Oslavy oddělení polské literatury probíhají od začátku letošního roku, v podobě různých besed,přednášek a setkání se zajímavými hosty. Vyvrcholily vernisáží výstavy, která mapuje celých 50 let existence oddělení a jeho vzniku.
Marcela Wierzgoń, vedoucí Střediska polské literatury a Střediska hudby a umění: "O tom roku 1974, když to všechno začalo, když vzniklo oddělení Národních literatur, kde jsme byli společně s oddělením slovenské literatury, beletrie byla uložena společně, populárně naučná literatura taky, takže to byla taková rarita a zajímavost."
Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Velkými osobnostmi, které se zapříčinily o to, že polské oddělení vzniklo, byl tehdejší ředitel pan Šenier a tehdejší metodička a posléze ředitelka knihovny Halina Molinová měli velkou zásluhu na tom, že polské oddělení vzniklo v karvinské knihovně a samozřejmě se budeme snažit o to dále spolupracovat se všemi školami nejen karvinskými, ale i v celém Těšínském Slezsku a nakupovat kvalitní polskou literaturu a realizovat milá setkání s autory a ilustrátory polské literatury."
Zájem o polskou literaturu je po celou dobu konstantní, oddělení má své pravidelné čtenáře mezi dospělými i dětmi.
Marcela Wierzgoń, vedoucí Střediska polské literatury a Střediska hudby a umění: “Nabízíme nechci říct absolutně všechno, ale absolutně pro všechny. Od dětské literatury, jak beletrie tak naučné, my se zaměřujeme i na regionální autory a tady se snažíme mít vše co vychází. Jezdí k nám často i studenti ostravské univerzity, protože oni tu knížku musí mít v ruce, aby mohli psát ty magisterské a bakalářské práce."
Oddělení polské literatury v současné době disponuje až 15 tisíci tituly.
Marcela Wierzgoń, vedoucí Střediska polské literatury a Střediska hudby a umění: “Pak máme ještě výměnné soubory a tam je pět tisíc knížek. A výměnné soubory, to je cirkulační fond, který cirkuluje mezi obcemi, takže jdou do těch menších obcí, kde si třeba nemohou dovolit ty knihy koupit.”
Na slavnostní vernisáži nechyběli ani zástupci institucí podporující fungování knihovny, jako je město Karviná nebo Generální konzulát Polské republiky v Ostravě.
Marzena Karwowska, vicekonzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě: “Přála bych oddělení další rozvoj. Protože to je naše chlouba, že máme knihovnu v Karviné, je to důležitá instituce pro všechny, kteří ji potřebují a zároveň je důležitá pro osoby hovořící polsky. Je to pěkné, pečujme o ni a pokračujme v tom.”
Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviná: “Je to opravdu obohacení naší kultury a vzájemného poznání národů, které v našem městě žijí. Popřál bych polskému oddělení mnoho čtenářů, mladých čtenářů."
Potkat se v knihovně na náměstí, v oddělené polské literatury mohou čtenáři aktuálně 16. září, kdy se od 16:30 h. koná Setkání s Liborem Martinkem, autorem monografie o karvinském rodákovi, spisovateli Gustawu Morcinkovi.