Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studentka z Havířova vyrazí pěšky do Istanbulu přes rumunský Banát

Havířov |

Sama, pěšky a jen s batohem na zádech se prvního června vydá na 2 500 km dlouhou pouť Nicolette Havlová, 21letá studentka z Havířova. Za měsíc by měla dojít do Banátu, za další dva měsíce až na jihovýchod k branám Orientu – do Istanbulu. Svou cestou chce, mimo jiné, upozornit na nepříznivé dopady koronavirové krize na českou komunitu žijící na úpatí Karpat a sbírat prostředky pro pomoc na platformě Donio.cz.

Z Česka přes Slovensko, Maďarsko do Rumunska, kde se zastaví podpořit místní krajany a dále Srbsko, Bulharsko, kousek Řecka a Turecko. Minimálně 800 hodin chůze a celkové převýšení téměř 20 tisíc metrů čeká mladou Češku na její tři měsíce dlouhé cestě. Klíčovou částí je právě oblast rumunského Banátu, která se nachází doslova na hranici vymizení. Cílovým bodem pak má být Istanbul, jenž ji svou polohou, kdy se město rozkládá na dvou kontinentech, nesmírně láká. Návrat domů má pak v plánu absolvovat, jak jinak, než jejím oblíbeným stopem. Nicolette je cestovatelka a snílek, ráda se staví výzvám. A takováto pouť je jednou z nich.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Když jsem si přestavěla dodávku na obytné auto a půl roku v něm žila v zahraničí, přemýšlela jsem, co bláznivého ještě podniknout. Nějakou dobu jsem prováděla turisty po Rumunsku, které je mi svou mentalitou a panenskou přírodou velmi blízké, takže s myšlenkou, dojít tam po vlastních, jsem si již delší dobu pohrávala."

Koronavirová krize této ideji dala jasnější rozměr, a tak vznikl projekt na podporu banátských Čechů. 

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Banát je jednou z nejautentičtějších českých komunit ve světě. V roce 1823 se několik skupin Čechů vydalo na dlouhou cestu až do pohraniční oblasti tehdejšího Rakouského mocnářství. Tento přesun proběhl ve třech vlnách. Ta první byla absolvována pěšky, a právě ve stopách těchto dějin se Nicolette Havlová hodlá vydat. Nalehko, odkázána na svůj batoh, vlastní nohy a dobré lidi po cestě."

Banát se v posledních několika letech stal cílem cestovatelů toužících po neposkvrněné liduprázdné přírodě s příchutí českého venkova, který jim dovolí se přesunout do životů našich prababiček a prastarých zvyků. Udržitelný cestovní ruch je pro místní největším zdrojem příjmu, a to nejen formou ubytovávání turistů, ale i prodejem domácích výrobků. Nyní však, především kvůli omezení cestovního ruchu, prožívá tato česká komunita krušné časy. Na základě této skutečnosti se Nicolette rozhodla podniknout něco výjimečného, a tím na tento problém upozornit. Od 1.6.2021 bude v průběhu jejího putování probíhat veřejná dobročinná sbírka na crowdfundingové platformě Donio, kdy výtěžek poputuje neziskové organizaci Člověk v tísni, která v této oblasti již dlouhodobě působí.

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Vybrané finance budou použity především na podporu rozvoje šetrného cestovního ruchu v šesti krajanských vesnicích v Banátu. Právě cestovní ruch je pro krajany důležitým zdrojem financí a podnikání v něm je pro mladé určitou pevnou perspektivou, šancí, že se nebudou muset stěhovat za prací a budou dál žít ve vesnicích svých předků."

Tamní obyvatelé se totiž ze své domoviny nechtějí přesouvat do bohatších oblastí, ale naopak se zaměřují na zlepšení své stávající situace.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Děkuji všem, kteří budou ochotni tento projekt podpořit, ať už finančně, nebo sdílením sbírky a mé poutě na sociálních sítích. Věřím, že jakmile bude možné opět svobodně cestovat, vrátí se do této nádherné rumunské krajiny i turisté."

