Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střední zdravotnická škola v Karviné slavila kulaté výročí

Karviná |

Střední zdravotnická škola oslavila kulaté jubileum, 70. výročí. Vedení školy společně se svými studenty připravilo pro významné hosty, bývalé zaměstnance a absolventy bohatý program, při kterém nechyběla ani vzpomínková výstava fotografií.

70. výročí zdravotnického školství v okrese Karviná se uskutečnilo v areálu Střední zdravotnické školy, hlavní program si vzali na starost sami studentky a studenti školy, kteří pro významné hosty připravili ukázku svých dovedností a talentu, kterému se věnují mimo studium. Nechyběl zpěv, tanec nebo hra na saxofon.

Pozornost přítomných upoutala i módní přehlídka zdravotnických stejnokrojů, ať už z doby minulé nebo současné.

A protože se škola může pochlubit i studenty, kteří jsou úspěšní na mnoha soutěžích v poskytování první pomoci, v programu nemohla chybět ani ukázka toho, na co se tito mladí lidé připravují - zachraňovat životy.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: Chtěl bych poděkovat pedagogům a nepedagogickým pracovníkům, kteří toto výročí připravili. Není to ale jen o výročí, ale o každodenní náročné práci pedagogů, kteří kvalitně vzdělávají naše studenty. Myslím si, že do budoucna budou pokračovat takto vzdělávat, nabrali jsme nové pedagogy, takže věřím, že škola bude fungovat pořád dobře a budeme kvalitně vzdělávat.”

Program sledovali významní hosté města i kraje, bývalí i současní zaměstnanci, studenti i absolventi.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ne každé město má tu možnost, aby poskytovalo své mládeži i obory ve zdravotnictví, což je velmi důležité. Škola slaví 70 let, ale pojala to jako 70. výročí zdravotnictví na Karvinsku, protože navazuje na školu, která vznikla v minulém století v Orlové. Jsem rád, že o tuto školu má zájem stále mnoho žáků, což je velmi důležité, a tím, že je v Karviné nám umožňuje, že žáci mohou zůstat ve svém městě."
Libor Lenčo, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚ MSK: “Zdravce v Karviné přeji věčné slunce na její pedagogické obloze a protože 70 let je krásný věk, dovolím si říci, že zdravka vychovala obrovské kvantum úspěšných a kvalitních absolventů a to je poslání pro naše zdravotnictví a posláním této školy. Do budoucna si myslím, že Karviná a SZŠ bude i nadále patřit mezi lepší školy, které vychovávají absolventy potřebné pro život této společnosti.”

První škola byla postavena v Orlové, v sedmdesátých letech se pak přestěhovala do Karviné. Obory se neustále vyvíjí, i jejich náročnost, a to podle potřeby v nemocnicích. V současné době se tady vyučují obory Praktická sestra, Ošetřovatel a Zdravotnické lyceum.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Pokud jde o absolventy, tak jsme měli velký převis v letošním roce, takže jsme nabrali do všech čtyř tříd, které jsme potřebovali naplnit.."

Do své školy se přišla podívat i bývalá ředitelka Marcela Hluštíková. Se školou ji spojuje nejen funkce, ale ona sama se tady jako studentka vzdělávala, a to ještě v Orlové. Po maturitě pracovala na interně v Havířově, posléze začala na Střední zdravotní škole učit, posléze převzala ředitelské žezlo po panu Žabinském.

Marcela Hluštíková, bývalá ředitelka SZŠ Karviná: “ Prakticky těch 16 let jsem dělala šéfa školy. Vzpomínám na školu velmi ráda, měli jsme výborné kantory, kolektiv i správní zaměstnance, se spoustou žáků se setkávám teď jako pacient, když jdu do nemocnice nebo k lékaři a jsem ráda, že škola prosperuje a má dobré vyhlídky."

