Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavské dožínky 2024

Stonava |  | Stonavský expres

Letošní dožínky, které se v neděli 1. září odehrály v obci Stonava, přilákaly stovky lidí z celého regionu a nabídly bohatý program plný hudby a zábavy pro malé i velké. Tato slavnost, kterou organizuje obec, Farma Stonava a místní skupina polského kulturně osvětového svazu je již několik let nedílnou součástí stonavského kulturního kalendáře.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Ten rolník, který dřel těžko na poli, potřeboval se nějak pochlubit tím, co vypěstoval. A dožínky jsou vlastně jeho svátekem.“

Krátce před 13. hodinou se před obecním úřadem začali scházet hosté, zástupci místních spolků i obyvatelé obce. Za zvuku lidové kapely Walasi se všichni vydali v slavnostním průvodu do parku PZKO, kde probíhal hlavní program.

Slavnost byla zahájena tradičním přivítáním a posvěcením dožínkového chleba, který následně předal starosta dožínek starostovi obce. Tento symbolický akt vyjadřuje poděkování za úrodu a důležitost spolupráce mezi zemědělci a obcí.

Pane starosto, předávám ti letošní úrodu v podobě tohoto chleba. Hospodař s ním tak, aby se všichni měli dobře.

Pane starosto dožínek, děkuji za tento dožínkový chléb a slibuji všem občanům, že tento chleba budu dělit poctivě a spravedlivě mezi všechny občany Stonavy.

Kulturní program zahájil místní folklorní soubor Dziecka ze Stonavy a po nich se představily se svým programem děti z tanečních kroužků.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „My už jsme byli osloveni před prázdninami, abychom si připravili program. Nacvičovala slečna Veronika Švecová, nacvičovala paní učitelka Heimerová, takže vystoupí naše tradiční mažoretky a taneční kroužky od obou paní učitelek.“
Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Nyní probíhá folklorní program vystoupení Chórku, který působí při místní skupině PZKO Horní Suchá.“
Barbara Weiser, vedoucí pěveckého souboru Chórek: „My v podstatě zpíváme písničky z Těšínského Slezska a snažíme se vyhledávat ty, které jsou méně známé, aby se dostaly zase do podvědomí, aby snad si je lidé mohli také zazpívat.“

A návštěvníci zpívali i během vystoupení Janka Ledeckého, který svým koncertem navodil skvělou atmosféru.

Dalším ze zajímavých a dech beroucích bodů programu bylo vystoupení gymnastů z Vendryně, kteří svými lidskými pyramidami ohromili všechny přítomné.

Celý program pak pak završila kapela Legendy se vrací.

Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „My se snažíme lidem připomínat songy, které v 60., 70. a 80. letech patřily k tomu nejlepšímu, co na světě vzniklo. A k tomu přidáme třeba i trošku modernějších věcí, tak, aby se lidi mohli zatancovat. V prvé řadě stejně jako k dožínkám, jde o to, aby byla skvělá pohoda, atmosféra, výborné jídlo a pití, tak my se snažíme k tomu dodat trošku těch tónů, trošku melodii a muziky, tak, aby se to spojilo dohromady a lidi odcházeli spokojení domů.“

Letošní Stonavské dožínky nabídly ale i zajímavý doprovodný program. Děti se mohly pobavit s klaunem nebo si zaskákat na nafukovacím hradu. Připraveno bylo pro ně také malování na obličej. Pro milovníky zemědělství byla vystavena moderní zemědělská technika a některá hospodářská zvířata, což přitáhlo pozornost nejen dětí, ale i dospělých.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Máme tady dvě selátka z našeho chovu, býček je od pana Zahraje, no a tady to ptactvo je od našeho zaměstnance Pavla Svačiny.“

K dožínkám tradičně patří soutěž. Zatímco v minulých letech se soutěžilo o nejhezčí dožínkovou výzdobu, letos se návštěvníci utkali v soutěži o nejlepší dožínkový koláč.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny polského kulturně-osvětového svazu Stonava: „Letos jsme se rozhodli, že to trošku pozměníme, protože tu výzdobu na těch plotech dělali pořád ti stejní lidé, tak jsme udělali trošku jinou soutěž a pramení to rovněž i z toho, že trošku jinak vypadal dožínkový průvod.“

Porota měla nelehký úkol, ale nakonec rozhodla, že vítězkou se stala paní Veronika Bařáková.

