Výstavní síně frýdeckého zámku hostí novou výstavu. Ta představuje historii i současnost legendární stavebnice Merkur. Výstava je rozdělena do tří místností, v každé z nich uvidí návštěvník něco jiného.
“V první místnosti najdeme něco o historii a vzniku celé stavebnice. V druhé nalezneme autorské modely nebo kolejiště Merkur. Na své si také přijdou nadšenci, kteří si v naší tvořivé dílně ve třetí místnosti můžou postavit svůj vlastní model,” uvedla programová pracovnice Muzea Beskyd Karolína Sekerášková.
Autorem výstavy, který také propůjčil velkou část své sbírky stavebnice Merkur, je sběratel a nadšenec Jiří Mládek.
“Stavebnice Merkur je moje životní prokletí. Kamarádi si s ní hráli při hodině ve škole, přímo konspirativním způsobem si pod lavicí ukazovali své modely. Mně ji Ježíšek ani po mých marně napsaných dopisech za oknem nikdy Merkur nenadělil pod stromeček, takže to bylo pro mě takové bolestné trauma, kdy jsem si říkal, že až budu velký, pořídím si velkého Merkura a postavím si něco krásného. To se mi splnilo před 40 lety, kdy jsem se synkem postavil Eiffelovu věž,” sdělil autor výstavy Jiří Mládek.
Na výstavě jsou k vidění i opravdové unikáty.
“Jedním z nejpozoruhodnějších unikátů je česká poštovní známka s tematikou stavebnice Merkur. To nemá žádná jiná světová stavebnice. Lidi uvidí i funkční model čočkostroje Otty Vichterleho a potom z roku 1985 zapisovač z Merkuru,” popsal Mládek.
Autorovou velkou posedlostí je stavba mostů. Také ty návštěvníci na výstavě uvidí.
“Návštěvníci uvidí krásný model mostu, vrchní mostovka je se spodními oblouky, a po ní jezdí model lokomotivy z roku 1828,” popsal Mládek.
Výstava ovšem nabízí mnohem více, než jen modely Merkuru.
“Na výstavě je nahlédnuto i k cizině. Máme tu nejstarší exponát výstavy, velikou vzácnost, a tou je americká stavebnice z roku 1913 American model Builder,” dokončil Mládek.
Výstava Fenomén Merkur potrvá na frýdeckém zámku do 8. března.