránka věci, kterou tvoří rozsáhlý průmysl a doprava, včetně mezinárodního letiště Ostrava - Mošnov, a možnost spolupráce prakticky v rámci celé střední Evropy, to je obrovská výhoda i příležitost pro region," vysvětlil Pavel Bartoš s tím, že spolupráce firem, škol a institucí v oblasti bezpečnosti by mohla vést ke vzniku bezpečnostně - technologického výzkumu soustředěného do regionu a vzniku nového odvětví v rámci restrukturalizace průmyslu v kraji.
„K tomu nám ale zatím schází společná strategie, intenzivní spolupráce, lepší komunikace a dostatečná propagace regionu v rámci Česka i na poli mezinárodním," míní Pavel Danihelka z České technologické platformy bezpečnosti průmyslu.
Mezinárodní konference IFO se koná letos již podvanácté. Záštitu nad investičním fórem převzal předseda vlády, ministři pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí, životního prostředí, průmyslu a obchodu, školství, mládeže a tělovýchovy a také hejtman Moravskoslezského kraje a primátor města Ostravy.