Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Bruntál |

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Nový systém, kterému se pracovně říkalo potrubní pošta, se však od té klasické zásadně liší.

Jakub Ručka, vedoucí lékař Centrální laboratoře: „Ta unikátnost je dána tím, že se vzorky nedávají do žádného ochranného obalu, jako je tomu u těch předchozích. Je to samozřejmě i stavebně jednodušší. To znamená, vy tou nemocnicí nemusíte protahovat velmi objemné trubky a lítají jenom samotné ty jednotlivé vzorky. Znemožňuje to to, aby s tím vzorkem chodily do laboratoře papírové žádanky, musíte zajisti i to, aby s tím vzorkem šla i ta data a v tom je ten systém unikátní, že hned na tom vstupu sám přístroj umí spárovat data s tou danou zkumavkou.“
Jaroslav Krupica, zástupce dodavatelské firmy: „Tento systém je první v České republice, ale v Evropě je to naprostý standard. Ve Skandinávii plná automatizace fáze v laboratoři je stoprocentní. U nás nulaprocentní. V tom zahraničí tem trend jde k tomu, aby se zvyšovala jednak produktivita práce a jednak kvalita péče o pacienta. Tady jde o čas, o bezpečnost a o rychlost.“

Areálem nemocnice tedy neputují rozměrné tubusy s materiály, ale ampule se vzorky potrubím o průměru 2,5 centimetru, automaticky a bez doteku lidské ruky.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to opravdu obrovská úspora a navíc to zjednodušuje tu administrativu v samotné laboratoři, kdy dochází k tomu automatickému třídění těch vzorků vlastně a k zaznamenání a tisku těch průvodních listů.“

Kódované vzorky, které personál vloží do přístroje jsou tlakem vzduchu vystřeleny na určené místo. Například vzdálenost 250 m z dětského oddělení do laboratoře překonají za 23 sekund.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Já jsem rád, že jsme otevřeli něco nového, že jsme otevřeli něco nového, co není nikde v republice a že to pomůže ke zrychlení péče o naše pacienty.“
Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova: „Já musím říct, že jsem jeden z mála lidí, který do areálu nemocnice chodí velmi rád. Ten důvod je ten, že nejsem stále v roli pacienta a velmi mě těší, jak se nemocnice rozvíjí. Tady stačí si projít 200, 300 metrů a vidíte stavbu respiria, stavbu urgentního příjmu, otvíráme teď další významnou investiční akci, město se také podílí na rozvoji nemocnice tím, že teď se vlastně dělá nový evakuační výtah a chystáme ještě ve spolupráci s nemocnicí novou stomatologickou ordinaci, již třetí v pořadí s tím, že v celé vile nemocniční ještě vyměníme okna, takže velká radost.“

Krnovská nemocnice se touto investicí stává průkopníkem u nás a vzorem pro podobná pracoviště v rámci Střední Evropy.

Nahlásit chybu


K tématu

Požár a velký počet zraněných v Nemocnici ve Frýdku-Místku byl námětem cvičení IZS

28. dubna 2025 12:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V Nemocnici ve Frýdku-Místku proběhlo rozsáhlé taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Námětem byl požár v budově nemocnice s nutností evakuace a záchrany pacientů. Cvičení prověřilo připravenost zdravotníků, hasičů, policie i městských strážníků.

Moravskoslezský kraj patří mezi evropské lídry v péči o pacienty s mrtvicí

29. června 2025 12:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj obdržel prestižní mezinárodní ocenění Angels region za komplexní systém péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Významné uznání od Evropské iktové organizace a Iniciativy Angels potvrzuje vysoký standard nemocnic i zdravotnické záchranné služby v regionu. Mezi šesti oceněnými iktovými centry je i nemocnice v Krnově.

Městská nemocnice Ostrava staví robotický sál. S výbavou vyjde na 150 milionů

4. května 2025 10:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Městská nemocnice Ostrava bude mít moderní robotický operační sál. Jeho výstavba právě odstartovala a hotový má být do října letošního roku. Investici za zhruba 150 milionů korun podpořilo i město Ostrava.