Nicolette chce svou výpravu, včetně problematiky Banátu, podrobně zdokumentovat. Tímto krokem má v úmyslu ostatním přiblížit nejen krásy Karpat a následného Orientu, ale také podrobně vylíčit nejrůznější úskalí tohoto odvážného stylu poznávání světa na vlastní pěst i nohy.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "První část cesty daruji druhým, druhou pak daruji sobě."

Trasu z Rumunska do Turecka chce totiž absolvovat čistě z osobních důvodů, a splnit si tak jeden ze svých cílů – dojít pěšky do Asie.

Nahlásit chybu


Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

Dnes 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Škody na majetku Ostravy-Přívozu za 130 milionů. Jedna škola je stále bez tepla

Nefunkční topení na základní škole i omezení v domě s pečovatelskou službou. Centrální ostravský obvod řeší postupně škody, které napáchala povodeň v části Přívoz. Bojuje se hlavně s časem, aby bylo všechno uklizeno, vysušeno a opraveno, než začne zima.

Slezská bude mít velkokapacitní kulturní dům, stavět by se mohlo začít na jaře

Slezská Ostrava bude mít vlastní velkokapacitní kulturní dům a ani větší akce už se tak nebudou muset konat mimo obvod. Stavba Multifunkčního domu v Muglinově sice momentálně stojí kvůli neshodám se zhotovitelem, už na jaře by se ale mělo znovu pokračovat v práci.

Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Dnes 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Svatováclavská jízda zastavila také u zámku ve Studénce

Historické automobily a motocykly projely v den státního svátku Novojičínskem. Tradiční Svatováclavská jízda veteránů zastavila také u zámku ve Studénce.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

Včera 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.


Herci svým scénickým čtením knížek motivují karvinské děti ke čtení

V rámci místního akčního plánu rozvoje vzdělávání připravila karvinská regionální knihovna pro děti základních škol LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, které má děti motivovat ke čtení knížek.

Déšť nepřekazil program zahradní slavnosti karvinského stacionáře

Karvinský denní stacionář Galaxie centrum pomoci pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Hendikepovaní sportovci se utkali ve stolním tenise

Mladí lidé s hendikepem se setkali v Havířově na turnaji ve stolním tenise. Jednalo se už o desátý ročník, do kterého se letos poprvé zapojili i sportovci ze Slovenska.

Radnice bude muset znovu investovat do cyklostezky u Lučiny, povodně na ní napáchaly škody

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

SVČ Juventus Karviná oslavilo jubileum, pro karvinské děti a mládež funguje už 50 let

Karvinské středisko volného času Juventus nepřetržitě funguje pro děti a mládež už 50 let. V prostorách střediska se proto sešli současní í bývalí zaměstnanci, aby společně zavzpomínali na prožitou dobu.

Studentka z Havířova vyrazí pěšky do Istanbulu přes rumunský Banát
Vydáno 31. května 2021 22:39, Havířov, Jiří Cileček
Sama, pěšky a jen s batohem na zádech se prvního června vydá na 2 500 km dlouhou pouť Nicolette Havlová, 21letá studentka z Havířova. Za měsíc by měla dojít do Banátu, za další dva měsíce až na jihovýchod k branám Orientu – do Istanbulu. Svou cestou chce, mimo jiné, upozornit na nepříznivé dopady koronavirové krize na českou komunitu žijící na úpatí Karpat a sbírat prostředky pro pomoc na platformě Donio.cz.

