O uplynulém víkendu se v Kutné Hoře uskutečnilo 26. setkání hornických měst a obcí České Republiky. U této příležitosti byli slavnostně předány i letošní ceny Český permon. Ty každoročně uděluje v několika kategoriích Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky.
Pavel David, výkonný tajemník SHHS ČR: „Myšlenka byla, ocenit nějakým způsobem kamarády, kteří se zabývají hornickými tradicemi, kteří celý život pracovali v hornictví a udržují tradice.“
Letos Cena Český Permon v kategorii Počin roku byla udělena obci Stonava a to za realizaci výstavy Hornictví na Karvinsku v proměnách času.
Pavel David, výkonný tajemník SHHS ČR: „ Expozice ukazuje nejen prvopočátky těžby uhlí na Karvinsku a rozvoj dobývání v 60. létech minulého století. Panely jsou věnovány největším důlním tragédiím, zvykům udržovaným po generace v hornickém stavu, devastacím a rekultivaci v obcích dotčených těžbou.“
Poprvé si mohli výstavu zájemci prohlédnout loni v září ve Valdštejnském paláci v Praze, pak ve Stonavě a nyní do konce roku je k vidění v Regionální knihovně v Karviné s tím, že o ni projevily zájem i další obce a instituce.
Boleslav Kowalczyk, spoluautor výstavy: „S nápadem přišel senátor Ondřej Feber. Chtěl, aby ostatní senátoři pochopili, odkud pochází a jak to tam na tom Karvinsku je. Všechno jsme to zkombinovali do dvanácti panelů, na kterých jsme chtěli lidem, kteří nemají s hornictvím nic společného, ukázat, jak to probíhalo (rozkvět v 60.letech), ale chtěli jsme ukázat i to, co tomu regionu hornictví vzalo a jak nebezpečné je hornické povolání.“
Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy a senátor: „Je to takové zadostiučinění za to, co jsme ve Stonavě udělali, že je to vidět a že je to uznáváno. Jsem hrdý na to, že naše občanstvo je umístěno na špičce obcí naší republiky.“