Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová. Teď je důležité, aby se lidé napojili

Frýdek-Místek |

Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová a zkolaudovaná. Stála téměř 300 milionů korun bez DPH. Podařilo se na ni ale získat významnou dotaci. Proto je nyní důležité, aby se na kanalizaci postupně napojilo co nejvíce lidí. Jinak by hrozilo, že by město muselo dotační peníze vracet.

V minulém roce byla úspěšně zkolaudována kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku. Poslední byla Skalice, kde byla výstavba nejtěžší.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím bylo dokončeno dílo největší investiční akce za posledních 10 let, kdy v objemu 360 milionů korun byly vybudovány kanalizace v délce necelých třiceti kilometrů."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na odkanalizování místních částí Skalice, Zelinkovice, Lysůvky a Chlebovice se nám podařilo získat dotaci od národního programu životního prostředí. S tím, že pokryla větší část nákladů. Jedná se o 143 milionů korun, které byly čerpány v průběhu let, v průběhu realizace, které pomohou k tomu, aby kanalizace byla zrealizována v těchto městských částech. Hlavně ve Skalici, která byla nejsložitější a bez dotace by se stěží dělala."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme rádi, že je to za námi. Nicméně je to první etapa. Ta další nás čeká v tomto roce. A to je dobudování přípojek a napojení všech způsobilých vlastníků rodinných domů na tuto veřejnou kanalizaci. A jedná se o bezmála přes 1000 přípojek."

Město pomůže lidem s vyřízením územních souhlasů a majitelé pozemků si musí napojit kanalizaci na své domy.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nastává tady ta část, kdy je to na občanech a je to druhá podmínka napojení těch všech způsobilých uživatelů na kanalizaci. Tak, aby odpadní vody nekončily někde v potocích a následně v nějakých vodotečích načerno. Ale tak, aby to bylo odváděno dle norem a možností, které jsme poskytli těm občanům."

Připojení největšího počtu obyvatel na kanalizaci je také důležité pro čerpání dotace.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je obzvláště důležité, aby se lidé napojovali. Proto, abychom splnili indikátory pro čerpání té dotace. Tak, aby nedošlo k tomu, že jsme udělali kanalizaci a část té dotace bychom vraceli. Bylo by to zbytečné, protože kanalizace určitě do těchto oblastí patří. Je dneska trendem se připojovat. Řešit věci tak, jak se řešily dříve, to znamená přepady, už není moderní, ani ekologické, ani ekonomické."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta akce je mimořádně náročná na čas a práci mnoha lidí. To znamená, že teď došlo i k určitému zdržení ostatních investičních akcí. Protože tady nemáme žádný další odbor, který by se zabýval tou administrativou a byrokracií, která je s tím spojena. Takže jsou na to nasazeni lidé z investic, z investičního odboru a životního prostředí. Je to věc mimořádně důležitá, protože chceme, aby lidé měli možnost ty odpadní vody odvádět tak, jak se má ze zákona."

Město proto obyvatele, kromě pomoci s územními souhlasy, podpoří i finančně.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme také vyčlenili v rozpočtu částku kolem dvaceti milionů korun na podporu těch napojení. To znamená, že každý občan, který se napojí, dostane na přípojku dotaci ve výši třicet tisíc korun na každou přípojku."

Lidí, kteří se na kanalizaci nenapojí, čekají důkladné kontroly likvidace odpadních vod.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už nebude tolerováno to, že budou někde nějaké septiky, které budou mít přepad někam do potoka nebo se to bude nějakým způsobem „jako“ vyvážet. Tam budou poměrně striktně tvrdé podmínky, že dojde k tomu, že i ty septiky, které jsou nové, budou muset mít vážní lístky a tak dále. Takže bude se to kontrolovat a bude se to sankciovat. Je to dnešní trend a musíme se mu přizpůsobit, protože tu přírodu máme jenom jednu. Takže chci poděkovat všem, kteří se na tom úspěšném a zdárném ukončení toho díla podíleli."

