Včelař pan Vavříček na výstavě předváděl výrobu svíček ze včelího vosku pomocí formiček. Je jedním z nejstarších včelařů, letos oslaví 70 narozeniny.
Jan Vavříček, včelař: "Když člověk dělá s tou přírodou, tak se u toho uklidní u těch včel."
Včelkám se pan Vavříček věnuje od roku 1972. I on měl ale letos kvůli počasí bídný rok.
Jan Vavříček, včelař: "Za ty roky to fakt nepamatuji. Letos jsme třeba v květnu nevytočili vůbec nic, akorát tak v červenci jsme něco vytočili."
Evžen Foltera, včelař: "V době kdy se měl stáčet med, tak se krmilo cukrem, protože nebylo nic."
Včelaři se shodují, že loni produkce včel klesla kvůli varoáze o polovinu a letos kvůli počasí ještě o dalších 30%. Odrazilo se to i na ceně produktů a hlavně medu.
Tomáš Marcol, předseda ZO ČSV Karviná: "Očekáváme, že snad jestli počasí vyjde tak by to mohlo být lepší."
Přesto všechno včelaři z Karviné připravili pro návštěvníky pestrou ukázku všeho, co se včelami souvisí. Lákavá byla například ochutnávky různých druhů medů.
Tomáš Marcol, předseda ZO ČSV Karviná: "Snažíme se každý rok, aby na výstavě bylo více druhů medu, aby byla nějaká pestrost, aby si lidi mohli ochutnat i to, co nezkusili, máme tady možnost ochutnat několik medovin, možnost vidět včelařské pomůcky jak nové, tak staré, máme možnost se dozvědět o včelařské historii, co byla tady v kraji."
Děti zaujaly i živé včely. Jejich vůdkyni-královnu včelaři označili.
Anketa: 1. "Živé včely? To koukám, to tu nikdy nebylo." 2. "Je to tu moc zajímavé a moc hezké." 3. "Tolik věcí z medu udělat, fakt pěkné." 4. "Na výstavě se mi líbí včeličky." 5. "Máme ve škole projekty pro živou a neživou přírodu, takže si myslíme, že to bude to pravé."
Smyslem výstavy je osvěta mezi lidmi o tom, jak moc je včelka užitečná.
Tomáš Marcol, předseda ZO ČSV Karviná: "Včela není jen útočné zvíře, ale taky hmyz, který nám dává nějaké včelí produkty, pomáhá nám v medicíně, opylování, zvelebuje svou činností krajinu."
Součástí výstavy bylo i vyhodnocení soutěže o nejlepší výtvarné dílo na téma Včelka v přírodě.