Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavští krojovaní horníci udržují hornické tradice už 110 let

Stonava |  | Stonavský expres

Stonavští krojovaní horníci letos oslavili významné jubileum – 110 let od založení svého spolku. Tradice, které sahají až do roku 1914, hrají v obci Stonava důležitou roli a jejich udržování je klíčové pro budoucí generace. Oslavy se nesly v duchu připomínání bohaté historie a hrdosti na hornické dědictví.

Slavnost začala pietním aktem, při němž si členové spolku připomněli nejen zesnulé horníky, ale také ty, kteří tragicky zahynuli při těžbě uhlí.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Dnešní akce začala pietním aktem. Vzpomněli jsme na naše zesnulé členy spolku za 110 let, ale taky jsme si připomněli i členy a horníky, kteří umřeli při výkony důlní činnosti nebo důlní práce na šachtách. Po pietním aktu jsme krásně pochodovali přes obec Stonavu, kde v areálu parku PZKO pokračoval program.“

Hornictví má ve Stonavě hluboké kořeny a podpora spolku krojovaných horníků je neodmyslitelnou součástí života obce.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Stonava jako hornická obec, kde se v jejím katastru nacházely tři funkční velké doly, černouhelné, patří k těm, kteří ty tradice musí udržovat, musí podporovat tento spolek a zároveň jsme i rádi, že celý tento spolek je velmi aktivní ve společenském a kulturním životě obce.“
Ondřej Feber (ANO), senátor a místostarosta obce Stonava: „Pro obec to má velký význam, protože přece jenom jsme hornickou obcí a ta obec nejen, že brojila proti těžbě uhlí svým způsobem, ona ho taky využívala, tuto těžbu uhlí a zachovávala hornické tradice, což je velice podstatné. A já mám k tomu takový osobní vztah, protože když se nastoupil v roce 1990, tak Klub krojovaných horníků působil v Dělnickém domě za velice hrozných podmínek a my jsme jim pomohli vytvořit jasné podmínky k tomu, aby mohli působit. A dneska máme ovoce toho, co jsme kdysi způsobili.“

Kulturní program zahrnoval vystoupení dechového orchestru Sušanka, hudební skupiny Šlagr KLUCI s Petrem Šiškou a zábavu zajišťoval DJ Jarda Šenkyřík. Celým programem provázel imitátor Petr Stebnický. Akci doplnila i tombola s hodnotnými cenami a domácí koláče.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Pekli jsme domácí koláče, udírna je naplněná, pivo teče proudem, myslím si, že počasí nám přeje a akce se vydaří.“

V průběhu oslav se uskutečnilo slavnostní stužkování praporů a nabíjení „hřebů“ do pamětní desky, kde se zapíší jména členů spolku i zástupců dalších spolků. Na oslavy přijeli zástupci spolků krojovaných horníků nejen z regionu, ale i ze zahraničí.

Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „My spolupracujeme se všemi spolky, co jsou tady v regionu. Máme takovou dohodu o spolupráci s se slovenským Pezinokem, s Poláky a snažíme se udržovat takové příhraniční styky. Protože i tam to hornictví je už na úbytě, u nás taky, tak aby lidi nezapomněli, že to hornictví tady, bych řekl, tomu regionu dalo hodně.“

Předseda stonavského spolku Milan Malich zdůraznil význam spolupráce: „Spolupracujeme se slovenským Pezinokem a polskými spolky. Snažíme se udržovat příhraniční styky, aby lidé nezapomněli, že hornictví regionu dalo hodně.“

Ladislav Kajzar, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „Jsem strašně rád, že ty tradice se udržují. A věřím, že i když šachty zavřou, že ta tradice a ta láska k tomu hornictví zůstane tady u srdce. Nikdo nezapomene na to, že dělal tak dlouho v dole a přežil a vzpomínal na kamarády, které bohužel mezi námi nejsou. Ale jsem rád, že to tak držíme.“
Jiří Kudera, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „No je to proto, protože ty horníci vždycky drželi spolu. Drželi spolu a byli jako jeden pro druhého. I na dole záleželo na každém, protože když někdo udělal něco špatně, tak tím trpěli všichni ostatní.“

Oslavy 110. výročí spolku krojovaných horníků, kteří se mohou pyšnit oceněním Český permon za dlouholeté a trvalé šíření hornických tradic a hornického folkloru byly důstojnou připomínkou důležitosti hornické tradice pro Stonavu a její obyvatele.