K výročí vydala škola almanach a také se tady symbolicky v areálu školy vysadil mladý platan.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: My jsme původně chtěli lípu, ale říkali jsme si, že ten platan bude lepší a má symbolizovat to, aby ta škola tady byla ještě minimálně 100 let, symbolizuje právě tu délku pokračování naší školy.”

Bez podpory zřizovatele MSK by škola nemohla fungovat, spolupráce je na vysoké úrovni.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava si připomněla výročí 17. listopadu svíčkovým průvodem i audiovizuální show

18. listopadu 2025 11:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

Ostrava v pondělí oslavila výročí 17. listopadu Cestou za světlem. Události roku 1989 připomněly účastníkům programu svíčkový průvod, audiovizuální show u mostu Miloše Sýkory i pietní akt na Masarykově náměstí.

Studenti Střední zdravotnické školy v Karviné soutěžili v poskytování první pomoci

31. března 2026 9:10 | Karviná | Anna Břenková

Pět týmů ze Střední zdravotnické školy v Karviné soutěžilo v poskytování první pomoci. Na pěti stanovištích museli studenti reagovat na připravené scénáře a ukázat své praktické dovednosti. Vítězný tým bude školu reprezentovat v dalším kole krajské soutěže.

Amputovaná ruka i autonehoda. Studenti Střední zdravotnické školy v Karviné soutěžili v první pomoci

31. března 2026 20:31 | Karviná | Anna Břenková

Pět týmů ze Střední zdravotnické školy v Karviné soutěžilo v poskytování první pomoci. Na pěti stanovištích museli studenti reagovat na připravené scénáře a ukázat své praktické dovednosti. Vítězný tým bude školu reprezentovat v dalším kole krajské soutěže.


Opilý řidič v osobním autě usmrtil cyklistu, pak z místa ujel a znovu boural

Dnes 13:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Frýdku-Místku prověřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v pondělí 6. července ráno v Dolní Lomné. Mladý řidič osobního auta měl podle dosavadních informací vjet do protisměru a následně na chodník, kde se střetl s cyklistou. Ten i přes poskytnutou pomoc na místě zemřel.

Největší zájem o vyšetření melanomu byl ve Frýdku-Místku

Dnes 12:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Celorepubliková preventivní akce Spolu proti melanomu letos odhalila celkem 315 kožních nádorů různého typu. Největší zájem o bezplatné vyšetření kůže byl ve Frýdku-Místku.

Město na dotacích rozdělí přes 35 milionů korun, nejvíce půjde do sociální oblasti

Dnes 10:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří sport, kulturu, obnovu kulturních památek, volnočasovou a sociální oblast.

Ostrava podpoří kulturu dvanácti miliony korun. Šanci mají zavedené akce i nováčci

Včera 14:03 | Ostrava-město | Anna Břenková

Kulturní život v Ostravě dostane další finanční podporu. Město uvolňuje celkem 12 milionů korun, které podpoří nejrůznější kulturní projekty. Zájemci o dotace mohou své žádosti letos poprvé podávat online.

Dobráci z Janovic slavili 120 let od založení sboru

Dnes 10:26 | Janovice | Libor Běčák

Dobrovolní hasiči z Janovic oslavili 120 let od založení svého sboru. Po mši a slavnostní schůzi následoval průvod od zbrojnice do areálu školy, kde se odvíjel program pro veřejnost.

Mladá řidička se vyhýbala opilému cyklistovi, skončila v příkopu a těžce se zranil její spolujezdec

Včera 13:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté prověřují dopravní nehodu, ke které došlo v sobotu večer na silnici I/46 v Dolních Životicích - Herticích na Opavsku. Mladá řidička se podle předběžných informací měla vyhýbat neosvětlenému cyklistovi, po zařazení zpět do pruhu ale sjela mimo silnici a skončila v příkopu. Její spolujezdec zůstal ve vozidle zaklíněn a ve vážném stavu byl předán záchranářům.

