Frýdek-Místek si připomene stoleté výročí narození slavného režiséra Františka Vláčila. 19. února, v den jeho narození, zahájí kino Nová Scéna Vlast sérii promítání nejslavnější režisérovy tvorby.
Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Oslavy výročí zahájíme projekcí poválečného snímku Adelheid, který prošel digitální restaurací. Následně potom v květnu nás čeká film Ďáblova past, který promítneme divákům z pětatřicítky, tak jako byl promítán v šedesátých letech. A v listopadu se pak mohou diváci těšit na digitálně restaurovaný snímek Markéta Lazarová. Další akce a promítání u příležitosti výročí Františka Vláčila budou postupně uveřejňovány na webu a sociálních sítích Kultury F-M a také města Frýdek-Místek."
V den Vláčilových narozenin bude také vyhlášena výtvarná soutěž na pamětní desku.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "František Vláčil, jeden z největších československých režisérů prožil velkou část dětství ve Frýdku-Místku a nám přijde velmi vhodné si připomínat všechny velké rodáky nebo osobnosti, které zanechaly stopu ve Frýdku-Místku. Tak samozřejmě připomínáme Vláčila tvorbou v kině Vlast a ve filmovém klubu. Ale zároveň jsme se rozhodli, že umístíme i pamětní desku na dům, ve kterém prožil se svým otcem, který se přestěhoval z Českého Těšína, velkou část dětství."
František Vláčil se narodil v Českém Těšíně, kde byl jeho otec jedním z velitelů 8. pěšího pluku. Po přestěhování pluku do Místku žila rodina od roku 1930 v domě v Komenského ulici, postaveného vojenskými gážisty.
Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Poprvé tady vyzkoušíme soutěž o výtvarné dílo a jeho realizaci. To znamená, nepůjdeme klasickou formou veřejné zakázky, ale bude soutěž s odbornou porotou. Budou tam členové nezávislí, to budou umělci, sochaři, kurátoři. A potom samozřejmě budou zastoupeni závislí v porotě, to znamená zástupci magistrátu a potom také zástupce toho domu soukromého."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "František Vláčil je svébytný úkaz v české kultuře. Mnozí ho nazývají největším básníkem československého filmu a určitě tomu nasvědčuje i to, že prvním československým digitalizovaným filmem byla jeho Markéta Lazarová, filmová báseň, která je naprosto mimořádná. A my můžeme vnímat, že on měl velký talent i předtím, než začal točit své velké známé filmy. Například, když působil v armádním filmu. A tady je pozoruhodné i to, že jeho první ochotnické, amatérské režisérské krůčky začal tady ve městě. Nebylo to u filmu, ale bylo to s místeckým Sokolem, ve kterém režíroval ochotnická představení cvičenců. Takže to je takový hezký moment a myslím si, že by neměl zapadnout."
Národní umělec, držitel Zlatého lva z festivalu v Benátkách, Českého lva i několika Křišťálových glóbů z Karlových Varů a dalších ocenění, zemřel 27. ledna 1999 ve věku 74 let.