Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pedagogové se na půdě OPF Karviná setkali se zástupci ČNB

Karviná |

Na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné se konalo setkání zástupců České národní banky s učiteli základních a středních škol. Prezentace pro pedagogy se týkaly aktuálních finančních a ekonomických témat, v programu byla také diskuse o výuce finanční gramotnosti na školách.

V rámci memoranda o prohloubení spolupráce mezi Českou národní bankou a Obchodně podnikatelskou fakultou Karviná se na půdě fakulty uskutečnilo regionální setkání zástupců banky s učiteli základních a středních škol.

Daniel Stavárek, prorektor Slezské univerzity v Opavě pro oblast vědy a zahraničních styků: “Jsme velmi rádi, že se dnešního setkání zúčastní téměř stovka učitelů ze základních a středních škol, jsou to jak zástupci MSK tak i z okolních krajů, jsou to vyučující základů společenských věd, občanské nauky a dalších předmětů, protože se domníváme, že právě ta problematika financí se dá pěkně vměstnat do všech možných předmětů.”
Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: "Setkání se zástupci ČNB člověk nezažije každý den, to je jeden důvod proč jsem tady a finanční gramotnost a věci, které s ní souvisejí jsou důležité pro žáky a já bych rád věděl, jak bychom toto téma mohli nově zapasovat do našeho vzdělávacího programu.”
Martina Kišová, učitelka Jubilejní Masarykovy základní školy a mateřské školy Třinec: "Od toho semináře očekávám poznatky a nové metody, které se dají uvést do praxe, protože finanční gramotnost považuji za velmi důležitou.”

Prezentace zástupců ČNB se týkaly osobních financí, inflace, tématu nemovitosti a my a také otázky proč vznikají krize.

Luboš Komárek, ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů ČNB: "My jsme se snažili představit a připravit ty materiály tak, aby nemuseli váhat a mohli cokoliv použít, je to dostupné na webu ČNB, ve své výuce."

Přítomní pedagogové se také seznámili s nabídkou Návštěvnického centra ČNB.

Dita Vejnárková, ředitelka odboru Návštěvnické centrum ČNB: "Prostřednictvím našich expozic a doprovodných programů seznamuje širokou veřejnost s tím, co dělá centrální banka, co má na starosti a proč je důležité, že ji máme.” 

Regionální setkání už proběhla v jiných městech a budou pokračovat i dál na jiných místech několikrát ročně.

Nahlásit chybu


K tématu

Na Waldorfské ZŠ a SŠ se otevřela nová galerie. Přístupná je i veřejnosti

27. března 2025 14:42 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Waldorfská ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba otevřela ve svých prostorách novou galerii. Vznikla především jako památka na zesnulou umělkyni a tamní učitelku Kateřinu Pavlicovou.

Mateřinka Poštovní inspirovala tři desítky studentů z Česka, Slovenska a Polska

30. října 2025 12:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Do mateřské školy na Poštovní ulici přijeli v rámci programu Erasmus plus studenti pedagogiky z Ostravské univerzity a z vysokých škol ze Slovenska a Polska. Mateřinka jim umožnila sledovat například tandemovou výuku.

Projekt (R)Evoluce pohybu učí děti i pedagogy. Tělocvik musí být prospěšný i zábavný

25. listopadu 2025 10:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě odstartoval další ročník projektu (R)Evoluce pohybu, na kterém spolupracuje magistrát s Ostravskou univerzitou a vybranými školami. Cílem je udělat hodiny tělocviku dětem zajímavé a také inspirovat učitele.


Messalina podpořila mladé kapely na speciálním koncertě v karvinském klubu Hard Cafe

Dnes 14:33 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinský klub Hard Cafe se otřásl v základech, tentokrát to však měli na svědomí mnohem mladší muzikanti, než je zvykem. Kapela Messalina na svůj speciální koncert přizvala mnohem mladší hudební kolegy a ti ukázali, že v nich dřímá talent a touha něco dokázat.

Pomoc záchranářů si v MSK o Vánocích vyžádala více než tisícovka lidí

Dnes 13:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nedostatek práce během tři vánočních dnů si zdravotníci záchranné služby v Moravskoslezském kraji rozhodně nemohli stěžovat. Celkem zasahovali o 1073 lidí.

30 let Okresní hospodářské komory v Karviné přineslo spoustu milníků a úspěchů

Dnes 14:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Okresní hospodářská komora oslavila 30 let svého fungování. Za tu dobu sdružovala a pomohla spoustě podnikatelských subjektů k lepšímu fungování a zaštítila další služby.

Pokladničky jsou zapečetěny, Tříkrálová sbírka klepe na dveře

Včera 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita se intenzivně připravuje na Tříkrálovou sbírku. Oslovuje dobrovolníky, chystá kostýmy, koruny a pečetí pokladničky. Koledníci vyrazí do ulic zkraje ledna.

Karvinští otužilci se sešli na Štědrý den, otužili svá těla a utužili každoroční tradici

Dnes 8:58 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinští otužilci se opět sešli na Karvinském moři i na Štědrý den dopoledne, aby shrnuli celý svůj rok a zakončili jej svým odvážným koníčkem. Otužování má v Karviné tradici a každým rokem se v tento den sejdou na Karvinském moři desítky příznivců otužování.


Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

25. prosince 2025 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

25. prosince 2025 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Vánoce oslavila Obec Slováků v Karviné setkáním a vystoupením folklorního souboru

25. prosince 2025 13:34 | Karviná | Gabriela Stašová

Obec Slováků v Karviné má za sebou další klasické předvánoční setkání, při němž se zpívalo a tančilo, ale především se vroucně setkávali její členové. Letos za doprovodu vystoupení souboru Velká Magurka ze Slovenska.

