Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavští krojovaní horníci udržují hornické tradice už 110 let

Stonava |  | Stonavský expres

Stonavští krojovaní horníci letos oslavili významné jubileum – 110 let od založení svého spolku. Tradice, které sahají až do roku 1914, hrají v obci Stonava důležitou roli a jejich udržování je klíčové pro budoucí generace. Oslavy se nesly v duchu připomínání bohaté historie a hrdosti na hornické dědictví.

Slavnost začala pietním aktem, při němž si členové spolku připomněli nejen zesnulé horníky, ale také ty, kteří tragicky zahynuli při těžbě uhlí.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Dnešní akce začala pietním aktem. Vzpomněli jsme na naše zesnulé členy spolku za 110 let, ale taky jsme si připomněli i členy a horníky, kteří umřeli při výkony důlní činnosti nebo důlní práce na šachtách. Po pietním aktu jsme krásně pochodovali přes obec Stonavu, kde v areálu parku PZKO pokračoval program.“

Hornictví má ve Stonavě hluboké kořeny a podpora spolku krojovaných horníků je neodmyslitelnou součástí života obce.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Stonava jako hornická obec, kde se v jejím katastru nacházely tři funkční velké doly, černouhelné, patří k těm, kteří ty tradice musí udržovat, musí podporovat tento spolek a zároveň jsme i rádi, že celý tento spolek je velmi aktivní ve společenském a kulturním životě obce.“
Ondřej Feber (ANO), senátor a místostarosta obce Stonava: „Pro obec to má velký význam, protože přece jenom jsme hornickou obcí a ta obec nejen, že brojila proti těžbě uhlí svým způsobem, ona ho taky využívala, tuto těžbu uhlí a zachovávala hornické tradice, což je velice podstatné. A já mám k tomu takový osobní vztah, protože když se nastoupil v roce 1990, tak Klub krojovaných horníků působil v Dělnickém domě za velice hrozných podmínek a my jsme jim pomohli vytvořit jasné podmínky k tomu, aby mohli působit. A dneska máme ovoce toho, co jsme kdysi způsobili.“

Kulturní program zahrnoval vystoupení dechového orchestru Sušanka, hudební skupiny Šlagr KLUCI s Petrem Šiškou a zábavu zajišťoval DJ Jarda Šenkyřík. Celým programem provázel imitátor Petr Stebnický. Akci doplnila i tombola s hodnotnými cenami a domácí koláče.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Pekli jsme domácí koláče, udírna je naplněná, pivo teče proudem, myslím si, že počasí nám přeje a akce se vydaří.“

V průběhu oslav se uskutečnilo slavnostní stužkování praporů a nabíjení „hřebů“ do pamětní desky, kde se zapíší jména členů spolku i zástupců dalších spolků. Na oslavy přijeli zástupci spolků krojovaných horníků nejen z regionu, ale i ze zahraničí.

Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „My spolupracujeme se všemi spolky, co jsou tady v regionu. Máme takovou dohodu o spolupráci s se slovenským Pezinokem, s Poláky a snažíme se udržovat takové příhraniční styky. Protože i tam to hornictví je už na úbytě, u nás taky, tak aby lidi nezapomněli, že to hornictví tady, bych řekl, tomu regionu dalo hodně.“

Předseda stonavského spolku Milan Malich zdůraznil význam spolupráce: „Spolupracujeme se slovenským Pezinokem a polskými spolky. Snažíme se udržovat příhraniční styky, aby lidé nezapomněli, že hornictví regionu dalo hodně.“

Ladislav Kajzar, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „Jsem strašně rád, že ty tradice se udržují. A věřím, že i když šachty zavřou, že ta tradice a ta láska k tomu hornictví zůstane tady u srdce. Nikdo nezapomene na to, že dělal tak dlouho v dole a přežil a vzpomínal na kamarády, které bohužel mezi námi nejsou. Ale jsem rád, že to tak držíme.“
Jiří Kudera, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „No je to proto, protože ty horníci vždycky drželi spolu. Drželi spolu a byli jako jeden pro druhého. I na dole záleželo na každém, protože když někdo udělal něco špatně, tak tím trpěli všichni ostatní.“

Oslavy 110. výročí spolku krojovaných horníků, kteří se mohou pyšnit oceněním Český permon za dlouholeté a trvalé šíření hornických tradic a hornického folkloru byly důstojnou připomínkou důležitosti hornické tradice pro Stonavu a její obyvatele.