Cizinecká policie odhalila tři řidiče s padělanými řidičskými průkazy

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Cizinecká policie v Moravskoslezském kraji v krátké době odhalila tři případy řidičů, kteří při silniční kontrole předložili padělané řidičské průkazy. Policisté si u dokladů všimli nesrovnalostí a všem třem mužům sdělili podezření z přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny.

Konec prázdného místa v centru Ostravy. V lokalitě Malé Lauby vyroste moderní bytový dům

4. července 2026 14:09 | Ostrava-město | Anna Břenková

Dlouho nevyužívaný prostor u Masarykova náměstí čeká proměna. Místo původně zamýšlené kliniky vyroste v lokalitě Malé Lauby moderní bytový dům. Projekt počítá také s komerčními prostory pro obchody nebo služby.

Letní dílna budoucích architektů připomíná tradici zaniklých lázní v Karlovicích

Včera 11:28 | Bruntál | Karel Soukop

Skupiny studentů brněnské fakulty architektury se sjely do Karlovic na Vrbensku v Jeseníkách. Jejich letní dílna s názvem „Znovu se nadechnout“ si klade za cíl připomenout tradici před sto lety zaniklých klimatických lázní. Ty byly kdysi v Karlovicích oblíbené a velmi vyhledávané. Dnes ji připomíná pouze několik dochovaných fotografií.

Fotbal slavil kulatiny i finále Ligy mistrů mládeže

Včera 7:17 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka zažila velký sportovní svátek. Rušno bylo na fotbalovém stadionu, kde si lidé připomněli 80 let existence místní kopané. Současně zdejší klub hostil i Finále Ligy mistrů mládeže okresu Nový Jičín.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Havířovský seminář nabídl učitelům nové nápady pro výuku v přírodě

3. července 2026 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

Klienti Santé si užili zahradní slavnost v retro stylu

3. července 2026 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Retro hudba, tanec, smích i společné zážitky. Klienti havířovského Santé si užili tradiční letní zahradní slavnost.

Jak proměnit školní zahradu v venkovní učebnu ukázal seminář v Havířově

3. července 2026 11:03 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

SK Horní Suchá bude mít nové parkoviště i čističku

3. července 2026 10:57 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Sportovní klub Horní Suchá bude mít nové parkoviště. O rekonstrukci se postarala obec. Současně šly investice i do pořízení čističky odpadních vod.

Organizátoři charitativního běhu v Karviné předali peníze potřebné dívence

2. července 2026 17:25 | Karviná | Richard Kutěj

Charitativní běžecká akce Revírní Poho Běh, která každoročně propojuje pohyb, zdravý životní styl a pomoc druhým, letos podpořila třináctiletou Zuzanku Wojaczkovou (Vojačkovou) z Karviné. Finanční prostředky se podařilo vybrat díky příspěvku ze startovného účastníků závodu a dobrovolným příspěvkům návštěvníků během akce.

Strážníci v Karviné začali pokutovat špatné parkování v maximální možné výši

2. července 2026 17:22 | Karviná | Richard Kutěj

Městská policie Karviná stále častěji řeší problémy s parkováním ve městě. Lidé nerespektují žluté čáry, dobrá není například ani situace na Karvinském moři. Strážníci se proto rozhodli, že budou přistupovat k represivním opatřením a udělování pokut.

Střední zdravotnická škola v Karviné slavila kulaté výročí
Vydáno 2. července 2022 12:30, Karviná, Monika Danková
Střední zdravotnická škola oslavila kulaté jubileum, 70. výročí. Vedení školy společně se svými studenty připravilo pro významné hosty, bývalé zaměstnance a absolventy bohatý program, při kterém nechyběla ani vzpomínková výstava fotografií.