Fotografie z archívu Nicolette Havlové

Z Česka přes Slovensko, Maďarsko do Rumunska, kde se zastaví podpořit místní krajany a dále Srbsko, Bulharsko, kousek Řecka a Turecko. Minimálně 800 hodin chůze a celkové převýšení téměř 20 tisíc metrů čeká mladou Češku na její tři měsíce dlouhé cestě. Klíčovou částí je právě oblast rumunského Banátu, která se nachází doslova na hranici vymizení. Cílovým bodem pak má být Istanbul, jenž ji svou polohou, kdy se město rozkládá na dvou kontinentech, nesmírně láká. Návrat domů má pak v plánu absolvovat, jak jinak, než jejím oblíbeným stopem. Nicolette je cestovatelka a snílek, ráda se staví výzvám. A takováto pouť je jednou z nich.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Když jsem si přestavěla dodávku na obytné auto a půl roku v něm žila v zahraničí, přemýšlela jsem, co bláznivého ještě podniknout. Nějakou dobu jsem prováděla turisty po Rumunsku, které je mi svou mentalitou a panenskou přírodou velmi blízké, takže s myšlenkou, dojít tam po vlastních, jsem si již delší dobu pohrávala."

Koronavirová krize této ideji dala jasnější rozměr, a tak vznikl projekt na podporu banátských Čechů. 

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Banát je jednou z nejautentičtějších českých komunit ve světě. V roce 1823 se několik skupin Čechů vydalo na dlouhou cestu až do pohraniční oblasti tehdejšího Rakouského mocnářství. Tento přesun proběhl ve třech vlnách. Ta první byla absolvována pěšky, a právě ve stopách těchto dějin se Nicolette Havlová hodlá vydat. Nalehko, odkázána na svůj batoh, vlastní nohy a dobré lidi po cestě."

Banát se v posledních několika letech stal cílem cestovatelů toužících po neposkvrněné liduprázdné přírodě s příchutí českého venkova, který jim dovolí se přesunout do životů našich prababiček a prastarých zvyků. Udržitelný cestovní ruch je pro místní největším zdrojem příjmu, a to nejen formou ubytovávání turistů, ale i prodejem domácích výrobků. Nyní však, především kvůli omezení cestovního ruchu, prožívá tato česká komunita krušné časy. Na základě této skutečnosti se Nicolette rozhodla podniknout něco výjimečného, a tím na tento problém upozornit. Od 1.6.2021 bude v průběhu jejího putování probíhat veřejná dobročinná sbírka na crowdfundingové platformě Donio, kdy výtěžek poputuje neziskové organizaci Člověk v tísni, která v této oblasti již dlouhodobě působí.

Ivo Dokoupil, koordinátor Člověka v tísni pro Banát: "Vybrané finance budou použity především na podporu rozvoje šetrného cestovního ruchu v šesti krajanských vesnicích v Banátu. Právě cestovní ruch je pro krajany důležitým zdrojem financí a podnikání v něm je pro mladé určitou pevnou perspektivou, šancí, že se nebudou muset stěhovat za prací a budou dál žít ve vesnicích svých předků."

Tamní obyvatelé se totiž ze své domoviny nechtějí přesouvat do bohatších oblastí, ale naopak se zaměřují na zlepšení své stávající situace.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "Děkuji všem, kteří budou ochotni tento projekt podpořit, ať už finančně, nebo sdílením sbírky a mé poutě na sociálních sítích. Věřím, že jakmile bude možné opět svobodně cestovat, vrátí se do této nádherné rumunské krajiny i turisté."

Nicolette chce svou výpravu, včetně problematiky Banátu, podrobně zdokumentovat. Tímto krokem má v úmyslu ostatním přiblížit nejen krásy Karpat a následného Orientu, ale také podrobně vylíčit nejrůznější úskalí tohoto odvážného stylu poznávání světa na vlastní pěst i nohy.

Nicolette Havlová, cestovatelka: "První část cesty daruji druhým, druhou pak daruji sobě."

Trasu z Rumunska do Turecka chce totiž absolvovat čistě z osobních důvodů, a splnit si tak jeden ze svých cílů – dojít pěšky do Asie.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000025797/studentka-z-havirova-vyrazi-pesky-do-istanbulu-pres-rumunsky-banat