Park Komenského sady ve Frýdku-Místku. Jedno z míst, které vybrali odborníci pro instalaci nových ptačích budek.
Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Na území města jsme v městských parcích vytipovali stromy, na které umísťujeme budky. Byly vybrány dva typy budek. Jeden typ pro menší ptáky. Například pro sýkory modřinky. A větší budky s větším otvorem pro jiné druhy ptáků, jako například sýkory koňadry nebo brhlíky, vrabce."
Nový typ budky doporučuje Česká ornitologická společnost. Zajišťují dobrou tepelnou izolaci, nehromadí vlhkost a tím pádem ani nehnijí. Zároveň ochrání ptáky před predátory.
Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Budky jsou ze směsi dřevěných pilin, cementu a nějaký speciální kompozit. Čili budky v podstatě jsou pevnější, není možné, aby ptáci ty budky narušili."
Pro umístění byla vybrána klidnější místa v parcích, aby se ptáci cítili v bezpečí.
Petr Kulatý, referent odboru životního prostředí: "Budky mají své evidenční číslo, toto bude zaneseno do městského pasportu a každoročně bude provedena kontrola těch budek. Budka se vyčistí a zároveň se provede vyhodnocení. Není ještě řečeno, že v každé bude zahnízděno. Podle toho můžeme případně tu budku přemístit a najít nějakou jinou, vhodnější, lokalitu."
Ve volné přírodě hnízdí ptáci v dutinách stromů. V městských parcích může být s takovými stromy problém kvůli bezpečnosti. Proto město volí přídavné budky.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vedle velkých investic, které dělá město, tak jak už jsem o tom mluvil několikrát, myslím si, že detaily tvoří celek. A my nemáme ve městě dostatek vhodných stromů, které jsou vhodné pro hnízdění ptáků, protože zároveň musíme hlídat i bezpečnost. Takže stromy, které mají dutiny a mohou být nebezpečné, tak mizí z těch parků. A proto jsme se rozhodli, že umístíme pro drobné zpěvné ptactvo v městských parcích speciální budky na zahnízdění."
Životnost nových typů budek je garantována až na 25 let.