Magistrát chce po dokončení této akce zrealizovat ještě poslední chybějící napojení na kanalizaci v Lískovci a ve zbylých částech města.

Nahlásit chybu


K tématu

Investice, opravy na školách i podpora sportu ve Frýdku-Místku

21. srpna 2025 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekordní počet rozjetých investic. Opravy na školách i nabídka sportovišť pro veřejnost. Dotace do sportu a podpora hlavně dětí a mládeže v pohybu. To je řada témat, které ve studiu přiblížil primátor Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek je přátelský k rodině i seniorům. Uspěl u dotační výzvy ministerstva

30. června 2025 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek opět dokázal, že péči o rodiny a seniory bere vážně. Ve výzvě Ministerstva práce a sociálních věcí uspěl jako jediný zástupce kraje. Získal tak peníze, které přispějí na realizaci dalších aktivit napříč generacemi.

Nový Jičín vylepšil podporu zubařů a domácích čističek

18. prosince 2025 8:15 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín rozdělí v příštím roce v programových dotacích více než 32 milionů korun. Novinkou je stipendium pro stomatology a navýšení peněz na domovní čističky odpadních vod.


Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Dnes 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Dnes 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Dnes 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Dnes 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Dnes 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

Historicky dosud nevídaný zážitek měli pořadatelé i návštěvníci Dnů města v Bruntále. To, že nelze poručit větru ani dešti, zažili na místě při vrcholu oslav.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Dnes 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Včera 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Kameny zmizelých v centru Fulneku připomínají členy židovských rodin, kteří se nevrátili z války

Dnes 13:05 | Fulnek | Libor Běčák

Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Včera 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Dobrovolní hasiči Havířov Město velkolepě oslavili 70 let

Dnes 10:29 | Havířov | Bára Kelnerová

Oslavy 70. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Havířov Město nabídly nejen setkání členů a hostů, ale také ukázky techniky a zásahů. Zástupci radnice zároveň ocenili jejich práci a ujistili, že město bude sbor podporovat i v dalších letech.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Čeladenští školáci si užili sportovní den jako na pláži

Včera 9:53 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Čeladná uspořádal pro žáky místní základní školy sportovní den. Užili si ho tak trochu jako na pláži - na pískových kurtech.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

Včera 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Den IZS na Olešné si nenechaly ujít tisíce návštěvníků

Včera 9:26 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému pořádal na přehradě Olešná Den IZS. Program byl ještě bohatší než loni a akci ozdobila i slavnostní přísaha nových policistů.

Tragédie na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po střetu s letadlem zemřel člověk

20. června 2026 18:43 | Frýdlant nad Ostravicí | Jiří Cileček

Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí došlo k tragické události. Muž tam zemřel po střetu s vrtulovým letadlem. Policisté spolu s odborníky z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod nyní zjišťují, jak k nehodě došlo.

Obec Dobrá opět ožila sportovní atmosférou na Doberské pětce

20. června 2026 18:00 | Dobrá | Michal Feber

Na start tradičního běžeckého závodu Doberská pětka se postavily desítky běžců všech věkových kategorií. Oblíbená akce každoročně přitahuje nejen místní sportovce, ale také závodníky z širokého okolí.

Bronz volejbalistkám Frýdku-Místku přinesl účast v Evropském poháru

18. června 2026 17:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Volejbalistky Sokola Frýdek-Místek se po letech půstu letos dočkaly bronzových medailí. Vysloužili si tím mimo jiné i přijetí na frýdecko-místecké radnici.

Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová. Teď je důležité, aby se lidé napojili
Vydáno 18. ledna 2024 14:04, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová a zkolaudovaná. Stála téměř 300 milionů korun bez DPH. Podařilo se na ni ale získat významnou dotaci. Proto je nyní důležité, aby se na kanalizaci postupně napojilo co nejvíce lidí. Jinak by hrozilo, že by město muselo dotační peníze vracet.