70. výročí zdravotnického školství v okrese Karviná se uskutečnilo v areálu Střední zdravotnické školy, hlavní program si vzali na starost sami studentky a studenti školy, kteří pro významné hosty připravili ukázku svých dovedností a talentu, kterému se věnují mimo studium. Nechyběl zpěv, tanec nebo hra na saxofon.

Pozornost přítomných upoutala i módní přehlídka zdravotnických stejnokrojů, ať už z doby minulé nebo současné.

A protože se škola může pochlubit i studenty, kteří jsou úspěšní na mnoha soutěžích v poskytování první pomoci, v programu nemohla chybět ani ukázka toho, na co se tito mladí lidé připravují - zachraňovat životy.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: Chtěl bych poděkovat pedagogům a nepedagogickým pracovníkům, kteří toto výročí připravili. Není to ale jen o výročí, ale o každodenní náročné práci pedagogů, kteří kvalitně vzdělávají naše studenty. Myslím si, že do budoucna budou pokračovat takto vzdělávat, nabrali jsme nové pedagogy, takže věřím, že škola bude fungovat pořád dobře a budeme kvalitně vzdělávat.”

Program sledovali významní hosté města i kraje, bývalí i současní zaměstnanci, studenti i absolventi.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ne každé město má tu možnost, aby poskytovalo své mládeži i obory ve zdravotnictví, což je velmi důležité. Škola slaví 70 let, ale pojala to jako 70. výročí zdravotnictví na Karvinsku, protože navazuje na školu, která vznikla v minulém století v Orlové. Jsem rád, že o tuto školu má zájem stále mnoho žáků, což je velmi důležité, a tím, že je v Karviné nám umožňuje, že žáci mohou zůstat ve svém městě."
Libor Lenčo, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu KÚ MSK: “Zdravce v Karviné přeji věčné slunce na její pedagogické obloze a protože 70 let je krásný věk, dovolím si říci, že zdravka vychovala obrovské kvantum úspěšných a kvalitních absolventů a to je poslání pro naše zdravotnictví a posláním této školy. Do budoucna si myslím, že Karviná a SZŠ bude i nadále patřit mezi lepší školy, které vychovávají absolventy potřebné pro život této společnosti.”

První škola byla postavena v Orlové, v sedmdesátých letech se pak přestěhovala do Karviné. Obory se neustále vyvíjí, i jejich náročnost, a to podle potřeby v nemocnicích. V současné době se tady vyučují obory Praktická sestra, Ošetřovatel a Zdravotnické lyceum.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Pokud jde o absolventy, tak jsme měli velký převis v letošním roce, takže jsme nabrali do všech čtyř tříd, které jsme potřebovali naplnit.."

Do své školy se přišla podívat i bývalá ředitelka Marcela Hluštíková. Se školou ji spojuje nejen funkce, ale ona sama se tady jako studentka vzdělávala, a to ještě v Orlové. Po maturitě pracovala na interně v Havířově, posléze začala na Střední zdravotní škole učit, posléze převzala ředitelské žezlo po panu Žabinském.

Marcela Hluštíková, bývalá ředitelka SZŠ Karviná: “ Prakticky těch 16 let jsem dělala šéfa školy. Vzpomínám na školu velmi ráda, měli jsme výborné kantory, kolektiv i správní zaměstnance, se spoustou žáků se setkávám teď jako pacient, když jdu do nemocnice nebo k lékaři a jsem ráda, že škola prosperuje a má dobré vyhlídky."

K výročí vydala škola almanach a také se tady symbolicky v areálu školy vysadil mladý platan.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: My jsme původně chtěli lípu, ale říkali jsme si, že ten platan bude lepší a má symbolizovat to, aby ta škola tady byla ještě minimálně 100 let, symbolizuje právě tu délku pokračování naší školy.”

Bez podpory zřizovatele MSK by škola nemohla fungovat, spolupráce je na vysoké úrovni.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/11000032183/stredni-zdravotnicka-skola-v-karvine-slavila-kulate-vyroci