Petr Šiška, zpěvák: „Kdybychom neudržovali tradice a nezdůrazňovali, buď to dobré, anebo to špatné z historie, tak si myslím, že bychom neustále opakovali ty chyby z historie a je potřeba se z nich poučit. A já si myslím, že tradice, lidová muzika, kroje, zvyky, to všechno je vlastně znakem hrdého národa a tím si myslím, že my Češi, Slováci nebo třeba i Poláci bezesporu jsme, takže jsem pro a jen víc a víc.“
Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Je třeba ukázat naší společnosti, mladým lidem, středních generaci, že je tady ten kraj hornický, ctíme hornické tradice a myslím si, že je třeba ukázat, že jsou tady ti chlapi, kteří jsou hrdí na tu hornickou uniformu a chtějí nadále pokračovat i z další generací do budoucna.“
Nahlásit chybu


Hanu Tichánkovou odvolali z pozice náměstkyně primátora, nahradí ji Markéta Langrová

Vedení městské organizace hnutí ANO v Ostravě a následně městští zastupitelé rozhodli o odvolání Hany Tichánkové z pozice náměstkyně primátora. Zkušenou političku, která působila ve vedení města od roku 2018, nahradí bývmístostarostka Ostravy-Jihu Markéta Langrová.

Bohumínská městská nemocnice stále odstraňuje škody po povodni

V pavilonu chirurgických oborů a gynekologie Bohumínské městské nemocnice se po povodni stále nepodařilo zprovoznit elektrocentrálu. Vedení nemocnice věří, že je to otázka hodin a koncem týdne už by mohly být v tomto pavilonu připraveny operační sály k provozu. Současně se řeší i vybavení nových zubních ordinací, protože budova, ve které se nachází, byla také zatopena.

Kraj investoval do rekonstrukce kuchyně na Cihelním gymnáziu ve Frýdku-Místku

Původní stravovací zařízení na Cihelním gymnáziu ve Frýdku-Místku bylo v havarijním stavu. MS kraj, jako zřizovatel školy, se tam proto rozhodl zrekonstruovat kuchyni, jídelnu a sklady. V následující reportáži uvidíte výsledek.

V chatové osadě Zátiší v Opavě voda odnesla několik chat a zničila vše kolem

Jako po válce to vypadá v chatové oblasti Zátiší v Opavě, kde lidé nejenže tráví volný čas, ale mnozí z nich si z chat vytvořili trvalé bydlení. Vod mnohým chaty posunula a některé odnesla až k řece.

Projekt Řemeslo má respekt pomáhá školám naplnit obory

Projekt „Řemeslo má respekt“ je strategickou iniciativou zaměřenou na podporu a propagaci řemeslných oborů v Moravskoslezském kraji. Klíčovým cílem je získat respekt a zájem žáků a jejich rodičů o řemeslné profese, a s tím související zájem o studium daných řemeslných oborů.

Zprovoznění ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě potrvá měsíce, splašky tečou do Odry

Včera 16:01 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po závažném poškození ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze povodněmi potrvá její zprovoznění několik měsíců. Většina odpadních vod z města nyní odtéká přímo do řeky Odry. O situaci informoval mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Jaromír Krišica. Krizový štáb Moravskoslezského kraje vyzval vládu a ústřední krizový štáb k řešení této kritické situace.

Množství odpadu ze zatopených domů je extrémní. Při odvozu musejí být lidé trpěliví

Voda už opadla na velké většině zatopených míst a na ulicích ji nahradilo moře odpadu. Lidé vynášejí před domy zničené věci a nákladní vozy je postupně odvážejí na skládku společnosti OZO v Hrušově. Náklaďáků je ale takové množství, že se tvoří dlouhé kolony.

