Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za dětmi ze ZŠ K. Světlé přijel Dentobus

Havířov |

Sanitka vybavená zubní ordinací přivezla školákům v Havířově možnost nechat si zkontrolovat chrup. Odborníci tak dětem ukázali, jak správně pečovat o ústní hygienu a proč je prevence důležitá.

Pilotní projekt Moravskoslezského kraje a krnovské nemocnice na prevenci zubních kazů se chýlí ke konci. Dentobus přijel i před Základní školu K. Světlé v Havířově, kde byl o vyšetření dětí 2. až 5. tříd velký zájem.

Petra Bartošová, zástupkyně ředitele ZŠ K. Světlé Havířov: “Oslovili jsme celkem 217 rodičů a zájem byl ze strany 136 zákonných zástupců. Já myslím, že je to velmi pěkné číslo. Vůbec jsme nečekali takový zájem, takže jsme velmi milé překvapení. Vzhledem k tomu zájmu ze strany rodičů bychom zcela určitě uvítali, kdybychom měli tu možnost znovu tady této sanitky, protože samozřejmě mezi dětmi, které budou tady vyšetřeny, jsou i děti, které opravdu toho dětského zubního lékaře nemají.”
anketa: "Naučila jsem se, jak to správně čistit, protože většinou, jak jsem byla malá, tak jsem to docela ošulila. A mamka s taťkou mi potom pořídila takový elektrický kartáček, který když mi zabzučel, tak už jsem věděla, že je konec. Jinak s normálním kartáčkem to už bylo třeba za 10 sekund hotové.”
anketa: “Já jsem byl u zubaře s rodiči, když už jsem byl úplně malý, byly mi asi tři roky. Chodím každý půl rok k zubaři a kazu jsem měl docela dost. Myslím asi, že tři." A jak to? "Nevím, asi nečistím dobře zuby. Teď se snažím ty zuby nějak zlepšit a více si je čistit a jíst méně sladkého.”
anketa: "Já jsem se dneska dozvěděla, že si máme hodně dobře čistit zuby a že si je máme čistit aspoň třikrát denně." No a děláš to? "Někdy jo". A jak si dopadla u paní doktorky? "Dopadla jsem dobře a zjistila jsem, že mám jeden kaz.”

Do prevence se zapojilo deset škol. Nyní se data budou vyhodnocovat, ale kraj věří, že by se projekt mohl posunout dále.

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “My momentálně máme i jedno takové zařízení, které dělá oční prevenci pod karvinskou nemocnicí, které se přebudovalo ze staré sanitky. Na druhou stranu toto auto, které dělá prevenci zubařskou, je speciálně z Polska a je poměrně drahé. Takže my hledáme cesty, jak to vyřešit do budoucna a po vyhodnocení toho projektu, budeme zvažovat zavedení této ambulance do permanentního provozu a já předpokládám, že v rámci Moravskoslezského kraje by těch ambulancí bylo více a budeme to nabízet obcím a městům, které jsou zřizovateli základních škol, tak abychom tu prevenci mohli dělat permanentně.”

Stejný názor mají i lékaři.

Tereza Bystřická, lékařka: “Po té prevenci zapíšeme do zubního kříže, kde vidíme kaz, nebo kde by bylo potřeba, aby se třeba lékař ještě raději podíval a dáme to domů i rodičům, ať se na to podívají. Když si představíme, že tady projdeme denně 110 dětí, když si představíme, že v každé třídě aspoň pět by si vzalo něco z té dentální hygieny, tak je to krásné číslo už jenom pro budoucnost jejich zubů. Takže za mě je to určitě fajn.”

Kraj s odborníky přemýšlí i nad preventivními programy v jiných oborech, kam spadá například ORL.

Nahlásit chybu


K tématu

Projekt mobilní zubní ambulance Dentobus se ve školách osvědčil

18. září 2025 11:22 | Havířov | Bára Kelnerová

Projekt Dentobusu potvrdil, že děti stomatologickou prevenci potřebují. Kraj předpokládá, že po vyhodnocení všech dat nalezne cestu, aby mobilních ambulancí, které jezdí do škol, bylo více.

Oprava mostu v Havířově potrvá skoro rok, byl v havarijním stavu

22. dubna 2025 9:46 | Havířov | Bára Kelnerová

Na počátku dubna začaly práce na opravě mostu v ulici Budovatelů v Havířově, který byl postaven před více než 60 lety. Zásah bude velký a v podstatě se musí most zdemolovat. Některé práce probíhají i v nočních hodinách.

Radnice staví nový most v ulici Budovatelů, práce potrvají do příštího roku

22. dubna 2025 16:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Na počátku dubna začaly práce na opravě mostu v ulici Budovatelů v Havířově, který byl postaven před více než 60 lety. Zásah bude velký a v podstatě se musí most zdemolovat. Některé práce probíhají i v nočních hodinách.


