V minulém roce byla úspěšně zkolaudována kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku. Poslední byla Skalice, kde byla výstavba nejtěžší.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tím bylo dokončeno dílo největší investiční akce za posledních 10 let, kdy v objemu 360 milionů korun byly vybudovány kanalizace v délce necelých třiceti kilometrů."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na odkanalizování místních částí Skalice, Zelinkovice, Lysůvky a Chlebovice se nám podařilo získat dotaci od národního programu životního prostředí. S tím, že pokryla větší část nákladů. Jedná se o 143 milionů korun, které byly čerpány v průběhu let, v průběhu realizace, které pomohou k tomu, aby kanalizace byla zrealizována v těchto městských částech. Hlavně ve Skalici, která byla nejsložitější a bez dotace by se stěží dělala."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme rádi, že je to za námi. Nicméně je to první etapa. Ta další nás čeká v tomto roce. A to je dobudování přípojek a napojení všech způsobilých vlastníků rodinných domů na tuto veřejnou kanalizaci. A jedná se o bezmála přes 1000 přípojek."
Město pomůže lidem s vyřízením územních souhlasů a majitelé pozemků si musí napojit kanalizaci na své domy.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nastává tady ta část, kdy je to na občanech a je to druhá podmínka napojení těch všech způsobilých uživatelů na kanalizaci. Tak, aby odpadní vody nekončily někde v potocích a následně v nějakých vodotečích načerno. Ale tak, aby to bylo odváděno dle norem a možností, které jsme poskytli těm občanům."
Připojení největšího počtu obyvatel na kanalizaci je také důležité pro čerpání dotace.
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je obzvláště důležité, aby se lidé napojovali. Proto, abychom splnili indikátory pro čerpání té dotace. Tak, aby nedošlo k tomu, že jsme udělali kanalizaci a část té dotace bychom vraceli. Bylo by to zbytečné, protože kanalizace určitě do těchto oblastí patří. Je dneska trendem se připojovat. Řešit věci tak, jak se řešily dříve, to znamená přepady, už není moderní, ani ekologické, ani ekonomické."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta akce je mimořádně náročná na čas a práci mnoha lidí. To znamená, že teď došlo i k určitému zdržení ostatních investičních akcí. Protože tady nemáme žádný další odbor, který by se zabýval tou administrativou a byrokracií, která je s tím spojena. Takže jsou na to nasazeni lidé z investic, z investičního odboru a životního prostředí. Je to věc mimořádně důležitá, protože chceme, aby lidé měli možnost ty odpadní vody odvádět tak, jak se má ze zákona."
Město proto obyvatele, kromě pomoci s územními souhlasy, podpoří i finančně.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme také vyčlenili v rozpočtu částku kolem dvaceti milionů korun na podporu těch napojení. To znamená, že každý občan, který se napojí, dostane na přípojku dotaci ve výši třicet tisíc korun na každou přípojku."
Lidí, kteří se na kanalizaci nenapojí, čekají důkladné kontroly likvidace odpadních vod.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už nebude tolerováno to, že budou někde nějaké septiky, které budou mít přepad někam do potoka nebo se to bude nějakým způsobem „jako“ vyvážet. Tam budou poměrně striktně tvrdé podmínky, že dojde k tomu, že i ty septiky, které jsou nové, budou muset mít vážní lístky a tak dále. Takže bude se to kontrolovat a bude se to sankciovat. Je to dnešní trend a musíme se mu přizpůsobit, protože tu přírodu máme jenom jednu. Takže chci poděkovat všem, kteří se na tom úspěšném a zdárném ukončení toho díla podíleli."
Magistrát chce po dokončení této akce zrealizovat ještě poslední chybějící napojení na kanalizaci v Lískovci a ve zbylých částech města.