O komentovanou prohlídku k aktuálnímu stavu vítkovického nádraží byl velký zájem

Budova vítkovického nádraží prochází kompletní rekonstrukcí. V jakém je objekt momentálně stavu se mohli lidé dozvědět na komentované prohlídce, kterou uspořádala vítkovická radnice. Oprava za více než čtvrt miliardy korun má být dokončena za dva roky.

Slezská nemocnice v Opavě se stala vítězem celostátního projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice 2024

Včera 15:08 | Celý MS kraj | Redakce

Velký úspěch slaví Slezská nemocnice v Opavě, která se stala vítězem celostátního projektu zaměřeného na kvalitu a bezpečí v nemocnicích. Tento projekt vyhlašuje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví a nemocnice hodnotí komise složená z odborníků zaměřených na oblast kvality. V lednu letošního roku Slezská nemocnice v Opavě úspěšně prošla re-akreditačním šetřením a získala certifikát na další tři roky u České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví.

Polscy legioniści na Śląsu Cieszyńskim

W Ośrodku Dokumentacji Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie można do końca września obejrzeć wystawę opowiadającą o pobycie polskich legionistów na Śląsku Cieszyńskim późną jesienią 1914 roku. Po niepowodzeniach Austriaków na froncie wschodnim i znacznym wykrwawieniu się 1. Polskiej Brygady postanowiono zapewnić legionistom godziwy odpoczynek.

Aktuálně z Karviné: Adra hledá dobrovolníky pro KHN

Humanitární organizace Adra zahajuje spolupráci s Karvinskou hornickou nemocnicí.

V soutěži Karvinský talent podali zpěváci skvělé výkony, porota to neměla jednoduché

V městském domě kultury se uskutečnil 16. ročník pěvecké soutěže nazvané Karvinský talent. Věhlas talentu za dobu své existence dávno přesáhl hranici města a odvážní zpěváci a zpěvačky sem míří i ze vzdálenějších míst. Vítěze jednotlivých kategorií si můžete poslechnout v následujícím příspěvku.

Policie obvinila 24letého autora výhružných e-mailů na Karvinsku, způsobil evakuaci škol a volebních místností

22. září 2024 18:32 | Karviná | Lukáš Zavadil

Policie obvinila 24letého muže ze šíření poplašné zprávy poté, co v pátek 20. září zaslal výhrůžné e-maily o uložení výbušniny do školských zařízení na Karvinsku. Výhrůžka vedla k evakuaci stovek osob. Kriminalisté nyní případ vyšetřují a obviněnému hrozí až osm let vězení.

Aktuálně z Karviné: Den otevřených dveří porodnice

21. září 2024 21:02 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Rodinná porodnice Nemocnice Karviná-Ráj zve všechny nastávající maminky a jejich partnery na den otevřených dveří porodnice.

Stonavští krojovaní horníci udržují hornické tradice už 110 let
Vydáno 25. září 2024 10:01, Stonava, Jiří Brzóska
Stonavští krojovaní horníci letos oslavili významné jubileum – 110 let od založení svého spolku. Tradice, které sahají až do roku 1914, hrají v obci Stonava důležitou roli a jejich udržování je klíčové pro budoucí generace. Oslavy se nesly v duchu připomínání bohaté historie a hrdosti na hornické dědictví.

Slavnost začala pietním aktem, při němž si členové spolku připomněli nejen zesnulé horníky, ale také ty, kteří tragicky zahynuli při těžbě uhlí.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Dnešní akce začala pietním aktem. Vzpomněli jsme na naše zesnulé členy spolku za 110 let, ale taky jsme si připomněli i členy a horníky, kteří umřeli při výkony důlní činnosti nebo důlní práce na šachtách. Po pietním aktu jsme krásně pochodovali přes obec Stonavu, kde v areálu parku PZKO pokračoval program.“

