Interaktivní výstava Zábaviště pro sviště se v Karviné objevila poprvé. A hned s velkým úspěchem u dospělých, ale hlavně u dětí, které si mohly v prostorách galerie zkusit zahrát na obchod, prohlížet nebo číst si knížky, případně si zahrát s doplňováním s magnety nebo si vybrat jinou zábavnou činnost. Ilustrátorka Vendula Hegerová vytvořila tuto výstavu na základě propojení svých vlastních ilustrací s myšlenkou, aby se děti zabavily a něco se i naučily.
Barbora Jedličková Bičejová, organizátorka výstavy: “Je to taková interaktivní výstava Venduly Hegerové, je to zaměřené v podstatě na kompletní rozvoj dětí. Je tady nejen čtenářská gramotnost, je tady rozvoj hrubé motoriky, je tady logopedie, jsou tady i zábavné prvky jako je obchůdek, divadlo, hudební výchova, hudební prvky a různé hledání, počítání, rozlišování, diferenciace, je tady opravdu, na co si vzpomenete.”
Vendula Hegerová, ilustrátorka a autorka výstavy: “Já myslím, že cílem výstavy je aby ty děti si užily tu výstavu všemi smysly - rukama, pusou, vším prostě, a nebály se na výstavy chodit, že něco zničí, že toho se nesmí dotýkat. Tohle je opravdu výstava, kdy se ty děti mohou dotýkat všeho, a můžou si zjistit, třeba i na logopedii vyzkoušet různý cvičení, zahrát si AZ Kvíz, nebo prostě rodičům číst knížku, zahrát divadlo. Takže je to taková výstava, aby ty děti tady trávily ten čas a bavily se i děti a i rodiče.”
Barbora Bičejová byla sama iniciátorkou organizace výstavy Venduly Hegerové. Když se s autorkou po několika návštěvách jejích výstav zkontaktovala a objevila navíc interaktivní výstavu Zábaviště pro sviště, řekla si, že by bylo skvělé nechat tento svět objevit i karvinské děti. V organizaci s Regionální knihovnou se tedy uspořádala tato výstava v Galerii města Karviné. Výstavu zahájily děti ze Základní školy Borovského a Mateřské školy Centrumáček.
Zuzana Balická, knihovnice: “V galerii města Karviné máme interaktivní výstavu pro děti od paní Venduly Hegerové, která je otevřena od úterý do neděle a je otevřena odpoledne od pro veřejnost. Dopoledne jsou školy a odpoledne můžete přijít do 17 hodin.”
Výstava je pojata jako hernička, která je doprovázena didaktickými prvky a ilustracemi Venduly Hegerové. Navíc je jedním z cílů také naučit děti od raného věku navštěvovat galerie a být tak v kontaktu s uměním.
Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora: “Galerie, jak je vidět, je pro všechny věkové skupiny a já jsem moc rád, že své působiště tady našly i děti. Mají interaktivní výstavu Zábaviště pro sviště a jsem moc rád, že děti si můžou vlastně sáhnout na veškeré ty věci a učit se i umění v tom útlém věku. Jsem přesvědčen, že děti když si najdou ty své návyky a že umění je součástí jejich života, tak pak samozřejmě budou chodit i do galerií a budou našimi stálými návštěvníky.”
anketa: děti na výstavě: “Co tady dneska všechno máte v plánu?” “Si to hodně užít.” “Co se ti tady dneska nejvíce líbí a co tady děláš?” “Já tady dělám, já tady obsluhuju a líbí se mi ta kuchyňka.” “Mně se líbí tady to všechno. Mě strašně zajímá, co tu můžu dělat a fakt je to hezký.” “Co tady právě děláš?” “Hraju myslivce.”
Na výstavu se mohou děti se svými rodiči vydat až do 29. dubna.