Zatímco nejmladší generace doslova vyrůstá s nejrůznějšími informačními a komunikačními technologiemi, starší generace se jej učí používat postupně, mnozí ovládají jen základy telefonování nebo posílání zpráv. Aby si rozšířili možnosti a naučili se se svým dotykovým telefonem pracovat plnohodnotně včetně užívání aplikací, věnují se jim knihovnice v regionální knihovně ve čtyřhodinových kurzech v rámci projektu Senioři do onlinu Digitální odysea v knihovnách.
Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb RKK: "Každý senior dostane svůj pracovní sešit, do kterého si může psát poznámky Sešit byl vydán v rámci projektu, Během čtyř hodinového kurzu se dozví, jak ovládat své chytré zařízení - telefonovat, fotit, kam ty fotky posílat, sdílet. Chodí senioři s různými schopnostmi, někteří toho umí opravdu hodně, umí využívat i různé aplikace typu whatsapp, viber a messenger, někteří se učí teprve ukládat kontakty do telefonu, tudíž to vyžaduje individuální přístup.”
Zájem o kurzy je mezi seniory velký, mnozí by rádi navštěvovali kurz opakovaně.Kurzy jsou určené seniorům od 65 let výše.
anketa: účastníci kurzu: "Takové základy už znám, sem tam nějaké detaily dopilovat a zdokonalit se hlavně. Mail poslat, aplikace, stahovat, protože my už jsme starší generace a toto všechno potřebujeme zdokonalit.” "Všechno základní umím, telefonovat, posílat zprávy, umím posílat fotky, fotit, ale když se dostanu do komplikovanější situace, tak už mi to dělá problém. Třeba něco stáhnout z aplikací nebo se v tom vyznat.”
V rámci projektu má knihovna k dispozici tablety a mobil, který mohou senioři využít, pokud nemají svá vlastní chytrá zařízení. Kurzy probíhají od listopadu do konce března. Je ale pravděpodobné, že se budou realizovat pro velký zájem i v budoucnosti.
Svatava Sukopová, vedoucí útvaru knihovnických a informačních služeb RKK: "Očekáváme, že sdružení knihoven vypíše další kolo a kdyby byla možnost, tak se určitě znovu přihlásíme a budeme pro seniory pořádat kurzy dál.”