Evropský den obětí trestných činů, který se připomíná 22. února, má za cíl především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. K této celostátní akci se v Karviné připojili zástupci policistů i probačních pracovníků.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “My si každoročně v únoru v tento den připomínáme Evropský den obětí trestných činů. A tak jsme se tady dnes sešli s Probační a mediační službou, abychom v pravé poledne uctili minutou ticha a podpořili oběti trestných činů. Zároveň se v tuto dobu po celé zemi u policejních služeben rozblikají majáky na policejních vozidlech - tímto symbolizují naději a blížící se pomoc právě těm obětem těch trestných činů.”
V rámci Policie České republiky fungují speciálně vyškolení pracovníci, kteří jsou schopni a ochotni být kdykoli nápomocni, zejména pokud se jedná o zvlášť citlivé případy.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “Práce s oběťmi je mnohdy velmi složitá, zejména jedná-li se o zvlášť zranitelné oběti jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.”
Po práci policie přichází na řadu Probační a mediační služba, jejímž úkolem je pomoci obětem vyrovnat se s těžkou životní situací. Tato služba informuje oběti o jejich právech, poskytuje právní rady ohledně trestního řízení, pomáhá při hledání dalších potřebných služeb a rovněž nabízí doprovod důvěrníka při jednáních s orgány činnými v trestním řízení.
Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: “Pro navázání spolupráce s námi není potřeba nic jiného než ochoty toho poškozeného a jeho potřeby něco řešit.”
Kdokoli se na Probační a mediační službu může obrátit v době provozu střediska nebo konkrétního poradce a poté je sjednána osobní schůzka, na které se vyloží daný problém. Ta obvykle končí určitým doporučením nebo radou, ve vážnějších případech spolupráce pokračuje dál.
Oproti roku 2023 za loňský rok nedošlo k výraznému poklesu ani nárůstu potřeby probační a mediační služby a čísla jsou v poměru srovnatelná.
Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: “Nejčastěji se na Probační a mediační službu a konkrétně na poradnu pro oběti obraceli poškození z majetkové trestné činnosti. Výjimkou nejsou ani případy násilné trestné činnosti, stalkingu a jiných vážných trestných činů.”
Probační a mediační služba se nachází na ulici Zakladatelská, vedle Karvinské hornické nemocnice.
Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: “Policisté si moc dobře uvědomují, jak je pro oběti trestných činů velmi složité mluvit o tom, co se jim stalo, to si nesmírně vážíme těch, kteří to dokáží. A pro ty ostatní máme vzkaz: Nebojte se a mluvte, jste připraveni vám pomoct nejen skrze linku 158, ale také na kterékoli policejní služebně.”