Karvinská střední zdravotnická škola uspořádala pro veřejnost a hlavně potencionální zájemce z řad devátých tříd základních škol den otevřených dveří. Seznámila je nejen s obory, které nabízí, ale i s vybavením a praktickými ukázkami.
Jana Brych, ředitelka SZŠ Karviná: “Pro žáky jsme si připravili nejrůznější aktivity, zapojeni jsou naši žáci, kteří jsou připraveni jim ukázat školu tak, jak vypadá z pohledu žáka, ne učitele, jsou připraveny aktivity nejen odborného charakteru, ale i všeobecného, můžou si vyzkoušet odběry, obvazovou techniku. Ráda bych poděkovala nemocnici Havířov i Karviná-Ráj za spolupráci, kde mají otevřený preventivní koutek.”
Studenti této školy se stali průvodci nových zájemců, v jednotlivých učebnách pro ně také připravili zajímavý program. O správném výběru školy jsou přesvědčeny třeba dvě studentky čtvrtého ročníku oboru Praktická sestra.
Tereza Nárožná, studentka SZŠ Karviná: "Určitě bych kladně zhodnotila to, že škola je dobře zařízená a vybavena, máme krásné odborné učebny, milé učitele, kteří jsou ochotní a vše nás naučí ještě předtím než nastoupíme do nemocnice, což znamená, že jsme si jisté, to bych zhodnotila jako plus. Zároveň škola nabízí i lyžák, turisťák, netočí se vše jen kolem studia. Tento obor jsem si vybrala proto, že mě vždy bavila anatomie, obecně mě tento obor zajímal a líbí se mi, že po ukončení máme velké možnosti práce. Sester je málo, tzn. že máme vysoké uplatnění a to mě hodně přitahovalo. Já plánuji pak studovat na vysoké škole, protože si myslím, že je lepší mít vysokou školu a mít nějaké zaměření a nejvíc mě to táhne k dětem, na dětské oddělení případně na nějaké ambulance.”
Klára Kališiková, studentka SZŠ Karviná: "Tento obor jsem si vybrala, protože je perspektivní, je velké uplatnění v praxi a taky nás dobře připraví na vysokou školu. Opravdu se do praxe dostanou často, škola je dobře vybavená a přístup je hodně individuální a lidský.”
V roce 2022 oslavila škola 70 let zdravotnického školství. Obory, které tato škola nabízí, se neustále vyvíjí, i jejich náročnost. V současné době se tady vyučují dva maturitní obory Praktická sestra a Zdravotnické lyceum, třetí obor Ošetřovatel je nematuritní.
Od druhého ročníku absolvují studenti oboru Praktický sestra i praxi v obou karvinských nemocnicích, v Orlové, Havířově a Třinci.
Jana Brych, ředitelka SZŠ Karviná: “Obor ošetřovatel vykonává praxi i v sociálních zařízeních, domovech důchodců v Karviné.”
anketa, zájemci o studium na SZŠ Karviná: "Zaujalo mě to, je to i blízko bydliště, tak mě to zaujalo nejvíc. Jako ošetřovatelka v domově důchodců, takhle pomáhat, to by mě bavilo. Chtěla bych studovat praktickou sestru, myslím, že najdu uplatnění v budoucnu jako sestra."
Jana Brych, ředitelka SZŠ Karviná: “Naše škola je otevřena nejen žákům, ale i dospělé veřejnosti, pro ně jsou určené rekvalifikační kurzy Ošetřovatel, Sanitář a Zdravotník zotavovacích akcí."
Nově připravuje Střední zdravotnická škola ve spolupráci s firmou Richarda Balcara Sanitkou.cz kurz pro řidiče sanitních vozů.
Monika Kotyzová, zástupkyně ředitelky školy: “Budeme zasílat na Ministerstvo zdravotnictví akreditaci, doufáme, že to projde a bude to pro zájemce, kteří již mají řidičský průkaz a kteří budou mít zájem pracovat ve zdravotnické dopravní službě. Musí splnit učební plán, který předkládáme k akreditaci, aby mohli vykonat teoretickou a praktickou zkoušku a získali tak osvědčení řidiče.”
Na škole tak fungují různé kroužky, třeba kroužek první pomoci a studenti také školu reprezentují na mnoha celostátních soutěžích.
Jana Brych, ředitelka SZŠ Karviná: “Do budoucna máme pro žáky připravené projekty, především Erasmus, kde plánujeme aktivity ve Španělsku, Řecku, Polsku a na Slovensku, kde žáci budou konat praxi ve zdravotnických zařízeních a v ekologických centrech.”
V letošním roce také proběhne modernizace učeben a kabinetů. A v plánu je také vylepšení obou IT učeben a dojde i k rekonstrukci tělocvičny, především elektroinstalace. Většinu rekonstrukcí zajišťuje finančně zřizovatel MSK. Rekonstrukce IT učeben bude financována z Operačního programu Spravedlivá transformace, kde 85 procent nákladů bude hrazeno z evropských fondů a 15 procent poskytne zřizovatel.