Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé by měli více třídit jedlé oleje a tuky, v kanalizacích a čističkách působí velké problémy

Havířov |

Lidé si už zvykli třídit odpad a v posledních letech se pomalu učí třídit také jedlé oleje a tuky. Proč je to důležité, vám ukážeme přímo v čističce odpadních vod v Havířově.

Města a obce se stále více zapojují do třídění jedlých olejů a tuků. Například Havířov navýšil počet speciálních nádob a nyní jich stojí u kontejnerových stání 150. V loňském roce bylo odvezeno téměř 17 tun olejů. V čističce odpadních vod se to ale zatím neprojevilo.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Česká republika patří mezi evropské premianty v tom, jak třídíme papír, nebo plast, ale bohužel u těch použitých olejů a tuků to nadále neplatí a lidé ty zbytky hodování stále vypouštějí do kanalizační sítě. To znamená do dřezů, toalet a nám to v tom kanalizačním systému působí velké problémy a působí nám to problémy na čistírnách odpadních vod. My oceňujeme aktivity měst a obcí v MSK, které postupně staví nádoby, kam mohou lidé odnést použitý olej, tuk v PET lahvích a může se ten olej dál využít, ale my na svých provozech nadále vidíme, že ty problémy máme poměrně velké, protože v momentě, když ten tuk vylijete do kanalizační sítě se ochlazuje. Nabaluje na sebe další nečistoty a ty hroudy dál pokračují kanalizační sítí, kde nám například ucpávají čerpadla, lepí se na stěny kanalizačního systému a v případě, že doplavou až k nám do čistírny, tak se shlukují do takových velkých kulatých tvarů, které my musíme potom na začátku čistírenského procesu manuálně odstraňovat.”

Jedna z firem, která zpracovává použité jedlé oleje a tuky odvezla ze Severní Moravy v roce 2020 60 tun.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Je to malá kapka v moři, ale je to pořád lepší než vůbec nic. Když se podíváte 60 tun v roce 2020, teď nějakých 200 tun v roce 2021. My pracujeme na informování občanů, používáme komunikační kanály, FB, mobilní rozhlas, internetové stránky. Největší problém je v tom, že my jsme teď dvacet let zpátky, kdy jsme učili občany třídit sklo, papír a plasty a teď jim ještě vysvětlujeme, že by se měl třídit olej. Takže na toho občana je to strašně hodně informací a musíme mu vysvětlit, že je to dobrá věc.”
anketa: “Pro životní prostředí si nechávám láhev a ten použitý vylívám.”
anketa: “Je speciální popelnice taková šedá, hnědá, tak tam to dáváme.”
anketa: “Mělo by to být správné, nemělo by se to vylévat do záchodu.”

Bohužel lidé někdy dávají do kontejnerů věci, které tam nepatří.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Dnes a denně se setkáváme s tím, že nám do popelnic lidé hází nebezpečné odpady, což jsou motorové oleje, nebo minerální hydraulické převodové oleje. Na tyto oleje nemáme povolení a zadruhé nám při zpracování dělají neplechu s jedlým olejem a v neposlední řadě hlavně nám tam hází věci ve sklu, kdy nám to také dělá při zpracování neplechy, nebo nám tam hází i komunální odpad, bohužel.”

Stejný problém mají i správci kanalizací.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Do kanalizační sítě rozhodně nepatří zbytky jídla, které potom slouží jako vhodná potrava pro potkany, kteří se mohou nekontrolovatelně množit. Nepatří tam také barvy, když malujete byt, nepatří tam chemické látky, léky, nepatří tam nic, co je z plastu. Lidé si například neuvědomují, že některé hygienické prostředky, jako jsou vlhčené ubrousky, nebo odličovací tampony nejsou z čistého papíru, ale obsahují také plastovou složku a to nám v kanalizačním a čistícím systému působí problémy také a do kanalizace nepatří.”
Nahlásit chybu


K tématu

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

16. listopadu 2023 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Souhrn největších investičních akcí roku 2023 ve Frýdku-Místku

28. prosince 2023 15:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Výstavba kanalizace, nová hasičárna i budova pro městskou policii. Ale také všeobecná finanční kondice města v roce 2023. Nejen to zhodnotil v rozhovoru náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.


SVČ Juventus Karviná oslavilo jubileum, pro karvinské děti a mládež funguje už 50 let

Karvinské středisko volného času Juventus nepřetržitě funguje pro děti a mládež už 50 let. V prostorách střediska se proto sešli současní í bývalí zaměstnanci, aby společně zavzpomínali na prožitou dobu.

Relax centrum Orlová představilo své novinky

2. října 2024 19:05 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Relax centrum v Orlové nabízí jak krytý bazén, tak wellness. Nedávno zde bylo také nově zmodernizováno prostředí finské sauny v prvním patře.

Zvlněná silnice ve Stonavě prochází opravou, dva dny bude uzavřena

2. října 2024 16:03 | Stonava | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Kvůli poddolování došlo ve Stonavě k výraznému zvlnění silnice v délce jednoho kilometru. Lokálně se tato cesta opravovala už několikrát. Nyní po ukončení těžby na Darkově Moravskoslezský kraj ve spolupráci se státním podnikem Diamo zafinancoval souvislou opravu povrchu v celé její délce.