Hornictví má ve Stonavě hluboké kořeny a podpora spolku krojovaných horníků je neodmyslitelnou součástí života obce.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Stonava jako hornická obec, kde se v jejím katastru nacházely tři funkční velké doly, černouhelné, patří k těm, kteří ty tradice musí udržovat, musí podporovat tento spolek a zároveň jsme i rádi, že celý tento spolek je velmi aktivní ve společenském a kulturním životě obce.“
Ondřej Feber (ANO), senátor a místostarosta obce Stonava: „Pro obec to má velký význam, protože přece jenom jsme hornickou obcí a ta obec nejen, že brojila proti těžbě uhlí svým způsobem, ona ho taky využívala, tuto těžbu uhlí a zachovávala hornické tradice, což je velice podstatné. A já mám k tomu takový osobní vztah, protože když se nastoupil v roce 1990, tak Klub krojovaných horníků působil v Dělnickém domě za velice hrozných podmínek a my jsme jim pomohli vytvořit jasné podmínky k tomu, aby mohli působit. A dneska máme ovoce toho, co jsme kdysi způsobili.“

Kulturní program zahrnoval vystoupení dechového orchestru Sušanka, hudební skupiny Šlagr KLUCI s Petrem Šiškou a zábavu zajišťoval DJ Jarda Šenkyřík. Celým programem provázel imitátor Petr Stebnický. Akci doplnila i tombola s hodnotnými cenami a domácí koláče.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Pekli jsme domácí koláče, udírna je naplněná, pivo teče proudem, myslím si, že počasí nám přeje a akce se vydaří.“

V průběhu oslav se uskutečnilo slavnostní stužkování praporů a nabíjení „hřebů“ do pamětní desky, kde se zapíší jména členů spolku i zástupců dalších spolků. Na oslavy přijeli zástupci spolků krojovaných horníků nejen z regionu, ale i ze zahraničí.

Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „My spolupracujeme se všemi spolky, co jsou tady v regionu. Máme takovou dohodu o spolupráci s se slovenským Pezinokem, s Poláky a snažíme se udržovat takové příhraniční styky. Protože i tam to hornictví je už na úbytě, u nás taky, tak aby lidi nezapomněli, že to hornictví tady, bych řekl, tomu regionu dalo hodně.“

Předseda stonavského spolku Milan Malich zdůraznil význam spolupráce: „Spolupracujeme se slovenským Pezinokem a polskými spolky. Snažíme se udržovat příhraniční styky, aby lidé nezapomněli, že hornictví regionu dalo hodně.“

Ladislav Kajzar, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „Jsem strašně rád, že ty tradice se udržují. A věřím, že i když šachty zavřou, že ta tradice a ta láska k tomu hornictví zůstane tady u srdce. Nikdo nezapomene na to, že dělal tak dlouho v dole a přežil a vzpomínal na kamarády, které bohužel mezi námi nejsou. Ale jsem rád, že to tak držíme.“
Jiří Kudera, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „No je to proto, protože ty horníci vždycky drželi spolu. Drželi spolu a byli jako jeden pro druhého. I na dole záleželo na každém, protože když někdo udělal něco špatně, tak tím trpěli všichni ostatní.“

Oslavy 110. výročí spolku krojovaných horníků, kteří se mohou pyšnit oceněním Český permon za dlouholeté a trvalé šíření hornických tradic a hornického folkloru byly důstojnou připomínkou důležitosti hornické tradice pro Stonavu a její obyvatele.

Petr Šiška, zpěvák: „Kdybychom neudržovali tradice a nezdůrazňovali, buď to dobré, anebo to špatné z historie, tak si myslím, že bychom neustále opakovali ty chyby z historie a je potřeba se z nich poučit. A já si myslím, že tradice, lidová muzika, kroje, zvyky, to všechno je vlastně znakem hrdého národa a tím si myslím, že my Češi, Slováci nebo třeba i Poláci bezesporu jsme, takže jsem pro a jen víc a víc.“
Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Je třeba ukázat naší společnosti, mladým lidem, středních generaci, že je tady ten kraj hornický, ctíme hornické tradice a myslím si, že je třeba ukázat, že jsou tady ti chlapi, kteří jsou hrdí na tu hornickou uniformu a chtějí nadále pokračovat i z další generací do budoucna.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000045113/stonavsti-krojovani-hornici-udrzuji-hornicke-tradice-uz-110-let