Uvést, co se stalo, kde se stalo, zda se na místě nacházejí další osoby, či zranění lidé. To jsou základní informace, které potřebují znát záchranné složky při mimořádné události. A právě to byl námět pro cvičení hasičů, které probíhalo na krytém bazénu.
Pavel Budina, velitel hasičské stanice Havířov: "Prioritou každého našeho zásahu a mimořádné události je záchrana osob a zvířat a v tomto případě se jednalo o záchranu zraněného člověka, který při manipulaci s lahví, kde byl chlor, došlo k úniku a ke zranění té osoby. Takže po příjezdu na místo zásahu se zjišťuje situace, zda nebyl někdo zraněn, proběhne co nejrychleji záchrana té osoby a pak, když už se řeší nějaké technické věci, únik té nebezpečné látky, tak používáme i další technické prostředky, jako jsou protichemické ochranné oděvy, které si příslušníci dnes vyzkoušeli, protože máme nějaké nové vybavení, takže i tohle otestovali a v praxi si vyzkoušeli, jak by to bylo u skutečného zásahu."
Při úniku určitých nebezpečných látek hasiči postupují přesně stanoveným způsobem. Dokonce nemohli zvolit z důvodu zóny ohrožení nejkratší cestu příjezdu.
Pavel Budina, velitel hasičské stanice Havířov: "Je to nastaveno z toho důvodu, že v rámci ohrožení toho objektu, tady se jedná o ten únik chlóru, je tzv. havarijní zóna, kde může dojít k úniku té látky a rozšíření, a ta zóna zasahuje do příjezdové komunikace, která vede kolem Lidlu. Proto to musíme objet z opačné strany, přijet na kontaktní stanoviště, kde se rozdělí úkoly, zjistí se, co se děje a pak se třeba to stanoviště posune výše. Ta cvičení probíhají takovým způsobem, že se podobají taktickému cvičení, ale v rámci té havarijní karty jsou nějaká specifika. To znamená, že se musí vyrozumět objekty, které jsou v ohrožení v okolí, také se využívá rozesílání hromadných SMS zpráv, sdělení obyvatelstvu, které je v určitém okruhu v rámci toho objektu. Také se využívá systém informování a varování obyvatelstva, které je v okolí. K tomu se využívá mobilní siréna, kde se nastaví v rámci toho technického prostředku určitá nahrávka. Dnes to byla nahrávka, že se jedná o taktické cvičení jednotky a tím pádem jsou lidé vyrozuměni o tom, co se děje."
Správa sportovních a rekreačních zařízení zodpovídá za údržbu několika objektů, u nichž existuje potenciální riziko vzniku havárie.
Petr Kostelníček, technický náměstek ředitele SSRZ: "Cvičení probíhá tady na únik chlóru tady na krytém bazénu Šumbark, na letním koupališti Jindřich a na únik čpavku na zimním stadionu. Cvičení se dělá pravidelně a je důležité jednak pro hasičský záchranný sbor, aby věděli, jaká je místní situace a také pro naše zaměstnance, aby věděli, co mají v danou chvíli dělat. Všichni zaměstnanci jsou proškolení na to, co mají dělat při úniku chlóru. Jako první se mají evakuovat osoby a to tím způsobem, že mají jít co nejvýš a co nejdále od úniku chlóru a vyčkat příjezdu hasičského záchranného sboru a vyčkat, kde velitel zásahu rozhodne, jakým způsobem se bude pokračovat."
Pravidelná cvičení zaměřená na únik nebezpečných látek, jako je chlór a čpavek, jsou nezbytnou součástí prevence a připravenosti na krizové situace. Tento systém školení a cvičení tedy výrazně přispívá k bezpečnosti jak návštěvníků, tak i zaměstnanců v těchto zařízeních.