Stavba posledního úseku dálnice u Nového Jičína začne na konci léta

Dnes 11:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na sklonku léta by měla začít výstavba posledního úseku dálnice D48 u Nového Jičína. Ředitelství silnic a dálnic v tuto chvíli finišuje s přípravou staveniště.

Rozsáhlá rekonstrukce jezu Ráj na řece Olši v Karviné mu dala novou podobu i další smysl

Na první pohled nenápadná stavba, která ale dlouhodobě ovlivňuje podobu řeky i krajiny kolem ní. Jez Ráj na řece Olši v Karviné vznikl v roce 1932 a jeho úkolem bylo především odvádět vodu do náhonu Mlýnka, který dodnes zásobuje soustavu rybníků v Karviné. Zároveň pomáhal držet stabilní tok Olše a chránit okolní území.

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje zahájily hlavní turistickou sezónu

S příchodem jara se Moravskoslezský kraj znovu probouzí do turistického ruchu a jedním z hlavních lákadel jsou bezesporu jeho hrady a zámky. Památky napříč regionem se vracejí k životu – nádvoří se plní prvními návštěvníky, zahrady se zelenají a interiéry znovu vyprávějí příběhy šlechtických rodů, válek i každodenního života minulých staletí.

Do kolárny se prokopal dírou v zemi. Pak chtěl ukrást koloběžku a kolo

Dnes 9:26 | Orlová | Anna Břenková

Policisté v Orlové přistihli v kolárně 35letého muže. Do objektu se vloupal nezvyklým způsobem. Pod stěnou vyhloubil díru v zemi a rozebral dlažbu. Tvrdil, že si tam chtěl jen lehnout. Nakonec se ale přiznal, že se pokoušel ukrást elektrokoloběžku. Za krádež mu nyní hrozí až dva roky vězení.

Policie řeší krádež kabelů na trati mezi Havířovem a Šenovem, v úseku je omezen provoz vlaků

Včera 13:11 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie se zabývá případem krádeže kabelů, ke které mělo dojít v pátek 17. dubna na hlavní železniční trati mezi stanicí Havířov a železniční zastávkou Šenov.

Frýdlantský kynologický klub pořádal 30. ročník soutěže pejskařů

V areálu kynologického klubu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 30. ročník Memoriálu Kaštovského. V klubové soutěži se prvky poslušnosti hodnotily ve třech kategoriích.

Přízemí restaurace Terasa Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě je po povodních kompletně zrekonstruováno

18. dubna 2026 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě má za sebou důležitý krok k návratu do běžného provozu po předloňských povodních. Kompletní rekonstrukcí prošlo přízemí školní restaurace Terasa, které dnes slouží studentům v modernizovaných prostorách.

Sponzoři se složili na nové auto pro Školu života Frýdek-Místek

Dnes 8:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek poskytuje sociální služby už 35 let. Nyní se mu podařilo díky štědrým sponzorům získat nový vůz, kterým zajistí pro své klienty mnohem větší komfort při transportu.

Karvinský šikmý kostel prochází obnovou, bude mít červenou střechu

Dnes 8:15 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Bruntál se poprvé v historii stal dějištěm oblastního kola postupové prestižní soutěže Zlatá včela

Včera 18:01 | Bruntál | Karel Soukop

Soutěž Zlatá včela je velmi prestižní velké setkání mladých včelařů. Koná se každoročně od krajských až po republikové kolo. Včelaření je náročná, ale velmi potřebná činnost pro úrodu, naše zemědělství a celou přírodu.

Na karvinskou oslavu Dne Země přiletěli i papoušci

Dnes 12:23 | Karviná | Anna Břenková

S velkým zájmem návštěvníků nejen z řad karvinských škol se setkal oblíbený Den země na Masarykově náměstí. Letošní ročník nabídl několik aktivit a také novinek. A jako tradičně se spojil také s prvními letošními farmářskými trhy.

Horní Suchá otevřela skipovou věž dolu František veřejnosti před plánovanou rekonstrukcí, zájem byl obrovský

Na 700 lidí využilo výjimečnou možnost prohlédnout si skipovou těžní věž bývalého dolu František ještě před plánovanou rekonstrukcí. Návštěvníky přilákal nejen výhled z vrcholu, ale i doprovodný program a výstava.

Lidé z Havířova si nenechali ujít prohlídku skipové věže dolu František, kterou čeká velká rekonstrukce

Dnes 9:50 | Havířov | Bára Kelnerová

Na 700 lidí využilo výjimečnou možnost prohlédnout si skipovou těžní věž bývalého dolu František ještě před plánovanou rekonstrukcí. Návštěvníky přilákal nejen výhled z vrcholu, ale i doprovodný program a výstava.