V minulém roce byla úspěšně zkolaudována kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku. Poslední byla Skalice, kde byla výstavba nejtěžší.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím bylo dokončeno dílo největší investiční akce za posledních 10 let, kdy v objemu 360 milionů korun byly vybudovány kanalizace v délce necelých třiceti kilometrů."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na odkanalizování místních částí Skalice, Zelinkovice, Lysůvky a Chlebovice se nám podařilo získat dotaci od národního programu životního prostředí. S tím, že pokryla větší část nákladů. Jedná se o 143 milionů korun, které byly čerpány v průběhu let, v průběhu realizace, které pomohou k tomu, aby kanalizace byla zrealizována v těchto městských částech. Hlavně ve Skalici, která byla nejsložitější a bez dotace by se stěží dělala."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme rádi, že je to za námi. Nicméně je to první etapa. Ta další nás čeká v tomto roce. A to je dobudování přípojek a napojení všech způsobilých vlastníků rodinných domů na tuto veřejnou kanalizaci. A jedná se o bezmála přes 1000 přípojek."

Město pomůže lidem s vyřízením územních souhlasů a majitelé pozemků si musí napojit kanalizaci na své domy.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nastává tady ta část, kdy je to na občanech a je to druhá podmínka napojení těch všech způsobilých uživatelů na kanalizaci. Tak, aby odpadní vody nekončily někde v potocích a následně v nějakých vodotečích načerno. Ale tak, aby to bylo odváděno dle norem a možností, které jsme poskytli těm občanům."

Připojení největšího počtu obyvatel na kanalizaci je také důležité pro čerpání dotace.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je obzvláště důležité, aby se lidé napojovali. Proto, abychom splnili indikátory pro čerpání té dotace. Tak, aby nedošlo k tomu, že jsme udělali kanalizaci a část té dotace bychom vraceli. Bylo by to zbytečné, protože kanalizace určitě do těchto oblastí patří. Je dneska trendem se připojovat. Řešit věci tak, jak se řešily dříve, to znamená přepady, už není moderní, ani ekologické, ani ekonomické."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta akce je mimořádně náročná na čas a práci mnoha lidí. To znamená, že teď došlo i k určitému zdržení ostatních investičních akcí. Protože tady nemáme žádný další odbor, který by se zabýval tou administrativou a byrokracií, která je s tím spojena. Takže jsou na to nasazeni lidé z investic, z investičního odboru a životního prostředí. Je to věc mimořádně důležitá, protože chceme, aby lidé měli možnost ty odpadní vody odvádět tak, jak se má ze zákona."

Město proto obyvatele, kromě pomoci s územními souhlasy, podpoří i finančně.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme také vyčlenili v rozpočtu částku kolem dvaceti milionů korun na podporu těch napojení. To znamená, že každý občan, který se napojí, dostane na přípojku dotaci ve výši třicet tisíc korun na každou přípojku."

Lidí, kteří se na kanalizaci nenapojí, čekají důkladné kontroly likvidace odpadních vod.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už nebude tolerováno to, že budou někde nějaké septiky, které budou mít přepad někam do potoka nebo se to bude nějakým způsobem „jako“ vyvážet. Tam budou poměrně striktně tvrdé podmínky, že dojde k tomu, že i ty septiky, které jsou nové, budou muset mít vážní lístky a tak dále. Takže bude se to kontrolovat a bude se to sankciovat. Je to dnešní trend a musíme se mu přizpůsobit, protože tu přírodu máme jenom jednu. Takže chci poděkovat všem, kteří se na tom úspěšném a zdárném ukončení toho díla podíleli."

Magistrát chce po dokončení této akce zrealizovat ještě poslední chybějící napojení na kanalizaci v Lískovci a ve zbylých částech města.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041095/kanalizace-v-okrajovych-castech-frydkumistku-je-hotova-ted-je-dulezite-aby-se-lide-napojili