Pacienti, kteří jsou u VZP pojišťovny už nemohou být hospitalizováni na nové LDN havířovské nemocnice. Zařízení také ze dne na den od dubna nemůže provádět zákroky ani kontroly týkající se kardiostimulátorů. Vedení nemocnice, lékaři i pacienti jsou z jednání pojišťovny rozhořčeni. Pan Laštuvka potřebuje nový kardiostimulátor, operaci mu však provede už jiná nemocnice.
Laštuvka Jaroslav, pacient: „Raději bych byl, aby to všechno bylo tady, abych nemusel nikde jezdit. To je přece zbytečné, když tady se to může udělat, tady jsem doma."
Zdeňka Doležílková, pacient: „Mám to tady kousek nechodila bych do jiné nemocnice."
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „1. ledna nám sdělili, že tyto zákroky už nemůžeme dělat, protože vznikla kardiocentra, které tuto péči přebírají na základě vyhlášky Ministerstva zdravotnictví."
Ministerstvo ale uvádí něco jiného než VZP, a to doslova: "Vnik nové ucelené sítě Komplexních kardiovaskulárních center a kardiovaskulárních center neznamená zrušení stávajících pracovišť, ale pouze vyčlenění těch, která budou hrát roli garanta pro nákladné a složité případy."
Ján Ürge, primář interního oddělení: „Pro pacienty je to nepříjemné diskriminující, protože my máme nejblíže centra Frýdek-Místek, Třinec nebo Ostrava. Ztrácí se kredit i té nemocnice, stimulátory se tady dělají od začátku. Pan doktor Durčák má s tímto obrovské zkušenosti. V době, kdy je nouze o lékaře to může být demotivující na něho. Možná by nám mohl i odejít."
Monika Páčová, zdravotní sestra: „Nedokážu si představit, že pacienti budou dojíždět do Ostravy a jiných měst k výměně stroječku."
Nejedná se však jen o zákroky. S problémy jsou spojeny kontroly, které nemocnice provedla u 900 set pacientů dvakrát ročně. Většina pacientů by byla posílána do Frídku-Místku.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Pro naši nemocnici to znamená také ztrátu peněz. Byl to pro nás roční příjem zhruba devět milionů korun. Je to ztráta komfortu. Bylo společné jednání na kraji. My jsme se shodli na tom, že chceme, aby v obou nemocnicích byla tato péče zachovaná, na tomto stanovisku trváme a trvá na něm i kraj."
Existuje ale další problém. VZP, přestože souhlasí s nasmlouvaním 20 lůžek na LDN stanici, podmiňuje si ho podepsáním přílohy 2 o personálním a o přístrojovém vybavení.
Jan Ferenc, ředitel NsP Havířov: „Je tu stanovisko Rady asociace nemocnic, které jednoznačně říká, že přílohu nelze v této podobě podepsat, protože svým způsobem je likvidační pro malé nemocnice a některé oddělení krajských nemocnic. My čekáme, až to vyřeší Ministerstvo zdravotnictví po volbách vyhláškou."
Pacienti mají nyní dvě možnosti. Buď jsou z akutních lůžek převezeni na LDN v Orlové, anebo si musí změnit pojišťovnu. Přesně to udělal i Petr Mikl.
Petr Mikl, pacient LDN: „Jsem rád, že jsem vyřídil Bratrskou revírní pojišťovnu, protože jinak bych musel do Orlové a tam bych v žádném případě nešel. To bych raději risknul a šel domů na pár dní a zpátky do nemocnice."
Marie Studničková, pacientka LDN: „Do Orlové jsem nechtěla, raději jsem změnila pojišťovnu a jsem tady."
Katarzyna Hanzlíková, primářka LDN NsP Havířov: „Museli jsme jim to vysvětlit, jak se říká polopaticky, proč to děláme. Někteří to nesli nelibě, s některými rodinami problémy nebyly."
O současném stavu byl informován i primátor města, František Chobot.
František Chobot, primátor města Havířov (ČSSD): „Mrzí mě, že VZP v uvozovkách nenajde těch pár korun, aby mohla umožnit svým pojištěncům, hospitalizaci na havířovské LDN. Jiné pojišťovny smlouvu se zařízením uzavřenou mají, jak jsem byl informován. Já doufám, že se najde nějaká cesta pro to, aby pojišťovna VZP zajistila pro své pacienty umístění."
Během natáčení reportáže se nám nepodařilo spojit s kompetentním pracovníkem VZP k této problematice. Případné vyjádření druhé strany vám tedy přineseme v následujících dnech.