Při evropském Speed marathonu policisté tasili radary a řidiči citelně zpomalili

Dnes 11:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V celé Evropě se ve středu konala preventivní akce zaměřená na kontrolu dodržování rychlosti vozidel. Speed marathon se konal také v Moravskoslezském kraji.

Karviná pokračuje v proměně veřejných míst

Včera 17:20 | Karviná | Anna Břenková

Zvelebování veřejných míst v Karviné nekončí. Město navazuje na opravy z loňska a tentokrát se zaměřuje na okolí kina Centrum. Rozbahněnou pěšinu tam nahradí nová zeleň.

Tragická nehoda v Hlučíně. Řidička skútru zemřela po střetu s osobním autem

Včera 14:37, vydáno včera 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jela po hlavní a nedostala přednost. Následoval doslova čelní náraz do osobního auta, které odbočovalo vlevo. Pro ženu na skútru byl bohužel smrtelný. I když záchranáři o její život bojovali na místě dlouhé desítky minut.

Technické obory lákají, hlavně ty s maturitou

Včera 10:32 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Střední školy v MS kraji žijí v těchto dnech nejen maturitami, ale také přijímacími zkouškami. My jsme natáčeli na Střední odborné škole ve Frýdku-Místku, která nabízí kromě učebních oborů i čtyři obory maturitní.

Richard Vereš byl zvolen do významné funkce v Radě Evropy. Vzrostl tím vliv Česka

Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš uspěl na evropské scéně. Byl zvolen viceprezidentem Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy, jedné z klíčových institucí tohoto orgánu. Jde nejen o významné ocenění jeho práce, ale i posílení pozice Česka v Evropě.

Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli začala stavba nové okružní křižovatky

13. dubna 2026 10:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky.

Fulnek se opět zapojil do akce Ukliďme Česko, dobrovolníci vysbírali 1550 kilogramů odpadu

13. dubna 2026 19:30 | Fulnek | Michal Slonina

Fulnek se koncem března i tentokrát zapojil do dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Rukavice a odpadkové pytle si mohli občané vyzvednout v areálu Technických služeb. Ruku k dílu přidali i zástupci města.

Být policistou na zkoušku si vyzkoušeli středoškoláci v rámci náborové akce PČR

13. dubna 2026 19:07 | Bruntál | Karel Soukop

Náborová akce Policistou na zkoušku byla pro studenty v Bruntále nejen užitečnou informací, ale také prověrkou jejich sil a schopností, stát se součástí Policie ČR. Policisté přijeli do školy s prezentací své práce, svého vybavení i ukázkami činnosti.

Studénka má držitele českého sběratelského rekordu

Včera 8:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Jaroslav Holub ze Studénky je držitelem českého rekordu za největší sbírku vlaječek. Doma jich má vystaveno více než 6 tisíc 600. Výjimečnost jeho kolekce potvrdil certifikát Agentury Dobrý den

Oderské Tošovice se dočkají nového vodovodu, druhá etapa se dokončí do léta

13. dubna 2026 19:00 | Odry | Michal Slonina

Významná investiční akce se v Odrách týká místní části Tošovice. Občané se tu konečně dočkají nového vodovodu. Část už je hotová a stavební práce pokračují.

Oblastní kolo soutěže Zlatá včela poprvé proběhlo v Bruntále

Včera 18:30 | Bruntál | Karel Soukop

Soutěž Zlatá včela je velmi prestižní velké setkání mladých včelařů. Koná se každoročně od krajských až po republikové kolo. Včelaření je náročná, ale velmi potřebná činnost pro úrodu, naše zemědělství a celou přírodu.

V Bruntále vrcholí příprava na kolaudace nové lokality pro bydlení

13. dubna 2026 7:30 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále letos rostou velké projekty, které zásadně změní tvář i význam města. Vedle již probíhající stavby obchvatu jde především o rozvoj nové lokality pro bydlení.

V Razové zahájili letošní sérii oblíbených přespolních běhů prvním závodem

9. dubna 2026 10:00 | Bruntál | Karel Soukop

V Razové, poblíž Slezské Harty, zahájili letošní ročník Razovského běžeckého poháru, tedy sérii sedmi originálních přespolních běhů. Závod si získal za první roky existence velkou oblibu a sjíždějí se na něj amatérští i závodní běžci z celého okolí.