Výročí posvěcení kostela spojila stonavská farnost s dožínkami

2. října 2024 13:37 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavská farnost si připomněla 114. výročí posvěcení kostela svaté Máří Magdalény. Během slavnostní bohoslužby věřící děkovali také za letošní úrodu. Krmáš byl totiž spojen s farními dožínkami.

Týden knihoven ve Stonavě nabídne i zajímavou besedu

2. října 2024 13:36 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V rámci celorepublikového Týdne knihoven, připravila Místní knihovna Stonava pro své návštěvníky několik zajímavých akcí.

Stonava poprvé v sezóně nebodovala, podlehla lídrovi tabulky

2. října 2024 13:35 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští fotbalisté mají za sebou velmi těžký zápas. Na domácí půdě hostili lídra tabulky. I přesto, že zápas byl velmi vyrovnaný, body si domů odvezly Kravaře.

Lidé by měli více třídit jedlé oleje a tuky, v kanalizacích a čističkách působí velké problémy
Vydáno 15. února 2022 15:53, Havířov, Bára Kelnerová
Lidé si už zvykli třídit odpad a v posledních letech se pomalu učí třídit také jedlé oleje a tuky. Proč je to důležité, vám ukážeme přímo v čističce odpadních vod v Havířově.

Města a obce se stále více zapojují do třídění jedlých olejů a tuků. Například Havířov navýšil počet speciálních nádob a nyní jich stojí u kontejnerových stání 150. V loňském roce bylo odvezeno téměř 17 tun olejů. V čističce odpadních vod se to ale zatím neprojevilo.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Česká republika patří mezi evropské premianty v tom, jak třídíme papír, nebo plast, ale bohužel u těch použitých olejů a tuků to nadále neplatí a lidé ty zbytky hodování stále vypouštějí do kanalizační sítě. To znamená do dřezů, toalet a nám to v tom kanalizačním systému působí velké problémy a působí nám to problémy na čistírnách odpadních vod. My oceňujeme aktivity měst a obcí v MSK, které postupně staví nádoby, kam mohou lidé odnést použitý olej, tuk v PET lahvích a může se ten olej dál využít, ale my na svých provozech nadále vidíme, že ty problémy máme poměrně velké, protože v momentě, když ten tuk vylijete do kanalizační sítě se ochlazuje. Nabaluje na sebe další nečistoty a ty hroudy dál pokračují kanalizační sítí, kde nám například ucpávají čerpadla, lepí se na stěny kanalizačního systému a v případě, že doplavou až k nám do čistírny, tak se shlukují do takových velkých kulatých tvarů, které my musíme potom na začátku čistírenského procesu manuálně odstraňovat.”

Jedna z firem, která zpracovává použité jedlé oleje a tuky odvezla ze Severní Moravy v roce 2020 60 tun.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Je to malá kapka v moři, ale je to pořád lepší než vůbec nic. Když se podíváte 60 tun v roce 2020, teď nějakých 200 tun v roce 2021. My pracujeme na informování občanů, používáme komunikační kanály, FB, mobilní rozhlas, internetové stránky. Největší problém je v tom, že my jsme teď dvacet let zpátky, kdy jsme učili občany třídit sklo, papír a plasty a teď jim ještě vysvětlujeme, že by se měl třídit olej. Takže na toho občana je to strašně hodně informací a musíme mu vysvětlit, že je to dobrá věc.”
anketa: “Pro životní prostředí si nechávám láhev a ten použitý vylívám.”
anketa: “Je speciální popelnice taková šedá, hnědá, tak tam to dáváme.”
anketa: “Mělo by to být správné, nemělo by se to vylévat do záchodu.”

Bohužel lidé někdy dávají do kontejnerů věci, které tam nepatří.

Martin Veselý, manažer vývoje Trafin Oil: “Dnes a denně se setkáváme s tím, že nám do popelnic lidé hází nebezpečné odpady, což jsou motorové oleje, nebo minerální hydraulické převodové oleje. Na tyto oleje nemáme povolení a zadruhé nám při zpracování dělají neplechu s jedlým olejem a v neposlední řadě hlavně nám tam hází věci ve sklu, kdy nám to také dělá při zpracování neplechy, nebo nám tam hází i komunální odpad, bohužel.”

Stejný problém mají i správci kanalizací.

Marek Síbrt, mluvčí SmVak: “Do kanalizační sítě rozhodně nepatří zbytky jídla, které potom slouží jako vhodná potrava pro potkany, kteří se mohou nekontrolovatelně množit. Nepatří tam také barvy, když malujete byt, nepatří tam chemické látky, léky, nepatří tam nic, co je z plastu. Lidé si například neuvědomují, že některé hygienické prostředky, jako jsou vlhčené ubrousky, nebo odličovací tampony nejsou z čistého papíru, ale obsahují také plastovou složku a to nám v kanalizačním a čistícím systému působí problémy také a do kanalizace nepatří.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000029881/lide-by-meli-vice-tridit-jedle-oleje-a-tuky-v-kanalizacich-a-cistickach-pusobi-velke-problemy