I když je teprve začátek února, včelaři ze Stonavy zaznamenali neobvyklý fenomén - včely již začaly vylétávat ze svých úlů.
Josef Gabzdyl, jednatel ZO ČSV Stonava: „Tak bohužel úplně běžně by to nemělo být a nijak dobře jim to včelám nedělá, poněvadž v tom únoru a hlavně ještě počátkem února by ty včely ještě měly být v chumáči a zimovat v klidu.“
Výrazné ohlazení by totiž mohlo negativně ovlivnit včelí kolonie. Za posledních 10 let stonavští včelaři přišli už dvakrát o značnou část svých včelstev, s nákupem nových jim vždy pomohla obec. Letos situace úplně tragická není, přesto stonavští včelaři hlásí zhruba 40% úhyn.
Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „Nejsme na tom v okrese nejhůř, jsou organizace, kde ty úhyny jsou větší. Je to dáno nemocemi. V tomto případě se jedná především o virózy, kdy ty včely jsou napadené různými víry, je to podobné jak u lidí. Tam, kde je to napadení velké, tak to včelstvo uhyne.“
V České republice je zakázano léčit včelstva antibiotiky, včelaři se proto zaměřují na odstranění základní příčiny, kterou je napadení roztočem.
Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „Když je to včelstvo hodně napadené roztočí, tak je oslabené a je méně odolné vůči virózám.“
Ve Stonavě o včelstva pečuje 8 včelařů. Ti uhynulá včelstva na jaře obnoví, a to i díky dotacím z obce. Včelaři jsou jako spolek finančně podporování v rámci dvou stonavských dotačních programů.
Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „Tyto dotace, které obec poskytuje, využíváme v několika oblastech. První taková oblast, je zkvalitnění včelích chovů ve Stonavě. Každoročně nakupujeme pro včelaře včelí královny a tím dochází k obměně genetického fondu.“
Poskytnutou dotaci využívají stonavští včelaři rovněž ke zvýšení biodiverzity.
Josef Gabzdyl, jednatel ZO ČSV Stonava: „Vysadili jsme pár desítek líp a pečujeme o určité pozemky, kde vysazujeme nějaké pylonosné rostliny, aby ta snůška byla trošku pestřejší.“
Stonavští včelaři se ale věnují také edukaci. Například během výstavy ovoce a zeleniny nabízejí veřejnosti zajímavé informace o včelách a ochutnávku různých medů, s varováním před těmi, jejichž pravost není zaručena.
Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „Je třeba pozorovat ty etikety. Pokud tam je napsáno, že ten med je z EU a mimo EU, tak mnohdy jsou to medy dovezené úplně z jiných oblastí, např. z Číny, z Jižní Ameriky a u těchto medů není ani garance, že tam je 100% ten produkt ze včelstev. Mnohdy to je určitým způsobem přepracovaný řepný cukr. Z toho titulu EU chystá v letošním roce opatření novou vyhláškou, ve které bude jednoznačně stanoveno, co je med. Budou i zpřísněné laboratorní podmínky pro stanovení, co má med obsahovat.“
Ale zpátky do Stonavy. S ohledem na ekologickou výchovu zvažují stonavští včelaři pořádání vzdělávacích besed pro školáky, aby tak rozšířili povědomí o významu včel v přírodě.