Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny bez hranic seznámily studenty střední školy s prací bezpečnostních složek v praxi

Karviná |

Na karvinské Střední škole ochrany osob a majetku se uskutečnily Dny bez hranic, které představily studentům jejich budoucí profesní zaměření zase v trochu jiném světle. Součástí byly i praktické ukázky, modelové situace a trénink na vlastní kůži.

Dny bez hranic se konají každým rokem a studentům mají přiblížit profesionální práci bezpečnostních složek. Pro práci v tomto oboru se také studenti sami často po maturitě rozhodnou.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Naším cílem je samozřejmě přiblížit studentům i práci profesionálů, protože vždycky tady zveme i nějaké profesionály z řad České policie nebo zásahových jednotek, spolupracujeme samozřejmě i s hasiči, a nedílnou součástí té spolupráce mezi středníma školama a kdo s námi dlouhodobě spolupracuje, je Střední zdravotnická škola v Karviné.”

Součástí Dnů bez hranic je také samozřejmě ukázkový výcvik trenérů a instruktorů sebeobrany, kteří přinášejí na tento sport zase jiný pohled.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Jsou tady výcvikáři z řad třeba Policie České republiky nebo z Městské policie, anebo samozřejmě co mají nějaké soukromé instruktory bojových umění.”
Jan Rusnák, trenér bojového umění judo: “V rámci juda boj na zemi, budeme taky průpravy cvičení a nějaké techniky zkusíme.”
Tomáš Hujo, kondiční trenér: “Mým úkolem tady bylo přivést nějaký kondiční trénink z mého oboru. Snažím se to pojmout formou her, jelikož pro studenty nebo mladší je to zábavnější a můžou se dotoh více ponořit, více ze sebe vydat a o tom to je.”

Dny bez hranic trvají každý rok tři dny. Letos navštívila střední školu například Policie české republiky, která se zaměřila na donucovací prostředky. Studenti si také mohli na vlastní kůži vyzkoušet nejtvrdší formu bojového umění karate a Střední zdravotnická škola měla za úkol všechny připravit na první pomoc.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Dneska tady máme zase školení na mimořádné situace, jedná se samozřejmě pro nás o aktivního střelce, kterých momentálně je těch napadení v těch školách poměrně hodně, je to často, tak aby věděli ti studenti, jak se mají zachovat.”

Studenti samotní mohou nabrat v rámci Dnů bez hranic spoustu inspirace pro svá budoucí zaměření a povolání. Mnozí z nich směřují právě k oborům, které jsou na těchto dnech představeny.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Většina samozřejmě ten náš obor směřuje k těm bezpečnostním složkám, a když oni se setkávají s těma lidma, co pracují v těch bezpečnostních sborech, tak si dokážou o tom povykládat, vidí tu práci, oni jim to nastíní tak, jak to je, že to není jen nějaký model, oni jim řeknou pravdu, jak to chodí, že to není úplně jednoduchá záležitost, že to je o té komunikaci, že taky nejde všechno udělat jen tou silou a podobně a že dozvídají se o té práci přímo od těch, kteří jsou na tom zainteresovaní a fungují v tom.”
Felix Kuba, student 4. ročníku: “Naučili jsme se třeba poutání, měli jsme včera PČRku tady u nás, takže nám ukázali poutání a jak to vlastně celé probíhá, měli jsme tu odborníka na karate, takže nás naučil ještě k tomu nějaké základní pohyby, údery, kopy a podobně. A dneska jsmě měli pána ze zásahové jednotky, a ten nám zase ukázal nějakou první pomoc a různé nástroje a pomůcky, co používají při případech a podobně.”
Valérie Farkasová, studentka 4. ročníku: “Já chci jít potom později na vysokou školu a chtěla bych potom pokračovat v bezpečnostních složkách. A to už potom uvidíme, kde mě to zavede.”

Studenti si na konci všech tří dnů mohli zasoutěžit v závodech, týkajících se bojových umění a tréninku, a také vyzkoušet svou vlastní sílu, kondici a schopnosti v rámci praktických cvičení.

Nahlásit chybu


K tématu

Městská policie Karviná opět školila studenty maturitních ročníků z odborné školy

14. října 2025 12:38 | Karviná | Gabriela Stašová

Studenti Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Karviné si opět vyzkoušeli, co obnáší práce u městských policistů. Celé dva týdny, které strávili u Městské policie Karviná, byly nakonec završeny slavnostním předáváním certifikátů.