Velikonoce na hradě Sovinci trvaly celý prodloužený víkend a zahájily letošní sezónu

7. dubna 2026 18:24 | Bruntál | Karel Soukop

Po celý prodloužený víkend byly poprvé letos otevřeny brány hradu Sovinec u Rýmařova. Jednotlivci i celé rodiny si užívaly akci s nádechem Velikonoc. Ty byly mimo jiné i tématem návštěvnických prohlídek.

Jesenický pohár ukončil lyžařskou sezónu v Karlově pod Pradědem

7. dubna 2026 9:16 | Bruntál | Karel Soukop

Se současným oteplením končí také zimní lyžařská sezóna v podhůří Jeseníků. Uzavřel ji závod Jesenický pohár na sjezdovce Myšák v Malé Morávce.

V Razové zahájili prvním kolem letošní sérii oblíbených přespolních běhů

2. dubna 2026 16:58 | Bruntál | Karel Soukop

V Razové, poblíž Slezské Harty, zahájili letošní ročník Razovského běžeckého poháru, tedy sérii sedmi originálních přespolních běhů. Závod si získal za první roky existence velkou oblibu a sjíždějí se na něj amatérští i závodní běžci z celého okolí.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků
Vydáno 18. dubna 2024 18:41, Bruntál, Karel Soukop
Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Nový systém, kterému se pracovně říkalo potrubní pošta, se však od té klasické zásadně liší.

Jakub Ručka, vedoucí lékař Centrální laboratoře: „Ta unikátnost je dána tím, že se vzorky nedávají do žádného ochranného obalu, jako je tomu u těch předchozích. Je to samozřejmě i stavebně jednodušší. To znamená, vy tou nemocnicí nemusíte protahovat velmi objemné trubky a lítají jenom samotné ty jednotlivé vzorky. Znemožňuje to to, aby s tím vzorkem chodily do laboratoře papírové žádanky, musíte zajisti i to, aby s tím vzorkem šla i ta data a v tom je ten systém unikátní, že hned na tom vstupu sám přístroj umí spárovat data s tou danou zkumavkou.“
Jaroslav Krupica, zástupce dodavatelské firmy: „Tento systém je první v České republice, ale v Evropě je to naprostý standard. Ve Skandinávii plná automatizace fáze v laboratoři je stoprocentní. U nás nulaprocentní. V tom zahraničí tem trend jde k tomu, aby se zvyšovala jednak produktivita práce a jednak kvalita péče o pacienta. Tady jde o čas, o bezpečnost a o rychlost.“

Areálem nemocnice tedy neputují rozměrné tubusy s materiály, ale ampule se vzorky potrubím o průměru 2,5 centimetru, automaticky a bez doteku lidské ruky.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to opravdu obrovská úspora a navíc to zjednodušuje tu administrativu v samotné laboratoři, kdy dochází k tomu automatickému třídění těch vzorků vlastně a k zaznamenání a tisku těch průvodních listů.“

Kódované vzorky, které personál vloží do přístroje jsou tlakem vzduchu vystřeleny na určené místo. Například vzdálenost 250 m z dětského oddělení do laboratoře překonají za 23 sekund.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Já jsem rád, že jsme otevřeli něco nového, že jsme otevřeli něco nového, co není nikde v republice a že to pomůže ke zrychlení péče o naše pacienty.“
Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova: „Já musím říct, že jsem jeden z mála lidí, který do areálu nemocnice chodí velmi rád. Ten důvod je ten, že nejsem stále v roli pacienta a velmi mě těší, jak se nemocnice rozvíjí. Tady stačí si projít 200, 300 metrů a vidíte stavbu respiria, stavbu urgentního příjmu, otvíráme teď další významnou investiční akci, město se také podílí na rozvoji nemocnice tím, že teď se vlastně dělá nový evakuační výtah a chystáme ještě ve spolupráci s nemocnicí novou stomatologickou ordinaci, již třetí v pořadí s tím, že v celé vile nemocniční ještě vyměníme okna, takže velká radost.“

Krnovská nemocnice se touto investicí stává průkopníkem u nás a vzorem pro podobná pracoviště v rámci Střední Evropy.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000042649/krnovska-nemocnice-ma-jako-prvni-v-cesku-unikatni-transportni-system-vzorku