Kazimír Cholewa, předseda hodnotící komise: „Řekl bych slovy klasika. Bylo to nelehké, ale rozhodovala vzhled a chuť. Samozřejmě většina koláčů byla výborné chutě i vzhledu. Tam to bylo velmi těžké, tak o prsa se to nějak rozhodlo, že vyhrál ten.“

A prozradíte aspoň jednu ingredienci? Mák, tvaroh, ořechy a hlavně z másla.

Letošní Stonavské dožínky jsou již za námi, ale nemusíte smutnit – za rok se můžete těšit na další. Tradice, mezi které dožínky neodmyslitelně patří, se ve Stonavě stále udržují.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Udržování tradic je velmi důležité, aby lidem do budoucna nebo mladým generacím zůstalo něco, na co můžou navázat a můžou v tom pokračovat.“
Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „Já si myslím, že bez tradic si člověk neuvědomuje to, co bylo a na co navazuje a ztrácí pojem o zkušenostech. Musí znova objevovat věci, které už tady tisíckrát objeveny byly a ať už jde o pozitiva nebo negativa, v tom případě potom ten člověk většinou naráží na tu nezkušenost a často se i spálí. Takže já si myslím, že tradice, to je základ, to je to, na čem jsme vyrostli, odkud pocházíme, a proto bychom je měli udržovat.“
Nahlásit chybu


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.


Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

Včera 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Stonavští myslivci oslavili svatého Huberta v novém duchu

Včera 13:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Víkend ve Stonavě se nesl ve znamení myslivecké tradice a oslavy patrona lovců a ochránců přírody, svatého Huberta. Letošní slavnosti proběhly v komornější atmosféře, než bylo v minulosti zvykem, ale o to více zdůraznily smysl a hodnoty myslivecké činnosti.

Stonava remizovala s lídrem tabulky, rozhodly trefy z první půle

Včera 13:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Muži SK Stonava mají za sebou poslední zápas podzimní části sezónu. V něm hostili lídra tabulky Český Těšín. Zápas se odehrál na umělé trávě v Horní Suché.

Piotr i Wiktor w finale konkursu recytacji

W eliminacjach konkursu recytacji, które odbyły się w budynku polskiej szkoły w Czeskim Cieszynie, o uczestnictwo w finale powalczyło również pięcioro recytatorów ze Stonawy. Organizatorem tych konkursów jest Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Kubisza w Gnojniku.

Stonavské dožínky 2024
Vydáno 11. září 2024 12:45, Stonava, Jiří Brzóska
Letošní dožínky, které se v neděli 1. září odehrály v obci Stonava, přilákaly stovky lidí z celého regionu a nabídly bohatý program plný hudby a zábavy pro malé i velké. Tato slavnost, kterou organizuje obec, Farma Stonava a místní skupina polského kulturně osvětového svazu je již několik let nedílnou součástí stonavského kulturního kalendáře.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Ten rolník, který dřel těžko na poli, potřeboval se nějak pochlubit tím, co vypěstoval. A dožínky jsou vlastně jeho svátekem.“

Krátce před 13. hodinou se před obecním úřadem začali scházet hosté, zástupci místních spolků i obyvatelé obce. Za zvuku lidové kapely Walasi se všichni vydali v slavnostním průvodu do parku PZKO, kde probíhal hlavní program.

Slavnost byla zahájena tradičním přivítáním a posvěcením dožínkového chleba, který následně předal starosta dožínek starostovi obce. Tento symbolický akt vyjadřuje poděkování za úrodu a důležitost spolupráce mezi zemědělci a obcí.

Pane starosto, předávám ti letošní úrodu v podobě tohoto chleba. Hospodař s ním tak, aby se všichni měli dobře.

Pane starosto dožínek, děkuji za tento dožínkový chléb a slibuji všem občanům, že tento chleba budu dělit poctivě a spravedlivě mezi všechny občany Stonavy.

