Problémy v rodinách se často odráží na chování dětí ve školách. Už se však nejedná jen o záškoláctví, ale mnohdy se mezi žáky objevuje kyberšikana, fyzické i psychické nátlaky. Otevírat tato témata, předávat si zkušenosti, nalézat řešení, to byl smysl semináře, na kterém se sešli zástupci havířovského OSPODu, výchovných poradců škol, ale i kriminální policie, či státního zástupce.
Lenka Hakalová, sociální pracovnice OSPOD Havířov: "Opravdu ta snaha být veřejnosti a těm rodinám blíže a být vstřícní, to jsme. Samozřejmě, že pracujeme i s rodinami, které nepřijdou samy, jsou to klienti, kteří nechtějí spolupracovat, nebo mají ty problémy mnohem horší.”
A to může mít fatální následky.
Romana Gulová, sociální pracovnice OSPOD Havířov: “Setkáváme se s fenoménem sebepoškozování, ale ten už tady byl i dříve, ale bohužel už téměř k dokonaným sebevraždám. I s tím se na území Havířova setkáváme. Takže se pracuje se třídou, pracuje se s dětmi. Děti musí mít pocit, že mohou za někým dospělým přijít, svěřit se mu atd."
Pavla Nesvadbová, výchovný poradce ZŠ Školní 1: "Toto setkání je velice důležité pro všechny výchovné poradce, metodiky prevence, protože mají možnost se na živo setkat s lidmi, se kterými si korespondují, telefonují, nikdy se na živo neviděli a domluvit se na nějakých postupech."
Tato společná setkání pořádá městská policie s Orgánem sociální právní ochrany dětí už od roku 2015.