Park za mariánskohorskou radnicí čeká proměna. Nabídne i místo pro svatební obřady

25. prosince 2025 13:55 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Park za radnicí v Ostravě-Mariánských Horách by se měl výrazně proměnit. Radnice připravuje jeho revitalizaci a ještě před zahájením prací představila záměr místním obyvatelům. Ti se mohli zapojit do veřejné debaty a říct, co by v parku chtěli změnit.

Vánoční jarmarky letos navštívili i karvinské sportovní hvězdy házené a fotbalu

Včera 14:05 | Karviná | Gabriela Stašová

Klasickými předvánočními akcemi se na základních školách staly vánoční jarmarky. Letos hned dvě základní školy v Karviné přizvaly na tuto akci karvinské sportovce, aby zpestřili program a děti také například motivovali ke sportu.

Messalina podpořila mladé kapely na speciálním koncertě v karvinském klubu Hard Cafe

Dnes 14:33 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinský klub Hard Cafe se otřásl v základech, tentokrát to však měli na svědomí mnohem mladší muzikanti, než je zvykem. Kapela Messalina na svůj speciální koncert přizvala mnohem mladší hudební kolegy a ti ukázali, že v nich dřímá talent a touha něco dokázat.

Přes kůži dnes skáčou udržovatelé hornických tradic

Včera 11:47 | Stonava | Jiří Brzóska

Hornické tradice mají v našem regionu hluboké kořeny a jednou z nich je i Skok přes kůži. S koncem těžby černého uhlí jsou tímto aktem do hornického cechu přijímaní lidé, kteří chtějí uchovávat odkaz svých předků a předávat hornické tradice dalším generacím.

Vánoční solidarita v Horní Suché pomohla malé Nelince

25. prosince 2025 11:03 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Lidé v Horní Suché ukázali, že jim není lhostejný život jejich sousedů. Společná iniciativa přinesla konkrétní pomoc rodině malé Nelinky, která potřebuje dlouhodobou podporu při náročné péči.

Judo Club Orlová slaví 20 let od vzniku

24. prosince 2025 16:00 | Orlová | Monika Ociepková

Judo club Orlová letos slaví významné jubileum - 20 let od svého založení.

Vánoční mezigenerační setkání na MŠ Divišova potěšilo všechny děti i seniory a propojilo je

24. prosince 2025 14:52 | Karviná | Gabriela Stašová

Mateřská škola Divišova uspořádala krásnou akci, při níž se potkala nejmladší generace s tou nejstarší. Akce se uskutečnila za doprovodu vystoupení dětí a společného tvoření.

Ve Stonavě se rozzářil vánoční strom a zazněly koledy

24. prosince 2025 8:02 | Stonava | Jiří Brzóska

Po roce jsou tu opět nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. Tu pravou sváteční atmosféru navodili svým vystoupením v Domě PZKO žáci stonavské základní školy. Vánoční koncert byl navíc doplněn tradičním jarmarkem. Vyvrcholením celého programu pak bylo bezesporu slavnostní rozsvícení vánočního stromu před obecním úřadem, které se ve Stonavě tradičně koná těsně před Vánocemi.

Pedagogové se na půdě OPF Karviná setkali se zástupci ČNB
Vydáno 27. ledna 2024 12:44, Karviná, Monika Danková
Na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné se konalo setkání zástupců České národní banky s učiteli základních a středních škol. Prezentace pro pedagogy se týkaly aktuálních finančních a ekonomických témat, v programu byla také diskuse o výuce finanční gramotnosti na školách.

V rámci memoranda o prohloubení spolupráce mezi Českou národní bankou a Obchodně podnikatelskou fakultou Karviná se na půdě fakulty uskutečnilo regionální setkání zástupců banky s učiteli základních a středních škol.

Daniel Stavárek, prorektor Slezské univerzity v Opavě pro oblast vědy a zahraničních styků: “Jsme velmi rádi, že se dnešního setkání zúčastní téměř stovka učitelů ze základních a středních škol, jsou to jak zástupci MSK tak i z okolních krajů, jsou to vyučující základů společenských věd, občanské nauky a dalších předmětů, protože se domníváme, že právě ta problematika financí se dá pěkně vměstnat do všech možných předmětů.”
Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: "Setkání se zástupci ČNB člověk nezažije každý den, to je jeden důvod proč jsem tady a finanční gramotnost a věci, které s ní souvisejí jsou důležité pro žáky a já bych rád věděl, jak bychom toto téma mohli nově zapasovat do našeho vzdělávacího programu.”
Martina Kišová, učitelka Jubilejní Masarykovy základní školy a mateřské školy Třinec: "Od toho semináře očekávám poznatky a nové metody, které se dají uvést do praxe, protože finanční gramotnost považuji za velmi důležitou.”

Prezentace zástupců ČNB se týkaly osobních financí, inflace, tématu nemovitosti a my a také otázky proč vznikají krize.

Luboš Komárek, ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů ČNB: "My jsme se snažili představit a připravit ty materiály tak, aby nemuseli váhat a mohli cokoliv použít, je to dostupné na webu ČNB, ve své výuce."

Přítomní pedagogové se také seznámili s nabídkou Návštěvnického centra ČNB.

Dita Vejnárková, ředitelka odboru Návštěvnické centrum ČNB: "Prostřednictvím našich expozic a doprovodných programů seznamuje širokou veřejnost s tím, co dělá centrální banka, co má na starosti a proč je důležité, že ji máme.” 

Regionální setkání už proběhla v jiných městech a budou pokračovat i dál na jiných místech několikrát ročně.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/11000041188/pedagogove-se-na-pude-opf-karvina-setkali-se-zastupci-cnb