Každý desátý člověk trpí sluchovými potížemi - říkají statistiky vyspělých zemí. Očekává se, že počet sluchových postižení bude v následujících letech stoupat. Důvodem je především větší civilizační hluk.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že ve vyspělých zemích žije 140 milionů lidí trvale vystavených nesnesitelné hladině decibelů, která poškozuje zdraví. K nenávratnému poškození sluchu přitom stačí jen patnáct minut poslechu hlasité hudby na koncertě. Všeobecná zdravotní pojišťovna k tomuto tématu připravila v rámci Dnů zdraví workshopy na téma „Po uši v hluku."
Workshopy se budou konat ve dnech 2. - 4. prosince a 9. - 10. prosince v obchodním centru Avion Shopping Park v Ostravě vždy od 13.00 do 19.00 hodin.
„Poškození sluchu je možné zařadit mezi nové civilizační choroby. Jde o vážný problém, který prakticky nelze nijak léčit. Jediná cesta, jak zabránit částečné či úplné ztrátě sluchu, je prevence. O tom, jak své uši chránit, budou semináře na akci Po uši v hluku," říká Tereza Květoňová z oddělení externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Silný zvuk zabíjí nervové buňky ve vnitřním uchu, přičemž nové se už nevytvářejí. K poškození dochází již při dlouhodobém vystavování se hluku nad 85 decibelů (což je například zvuk sekačky na trávu, hluk nákladních aut či jedoucí vlak). Takovému hluku by se lidský organismus neměl vystavovat déle než 8 hodin denně bez ochrany. Při poškození hlukem jsou postiženy vysoké frekvence - lidé tak hůř slyší zejména ženské a dětské hlasy. Nedoslýchavostí často trpí starší lidé. Alarmující je však i vzestup poruch sluchu u mladých lidí. Na vině je pravděpodobně poslech hlasité hudby a časté používání hudebních přehrávačů se sluchátky.
Reakcí lidského organismu na hluk však není jen nedoslýchavost. Hluk může způsobit také zvýšený krevní tlak, zrychlení pulzu, úzkost či podrážděnost. Některé studie mluví o horší kvalitě spánku. Porucha sluchu se vyvíjí nenápadně a postupně, někdy i několik let. Prvotními projevy může být zvonění v uších či jiné zvuky a horší srozumitelnost běžného hovoru či zvuků.
Poškození sluchu je možné zabránit prostřednictvím tzn. chráničů, které tlumí zvuky o 15-30 decibelů. Existují speciální špunty do uší či zvukotěsná sluchátka. Pozor však na obyčejnou vatu jako náhražku špuntů do uší, ta tlumí zvuky pouze o 7 decibelů. Součástí prevence je také pravidelná hygiena uší. Zapomeňte však na čištění uší vatovými tyčinkami. Touto technikou dochází k zatlačení ušního mazu hlouběji do ušního kanálku, kde může maz později ztvrdnout a způsobit bolest hlavy, potíže se sluchem či zánět. Odborníci proto doporučují k ušní hygieně použití cípu čistého látkového ubrousku.