Organizace poskytující sociální služby by se prozatím neměly bát krácení finančního rozpočtu. Jejich služby jsou zvláště v tomto nelehkém období velmi důležité, a proto by je město chtělo také dál podporovat. První pozitivní zpráva pro ně vzešla z poslední rady města.
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bylo doporučeno zastupitelstvu města, které se bude konat 16. prosince, aby rozhodlo o poskytnutí dotací z dotačního programu Podpora a rozvoj sociálních služeb pro rok 2021."
Rada doporučila schválit žádosti o dotace v celkové výši 12 milionů korun. Organizace by tak neměly přijít zkrátka, protože jde o stejnou částku, jaká mezi ně byla v tomto směru rozdělena i minulý rok.
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Největší část financí 4,5 milionu získá Charita Frýdek-Místek na své registrované služby jako je například pro Dům pokojného stáří, Oáza pokoje, či Charitní pečovatelská služba."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Těch služeb je přes 10, takže i ta částka je poměrně velká a každý rok ta částka je vysoká, protože jsme největším poskytovatelem sociálních služeb na území města Frýdku-Místku. V letošním roce, stejně jako v tom loňském, jsme žádali o podporu terénních služeb, ambulantních služeb i pobytových služeb napříč od prevence po péči. Pro příští rok nepředpokládáme žádnou výraznou změnu v kapacitách služeb, ani směrem nahoru, ani směrem dolů. To, co je, tak funguje a v souladu s komunitním plánem se nějakým způsobem rozvíjí dále."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalším velkým příjemcem je Slezská diakonie, která získá 2,4 milionu a největší část připutuje na provozování azylového domu Bethel."
Petr Wiselka, vedoucí oblasti Frýdek-Místek a Třinec, Slezská diakonie: "Určitě taky i v tom příštím roce počítáme s tím, že ty služby, které se provozují, budou poskytovány dále. Ve Frýdku naše organizace poskytuje přes 10 služeb a pak nějaké další projekty. Je to od lidí s postižením, přes lidi bez domova. Nebo rodiny, které mají nějaké problémy, to znamená sociální asistence, která v těch rodinách působí. Nebo pak sociální bydlení, kde zase se pomáhá s bydlením těm lidem."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Částku přesahující 500 tisíc získá také Domov zvláštního režimu Beskyd, kde jsou osoby s Alzheimerovou nemocí či různými typy demence."
Podpora ze strany města je pro jednotlivé organizace velmi důležitá, protože například v případě Charity je klíčovou i pro podporu ze strany dalších institucí.
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "V rámci vícezdrojového financování my jsme posuzováni i tím, jak jsme úspěšní v jednotlivých obcích získávat finanční prostředky. Musím zaklepat na dřevo, že ta spolupráce s městem Frýdek-Místek je velmi dobrá."
Petr Wiselka, vedoucí oblasti Frýdek-Místek a Třinec, Slezská diakonie: "Jsem za tu spolupráci s městem vděčný, proto byl ten Covid, kdy i naše střediska to zasáhlo, kdy jsme potřebovali udělat desinfekci, potřebovali jsme ochranné pomůcky, potřebovali jsme i takovou podporu a město bylo v tom velice vstřícné, okamžitě nastoupilo, samo se nabídlo, pomohlo."
Definitivně by měly být peníze organizacím přiklepnuty na prosincovém zastupitelstvu, kde se bude řešit právě rozpočet města na příští rok.