Částka, kterou občané Karviné městu dluží dosahuje výše sto deseti milionů korun. Radnici se ale daří dlužné částky vymáhat, takže ve srovnání s ostatními městy v okolí není tato částka až tak závratná. Přesto zastupitelstvo schválilo prodej pětimiliónové částky z nedobytných pohledávek vymahačským firmám.
Šárka Swiderová, mluvčí Magistrátu města Karviná: "Některé pohledávky můžeme prodávat, některé musíme odepisovat, to záleží na tom, jestli ten majetek je náš anebo jestli to jsou dávky předepsané státem. Čili místní poplatky se odepisují jinak než třeba dluhy z bytů. Ty dluhy, které odepisovat můžeme odepisujeme a ty dluhy, které prodávat můžeme, prodáváme."
Úředníci magistrátu využívají k vymáhání nezaplacených částek na místních poplatcích a pokutách možností daných daňovou exekucí čí žádají o pomoc soud a soudního exekutora. V tomto případě se ale částka navyšuje o několik tisícovek.
Josef Hodulík, vedoucí Oddělení poplatků a pohledávek: "Požádání soudu o provedení exekuce je používáno v případech, kdy nejsme úspěšní při té daňové exekuci postihem těch peněžních prostředků či mzdy a soud využívá možnosti prodeje movitých věcí."
Oproti loňskému roku se podařilo snížit dlužnou částku na nájemném až o devět milionů korun. Přesto stále v této oblasti dluží lidé zhruba 80 milionů korun včetně penále. Šárka Swiderová, mluvčí Magistrátu města Karviná: "Šestnáct milionů nám dluží lidi za odpad a několik milionů na jiných správních poplatcích, pokutách za dopravní přestupky."
Josef Hodulík, vedoucí Oddělení poplatků a pohledávek: "V případě, že dlužník nedisponuje finančními prostředky k úhradě svého nedoplatku, může se dohodnout na splátkách."
Město dokonce zvažovalo postup, který zvolila Chomutovská radnice. Šárka Swiderová, mluvčí Magistrátu města Karviná: "Samozřejmě, že Chomutov je trošku medializovaný extrémní případ, ale na druhé straně je třeba říct, že na tom není vůbec nic nezákonného, protože ta dávka se stává majetkem toho člověka a jestli je to dlužník, pak, stojí-li vedle exekutor třeba z nějaké leasingové společnosti, tak si prostě část té dávky vzít může, pokud na to má patřičná povolení, pokud je to soudně rozhodnuto."
Námi oslovení lidé měli na vymáhání rozdílné názory. Anketa, obyvatelé Karviné: 1. "Tak, jak se vybírá v Čechách. Jak dostávají podporu, tak tu podporu jim sebrat. Jsem pro. Oni neplatí, my platíme poctivě a stejně nám nic nedávají." 2. "Já jsem pro. Jak platíme všichni, ať platí též. A ne my za ně." 3. "Tak to ne. Protože to je dost ostré. Z něčeho musejí žít. Dávky dát a sebrat, to není řešení." 4. Mělo by se to řešit vystěhováním ať si to uvědomí."
Tomáš Hanzel, primátor města: "Poctivá většina lidí, která si v plné míře plní své povinnosti a platí své veškeré závazky, tak nemůže doplácet na lidi, kteří v dnešní době si tyto věci neplní a vytváří dluhy. Dluhy v dnešní době město má zhruba kolem sto deseti milionů korun a tato menšina nemůže být v žádném případě tolerována. Za tyto peníze bychom mohli postavit řadu chodníků, cest, opravit a udělat nové parkoviště a proto důrazně a nekompromisně postupujeme vůči všem lidem, kteří si neplní svoje povinnosti, řádně neplatí nájmy, odpady, různé přestupky, pokuty a další věci a důrazně dbáme na to, aby takhle bylo činěno, aby ti lidé platili."