Havířovské náměstí Republiky opět naplno ožilo. Stánky s klobásami, cukrovinky, vůně punče či pravého bramboráku. Odpolední zábavný program jak pro děti, tak pro dospělé. A o čem pak tu mluvíme? O Velikonočním městečku. A aby nadcházející příchod svátku měl tu pravou atmosféru, samozřejmě nechybí malování vajíček či pletení karabáčů. O organizaci Velikonočního městečka se postaralo Městské kulturní středisko.
Yvona Dlábková, ředitelka MKS Havířov: „My jsme v loňském roce uspořádali Vánoční městečko, které trvalo tři týdny a setkalo se s velmi kladnými ohlasy našich občanů. Proto jsme se rozhodli něco podobného uspořádat i před velikonočními svátky. Každodenní program je připraven přibližně od patnácté hodiny, o víkendech od třinácté hodiny, kdy zahajujeme programem pro děti, povídáním, soutěžemi, pohádkami. Dále je zde účinkování havířovských souborů, také souborů ze ZUŠ B. Martinů, dále pak populárními skupinami. Závěr každého dne je věnován filmové projekci pohádek."
Zpět ale k tradicím.
Romana Kubicová: „Tady u toho stánku děti dostanou vajíčko, které je tak pěkně naťuknuté a můžou si ho vyfouknout. Když se jim to podaří, můžou si jít vedle ke stolíčku, kde si ho můžou i nakreslit. Máme tady i výkresy a tam si můžou vajíčko omalovat."
Anketa, návštěvníci: 1. „Vajíčko nebylo těžké vyfouknout. My s mamkou děláme vajíčka a když přijdou kluci, tak jim je dáme." 2. „Kluci chodí, šmigrustujou, hážou do vany nebo někdy do potoka, jak jsme na chatě, ale je to hezké."
Že nemáte doma ještě karabáč? Nevadí, nyní se ho můžete naučit plést. Prý to není nic těžkého.
Michal Baran: „Nejdříve se udělá takzvaný úplet. Ten se dělá, že se jeden proutek rozřízne a tou půlkou se omotá. K samotnému pletení. To je jednoduché. Rozdělí se to na čtyři a čtyři. Začnu z pravé strany. Vezmu první, dám ho mezi dva a dva a spodem ho vrátím nakonec vpravo. A zase zleva."
Velikonoční městečko sklízí mezi obyvateli jen samou chválu. Zajímalo nás také, jak lidé tráví sváteční pondělí.
Anketa, návštěvníci: 1. „Tady se dělají z keramiky hrníčky a pak se to tady dává na výstavku." 2. „Já jsem velmi spokojená, protože mě se tradice, co byly kdysi a teď se obnovují, velice líbí. My jsme tady byli s malým i na vánoční trhy, jsme tady opět a doufáme, že to bude pokračovat." 3. „Je to hezké. Vánoce byly hezké, Velikonoce také. Bude možná i tepleji, takže i děti si to můžou víc užít." 4. „Vždycky dostanu čokolády a chodím za tetou." 5. „Tak to je. Zazvoní dědeček, vyzvedne malého, nejdřív vyšvihají mě. Pak chodí po rodině. Odpoledne se vracejí, tři igelitky sladkostí, penízků."
Asi je logické, že Velikonoce si víc užívají kluci než dívky.
Anketa, návštěvníci: 1. „My jsme doma, přijdou k nám návštěvy a Velikonoce moc nemusím, protože mě všichni mlátí." 2. „U nás je to v pohodě, jen někdo přijde, zmlátí nás a je hotovo." 3. „Tady je to paráda. Bydlím hned tady. Paráda."
Pokud jste Velikonoční městečko ještě nenavštívili, věříme, že nyní si ho nenecháte ujít.