Městská policie Karviná opět školila studenty maturitních ročníků a možné budoucí policisty

11. října 2025 12:38 | Karviná | Gabriela Stašová

Studenti Střední odborné školy ochrany osob a majetku v Karviné si opět vyzkoušeli, co obnáší práce u městských policistů. Celé dva týdny, které strávili u Městské policie Karviná, byly nakonec završeny slavnostním předáváním certifikátů.

Na zámku Fryštát se řešil Případ krásného dragouna v prvorepublikovém stylu

13. května 2025 15:32 | Karviná | Gabriela Stašová

Zámek Fryštát má za sebou další krásnou historizující inscenaci, tentokrát v prvorepublikovém stylu. Na svědomí ji měla divadelní společnost Exulis z Brna, která se zámkem v Karviné pravidelně spolupracuje.


Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

Včera 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

Včera 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

Včera 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

11. května 2026 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

Včera 11:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

Včera 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

Včera 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

11. května 2026 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

Včera 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Umělá inteligence umí zjistit prasklinu v potrubí. Ztráty vody v Ostravě stále klesají

11. května 2026 8:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vodárenství patří mezi špičku nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě. Nejenže Ostravské vodárny a kanalizace už řadu let využívají smart technologie na odběrných místech, ale nyní už také zapojily umělou inteligenci, která pomáhá hledat poruchy ve vodovodní síti.

Dramatické finále extraligy. Karvinští házenkáři titul neobhájili, na domácím zápase získali stříbro

Včera 20:01 | Karviná | Anna Břenková

Házenkáři Karviné v dramatickém finále vybojovali stříbrné medaile. V rozhodujícím domácím zápase podlehli Plzni s těsným rozdílem. Přestože titul neobhájili, fanoušci jim za celou úspěšnou sezónu poděkovali velkým potleskem.

Místo učebnic běh a kliky. Karvinští studenti si vyzkoušeli policejní fyzické testy

Včera 17:51 | Karviná | Anna Břenková

Studenti Střední školy techniky a služeb v Karviné si vyzkoušeli náročné policejní fyzické testy. Ti nejúspěšnější získali certifikát, který jim platí pro skutečný nábor k policii.

Hromadné očkování psů proběhne na několika místech

Včera 13:58 | Karviná | Anna Břenková

V úterý 26. května se uskuteční každoroční hromadné očkování psů proti vzteklině. Veterináři budou pejsky očkovat na několika stanovištích ve všech částech města podle harmonogramu. Majitelé musí přivést psa na vodítku, s náhubkem a nezapomenout doma jeho očkovací průkaz. Poplatek za vakcinaci činí 200 korun a hradí se přímo na místě. Harmonogram očkovacích míst najdou pejskaři na webu města.

Zamilovaná fanynka naletěla podvodníkovi. "Zpěvák“ z ní vymámil necelých 80 tisíc korun

Včera 13:41 | Havířov | Anna Břenková

43letá žena z Havířova žila rok v domnění, že si píše se svým oblíbeným zpěvákem. Kvůli zamilovanosti mu poslala téměř 80 tisíc korun, než podezřelé platby stopla její bankéřka. Policie varuje, že za falešnými profily celebrit se často skrývají bezcitní podvodníci.

Florbalisté Torpeda Havířov na postup nedosáhli

Včera 9:16 | Havířov | Bára Kelnerová

Florbalisté Torpeda Havířov sahali po historickém postupu do superligy. To se nakonec nepodařilo. Hráči i trenéři přesto děkují fanouškům za obrovskou podporu během celé sezony.

Karvinským házenkářům nevyšel rozhodující domácí zápas. Sezónu zakončili se stříbrnými medailemi

11. května 2026 16:55 | Karviná | Anna Břenková

Házenkáři Karviné v dramatickém finále vybojovali stříbrné medaile. V rozhodujícím domácím zápase podlehli Plzni s těsným rozdílem. Přestože titul neobhájili, fanoušci jim za celou úspěšnou sezónu poděkovali velkým potleskem.