Kulturní program zahájil místní folklorní soubor Dziecka ze Stonavy a po nich se představily se svým programem děti z tanečních kroužků.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „My už jsme byli osloveni před prázdninami, abychom si připravili program. Nacvičovala slečna Veronika Švecová, nacvičovala paní učitelka Heimerová, takže vystoupí naše tradiční mažoretky a taneční kroužky od obou paní učitelek.“
Izabela Kapiasová, spoluorganizátorka Stonavských dožínek: „Nyní probíhá folklorní program vystoupení Chórku, který působí při místní skupině PZKO Horní Suchá.“
Barbara Weiser, vedoucí pěveckého souboru Chórek: „My v podstatě zpíváme písničky z Těšínského Slezska a snažíme se vyhledávat ty, které jsou méně známé, aby se dostaly zase do podvědomí, aby snad si je lidé mohli také zazpívat.“

A návštěvníci zpívali i během vystoupení Janka Ledeckého, který svým koncertem navodil skvělou atmosféru.

Dalším ze zajímavých a dech beroucích bodů programu bylo vystoupení gymnastů z Vendryně, kteří svými lidskými pyramidami ohromili všechny přítomné.

Celý program pak pak završila kapela Legendy se vrací.

Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „My se snažíme lidem připomínat songy, které v 60., 70. a 80. letech patřily k tomu nejlepšímu, co na světě vzniklo. A k tomu přidáme třeba i trošku modernějších věcí, tak, aby se lidi mohli zatancovat. V prvé řadě stejně jako k dožínkám, jde o to, aby byla skvělá pohoda, atmosféra, výborné jídlo a pití, tak my se snažíme k tomu dodat trošku těch tónů, trošku melodii a muziky, tak, aby se to spojilo dohromady a lidi odcházeli spokojení domů.“

Letošní Stonavské dožínky nabídly ale i zajímavý doprovodný program. Děti se mohly pobavit s klaunem nebo si zaskákat na nafukovacím hradu. Připraveno bylo pro ně také malování na obličej. Pro milovníky zemědělství byla vystavena moderní zemědělská technika a některá hospodářská zvířata, což přitáhlo pozornost nejen dětí, ale i dospělých.

Tadeáš Koch, starosta dožínek, Farma Stonava: „Máme tady dvě selátka z našeho chovu, býček je od pana Zahraje, no a tady to ptactvo je od našeho zaměstnance Pavla Svačiny.“

K dožínkám tradičně patří soutěž. Zatímco v minulých letech se soutěžilo o nejhezčí dožínkovou výzdobu, letos se návštěvníci utkali v soutěži o nejlepší dožínkový koláč.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny polského kulturně-osvětového svazu Stonava: „Letos jsme se rozhodli, že to trošku pozměníme, protože tu výzdobu na těch plotech dělali pořád ti stejní lidé, tak jsme udělali trošku jinou soutěž a pramení to rovněž i z toho, že trošku jinak vypadal dožínkový průvod.“

Porota měla nelehký úkol, ale nakonec rozhodla, že vítězkou se stala paní Veronika Bařáková.

Kazimír Cholewa, předseda hodnotící komise: „Řekl bych slovy klasika. Bylo to nelehké, ale rozhodovala vzhled a chuť. Samozřejmě většina koláčů byla výborné chutě i vzhledu. Tam to bylo velmi těžké, tak o prsa se to nějak rozhodlo, že vyhrál ten.“

A prozradíte aspoň jednu ingredienci? Mák, tvaroh, ořechy a hlavně z másla.

Letošní Stonavské dožínky jsou již za námi, ale nemusíte smutnit – za rok se můžete těšit na další. Tradice, mezi které dožínky neodmyslitelně patří, se ve Stonavě stále udržují.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Udržování tradic je velmi důležité, aby lidem do budoucna nebo mladým generacím zůstalo něco, na co můžou navázat a můžou v tom pokračovat.“
Petr Šiška, kapela Legendy se vrací: „Já si myslím, že bez tradic si člověk neuvědomuje to, co bylo a na co navazuje a ztrácí pojem o zkušenostech. Musí znova objevovat věci, které už tady tisíckrát objeveny byly a ať už jde o pozitiva nebo negativa, v tom případě potom ten člověk většinou naráží na tu nezkušenost a často se i spálí. Takže já si myslím, že tradice, to je základ, to je to, na čem jsme vyrostli, odkud pocházíme, a proto bychom je měli udržovat.“
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/11000044831/stonavske-dozinky-2024