Veřejnost má nově možnost prohlédnout si novou interaktivní mapu Staré Karviné. Na její podobě spolupracoval specialista karvinského magistrátu Martin Vozár s informatikem Státního okresního archivu Karviná Markem Trojakem.
Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Mapu si stahovat nemusí, ta mapa je online na webové stránce gis.karvina.cz/stopycasu, funguje i na mobilních telefonech a mohu si tam prohlížet ty lokality v Karviné 2 -Doly, prohlížet ty budovy kde stály a podobně."
Základem mapy jsou letecké snímky, nejstarší dochovaný je z roku 1947, historické mapy i císařské otisky.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Umožňuje ta aplikace rozdělit si tu plochu na dvě a dělat si průniky, takže mohou proletět to území a podívat se na ty změny, které tam nastaly, že tam opravdu stálo nádherné výstavní město."
V mapě lze také zapínat jednotlivé vrstvy. jsou tam také vyznačené jednotlivé domy a objekty.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Vždycky, když si na ten objekt kliknou, tak uvidí všechny dostupné materiály, které v archivech máme, je to vše propojeno s digitálním archivem Zemského archivu v Opavě, takže ty digitalizované archiválie si mohou prohlížet ve vysokém rozlišení."
A nejsou to jen samotné fotografie, unikum interaktivní mapy je i propojení s archivními databázemi, třeba Zemský archiv v Opavě má přes 19 milionů digitalizovaných archiválií. Jsou tam tedy i dodatečné informace.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Když si člověk klikne na školu, najde tam digitalizované kroniky, které si může prohlížet stránku po stránce nebo třídní výkazy."
Kromě toho, každý objekt je napojen na záznam ze sčítání lidu z roku 1921.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Po rozkliknutí vidí, kdo v domečku bydlel, kdo byl majitel."
Bohužel, spousta domů ještě fotodokumentaci nemá, v mapě je vidíte zeleně.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Přijde nám škoda neuchovat to pro budoucí generace a rádi bychom měli mapu kompletní, takže bychom rádi vyzvali veřejnost, pokud mají ve svých rodinných albech byť třeba jen jednu fotečku toho domu, ve kterém žili, aby nám ji zapůjčili. nemusí nám ji dávat, stačí nám ji jen naskenovat a my ji s uvedením jména a dalších informací odkud ta fotografie, tak ji zveřejníme."
Spousta historických fotografií koluje na sociálních sítích, zejména facebooku. Podle pracovníků archivu se tam ale takto vložená fotka ztratí.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Je sice hezké, že facebook je plný fotografií, ale silně pochybuji, že nastupující generace, až bude hledat informace, tak budou projíždět nějaký facebook, o kterém třeba za 10, 20 let nebude ani stopy, takže si myslím, že je rozhodně lepší, aby to bylo v rámci nějaké aplikace pod státní institucí, kde mají mnohem větší naději na to, že se uchovají i do budoucna."
A jelikož se interaktivní mapa jmenuje Karvinské ve stopách času, mají tvůrci v plánu mapu rozšířit o další zaniklá místa namátkou Louky, Doubrava stará Orlová nebo Starý Bohumín.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Rozhodně Starou Karvinou to nekončí, jsou tady i jiná místa."
ODKAZ NA MAPU: https://gis.karvina.cz/portal/...