Dny bez hranic seznámily studenty střední školy s prací bezpečnostních složek v praxi
Vydáno 8. března 2025 16:22, Karviná, Gabriela Stašová
Na karvinské Střední škole ochrany osob a majetku se uskutečnily Dny bez hranic, které představily studentům jejich budoucí profesní zaměření zase v trochu jiném světle. Součástí byly i praktické ukázky, modelové situace a trénink na vlastní kůži.

Dny bez hranic se konají každým rokem a studentům mají přiblížit profesionální práci bezpečnostních složek. Pro práci v tomto oboru se také studenti sami často po maturitě rozhodnou.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Naším cílem je samozřejmě přiblížit studentům i práci profesionálů, protože vždycky tady zveme i nějaké profesionály z řad České policie nebo zásahových jednotek, spolupracujeme samozřejmě i s hasiči, a nedílnou součástí té spolupráce mezi středníma školama a kdo s námi dlouhodobě spolupracuje, je Střední zdravotnická škola v Karviné.”

Součástí Dnů bez hranic je také samozřejmě ukázkový výcvik trenérů a instruktorů sebeobrany, kteří přinášejí na tento sport zase jiný pohled.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Jsou tady výcvikáři z řad třeba Policie České republiky nebo z Městské policie, anebo samozřejmě co mají nějaké soukromé instruktory bojových umění.”
Jan Rusnák, trenér bojového umění judo: “V rámci juda boj na zemi, budeme taky průpravy cvičení a nějaké techniky zkusíme.”
Tomáš Hujo, kondiční trenér: “Mým úkolem tady bylo přivést nějaký kondiční trénink z mého oboru. Snažím se to pojmout formou her, jelikož pro studenty nebo mladší je to zábavnější a můžou se dotoh více ponořit, více ze sebe vydat a o tom to je.”

Dny bez hranic trvají každý rok tři dny. Letos navštívila střední školu například Policie české republiky, která se zaměřila na donucovací prostředky. Studenti si také mohli na vlastní kůži vyzkoušet nejtvrdší formu bojového umění karate a Střední zdravotnická škola měla za úkol všechny připravit na první pomoc.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Dneska tady máme zase školení na mimořádné situace, jedná se samozřejmě pro nás o aktivního střelce, kterých momentálně je těch napadení v těch školách poměrně hodně, je to často, tak aby věděli ti studenti, jak se mají zachovat.”

Studenti samotní mohou nabrat v rámci Dnů bez hranic spoustu inspirace pro svá budoucí zaměření a povolání. Mnozí z nich směřují právě k oborům, které jsou na těchto dnech představeny.

Petr Godál, učitel a organizátor Dnů bez hranic: “Většina samozřejmě ten náš obor směřuje k těm bezpečnostním složkám, a když oni se setkávají s těma lidma, co pracují v těch bezpečnostních sborech, tak si dokážou o tom povykládat, vidí tu práci, oni jim to nastíní tak, jak to je, že to není jen nějaký model, oni jim řeknou pravdu, jak to chodí, že to není úplně jednoduchá záležitost, že to je o té komunikaci, že taky nejde všechno udělat jen tou silou a podobně a že dozvídají se o té práci přímo od těch, kteří jsou na tom zainteresovaní a fungují v tom.”
Felix Kuba, student 4. ročníku: “Naučili jsme se třeba poutání, měli jsme včera PČRku tady u nás, takže nám ukázali poutání a jak to vlastně celé probíhá, měli jsme tu odborníka na karate, takže nás naučil ještě k tomu nějaké základní pohyby, údery, kopy a podobně. A dneska jsmě měli pána ze zásahové jednotky, a ten nám zase ukázal nějakou první pomoc a různé nástroje a pomůcky, co používají při případech a podobně.”
Valérie Farkasová, studentka 4. ročníku: “Já chci jít potom později na vysokou školu a chtěla bych potom pokračovat v bezpečnostních složkách. A to už potom uvidíme, kde mě to zavede.”

Studenti si na konci všech tří dnů mohli zasoutěžit v závodech, týkajících se bojových umění a tréninku, a také vyzkoušet svou vlastní sílu, kondici a schopnosti v rámci praktických cvičení.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/11000047605/dny-bez-hranic-seznamily-studenty-stredni-skoly-s-praci-bezpecnostnich-slozek-v-praxi