Havířov bojuje o 1. ligu, radnice slibuje hokejovému klubu finanční podporu

17. dubna 2026 15:47 | Havířov | Bára Kelnerová

Hokejisté AZ Havířov si už třetí sezonu po sobě zahrají finále. Motivace vybojovat si místo v Maxa lize je tak ještě větší, navíc radnice oznámila, že našla způsob financování pro případný postup.

Žáci ze ZŠ M. Kudeříkové si staví svůj nekonečný vlak

17. dubna 2026 12:13 | Havířov | Bára Kelnerová

Do projektu Nekonečný vlak, který propojuje školy napříč republikou a podporuje technické dovednosti dětí, se zapojila také havířovská základní škola Marie Kudeříkové. Žáci zde nyní vyrábějí vlastní vagóny a chtějí navázat na rekordní počin ostravské školy.

Radnice v Horní Suché finančně podpořila kluby a spolky

17. dubna 2026 12:07 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Sportovní kluby a spolky jsou v Horní Suché velmi aktivní i kreativní. Svou činnost a pořádání nejrůznějších akcí mohou i díky podpoře radnice.

Za dětmi ze ZŠ K. Světlé přijel Dentobus
Vydáno 19. září 2025 9:48, Havířov, Bára Kelnerová
Sanitka vybavená zubní ordinací přivezla školákům v Havířově možnost nechat si zkontrolovat chrup. Odborníci tak dětem ukázali, jak správně pečovat o ústní hygienu a proč je prevence důležitá.

Pilotní projekt Moravskoslezského kraje a krnovské nemocnice na prevenci zubních kazů se chýlí ke konci. Dentobus přijel i před Základní školu K. Světlé v Havířově, kde byl o vyšetření dětí 2. až 5. tříd velký zájem.

Petra Bartošová, zástupkyně ředitele ZŠ K. Světlé Havířov: “Oslovili jsme celkem 217 rodičů a zájem byl ze strany 136 zákonných zástupců. Já myslím, že je to velmi pěkné číslo. Vůbec jsme nečekali takový zájem, takže jsme velmi milé překvapení. Vzhledem k tomu zájmu ze strany rodičů bychom zcela určitě uvítali, kdybychom měli tu možnost znovu tady této sanitky, protože samozřejmě mezi dětmi, které budou tady vyšetřeny, jsou i děti, které opravdu toho dětského zubního lékaře nemají.”
anketa: "Naučila jsem se, jak to správně čistit, protože většinou, jak jsem byla malá, tak jsem to docela ošulila. A mamka s taťkou mi potom pořídila takový elektrický kartáček, který když mi zabzučel, tak už jsem věděla, že je konec. Jinak s normálním kartáčkem to už bylo třeba za 10 sekund hotové.”
anketa: “Já jsem byl u zubaře s rodiči, když už jsem byl úplně malý, byly mi asi tři roky. Chodím každý půl rok k zubaři a kazu jsem měl docela dost. Myslím asi, že tři." A jak to? "Nevím, asi nečistím dobře zuby. Teď se snažím ty zuby nějak zlepšit a více si je čistit a jíst méně sladkého.”
anketa: "Já jsem se dneska dozvěděla, že si máme hodně dobře čistit zuby a že si je máme čistit aspoň třikrát denně." No a děláš to? "Někdy jo". A jak si dopadla u paní doktorky? "Dopadla jsem dobře a zjistila jsem, že mám jeden kaz.”

Do prevence se zapojilo deset škol. Nyní se data budou vyhodnocovat, ale kraj věří, že by se projekt mohl posunout dále.

Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “My momentálně máme i jedno takové zařízení, které dělá oční prevenci pod karvinskou nemocnicí, které se přebudovalo ze staré sanitky. Na druhou stranu toto auto, které dělá prevenci zubařskou, je speciálně z Polska a je poměrně drahé. Takže my hledáme cesty, jak to vyřešit do budoucna a po vyhodnocení toho projektu, budeme zvažovat zavedení této ambulance do permanentního provozu a já předpokládám, že v rámci Moravskoslezského kraje by těch ambulancí bylo více a budeme to nabízet obcím a městům, které jsou zřizovateli základních škol, tak abychom tu prevenci mohli dělat permanentně.”

Stejný názor mají i lékaři.

Tereza Bystřická, lékařka: “Po té prevenci zapíšeme do zubního kříže, kde vidíme kaz, nebo kde by bylo potřeba, aby se třeba lékař ještě raději podíval a dáme to domů i rodičům, ať se na to podívají. Když si představíme, že tady projdeme denně 110 dětí, když si představíme, že v každé třídě aspoň pět by si vzalo něco z té dentální hygieny, tak je to krásné číslo už jenom pro budoucnost jejich zubů. Takže za mě je to určitě fajn.”

Kraj s odborníky přemýšlí i nad preventivními programy v jiných oborech, kam spadá například ORL.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000050687/za-detmi-ze-zs-k-svetle-prijel-dentobus