Víceúčelová hala Polárka hostila další ročník Trhu vzdělávání a uplatnění, který ve spolupráci s městem připravil Úřad práce České republiky.
“Cílem té akce je představit žákům, ale i jiným, kteří se rozhodují o své profesní budoucnosti regionální nabídku vzdělávání tak, aby se mohli co nejlépe rozhodnout. My si děláme zpětnou vazbu jak od zúčastněných škol, tak i od žáků základních škol, kteří tu akci navštěvují, a tem ohlas je takový, že je to přínosné, což je pro nás signálem k tomu, abychom tuto akci zorganizovali i v příštím roce,” sdělil ředitel kontaktního pracoviště F-M ÚP ČR Vladimír Patáčik.
“Jsem rád, že se tato akce stala již tradicí, koná se v Polárce nějakým třetím nebo čtvrtým rokem. Ta návštěvnost studentů je velmi dobrá. Máme tu na 60 vystavovatelů, máme tu zapojenou i vysokou školu. Snažíme se za město podporovat vzdělávání všech dětí ve Frýdku-Místku. Ono se dnes neříká nadarmo, že řemeslo má zlaté dno, opravdu to tak je, takže jsme rádi, že velké zastoupení tady mají učňovské obory, a já věřím, že do budoucna se situace v učňovství změní a zlepší,” uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.
Pro návštěvníky byly na ploše haly připraveny tři desítky praktických ukázek a aktivit, například pájení, svařování na trenažéru, skládání ubrousků nebo výroba květinových šperků. Živo bylo i před halou, kde svou práci představili kováři, zájemci viděli praktické ukázky frézování na pantografu nebo tvoření podzimních dekorací a na jednom z modelů si mohli vyzkoušet dokonce i dojení krávy.
“My jsme Střední zdravotnická škola ve Frýdku-Místku, prezentujeme dva obory, a to obor Praktická sestra a obor Sociální činnost. Oba jsou s maturitou, výuka je z části teoretická a z části praktická, která probíhá v zařízeních zdravotnické a sociální péče. Přivezli jsme si s sebou i partnery, se kterými naši studenti spolupracují a ke kterým chodí na praxi. Máme hezkou školu, vybavenou školu, studenti mají velmi dobré uplatnění ve své praktické činnosti, po maturitě mohou pokračovat na vysoké škole,” řekla učitelka odborných předmětů SZŠ F-M Dagmar Kaňoková.
“Jsme Střední škola informačních technologií, fungujeme tu už 20 let a prezentujeme tři obory, Počítačovou grafiku, Programování a Počítačové sítě. Náš vzdělávací program je zaměřený na aplikace, které požadují firmy, jsme s nimi domluveni na úpravách volitelných předmětů a seminářů tak, aby absolvent byl schopen už v průběhu školy s těmi firmami externě spolupracovat a potom tam případně nastoupit,” popsala zástupkyně ředitele SŠ informačních technologií ve F-M Karla Javorková.
Město v rámci akce vyhlásilo pro žáky a studenty také dnes už tradiční soutěž.
“Vyhlásili jsme soutěž pro studenty ZŠ a SŠ. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích, Tech talent, kdy je potřeba vytvořit tří minutové video o technické profesi, která je provozovaná na území města, a Industrial talent, kde je třeba vytvořit tří minutové video o průmyslovém objektu, který stojí na území města. Soutěžit mohou jak jednotlivci, tak i týmy,” sdělil náměstek primátora města Frýdku-Místku Jakub Míček.
Na veletrhu se žákům prezentovalo také osmnáct zástupců možných budoucích zaměstnavatelů, kteří jim ukázali, jak která profese vypadá v praxi.