Petr Šiška, zpěvák: „Kdybychom neudržovali tradice a nezdůrazňovali, buď to dobré, anebo to špatné z historie, tak si myslím, že bychom neustále opakovali ty chyby z historie a je potřeba se z nich poučit. A já si myslím, že tradice, lidová muzika, kroje, zvyky, to všechno je vlastně znakem hrdého národa a tím si myslím, že my Češi, Slováci nebo třeba i Poláci bezesporu jsme, takže jsem pro a jen víc a víc.“
Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Je třeba ukázat naší společnosti, mladým lidem, středních generaci, že je tady ten kraj hornický, ctíme hornické tradice a myslím si, že je třeba ukázat, že jsou tady ti chlapi, kteří jsou hrdí na tu hornickou uniformu a chtějí nadále pokračovat i z další generací do budoucna.“
Nahlásit chybu


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.


Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

Včera 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Stonavští myslivci oslavili svatého Huberta v novém duchu

Včera 13:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Víkend ve Stonavě se nesl ve znamení myslivecké tradice a oslavy patrona lovců a ochránců přírody, svatého Huberta. Letošní slavnosti proběhly v komornější atmosféře, než bylo v minulosti zvykem, ale o to více zdůraznily smysl a hodnoty myslivecké činnosti.

Stonava remizovala s lídrem tabulky, rozhodly trefy z první půle

Včera 13:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Muži SK Stonava mají za sebou poslední zápas podzimní části sezónu. V něm hostili lídra tabulky Český Těšín. Zápas se odehrál na umělé trávě v Horní Suché.

Piotr i Wiktor w finale konkursu recytacji

W eliminacjach konkursu recytacji, które odbyły się w budynku polskiej szkoły w Czeskim Cieszynie, o uczestnictwo w finale powalczyło również pięcioro recytatorów ze Stonawy. Organizatorem tych konkursów jest Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Kubisza w Gnojniku.

Stonavští krojovaní horníci udržují hornické tradice už 110 let
Vydáno 25. září 2024 10:01, Stonava, Jiří Brzóska
Stonavští krojovaní horníci letos oslavili významné jubileum – 110 let od založení svého spolku. Tradice, které sahají až do roku 1914, hrají v obci Stonava důležitou roli a jejich udržování je klíčové pro budoucí generace. Oslavy se nesly v duchu připomínání bohaté historie a hrdosti na hornické dědictví.

Slavnost začala pietním aktem, při němž si členové spolku připomněli nejen zesnulé horníky, ale také ty, kteří tragicky zahynuli při těžbě uhlí.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Dnešní akce začala pietním aktem. Vzpomněli jsme na naše zesnulé členy spolku za 110 let, ale taky jsme si připomněli i členy a horníky, kteří umřeli při výkony důlní činnosti nebo důlní práce na šachtách. Po pietním aktu jsme krásně pochodovali přes obec Stonavu, kde v areálu parku PZKO pokračoval program.“

Hornictví má ve Stonavě hluboké kořeny a podpora spolku krojovaných horníků je neodmyslitelnou součástí života obce.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Stonava jako hornická obec, kde se v jejím katastru nacházely tři funkční velké doly, černouhelné, patří k těm, kteří ty tradice musí udržovat, musí podporovat tento spolek a zároveň jsme i rádi, že celý tento spolek je velmi aktivní ve společenském a kulturním životě obce.“
Ondřej Feber (ANO), senátor a místostarosta obce Stonava: „Pro obec to má velký význam, protože přece jenom jsme hornickou obcí a ta obec nejen, že brojila proti těžbě uhlí svým způsobem, ona ho taky využívala, tuto těžbu uhlí a zachovávala hornické tradice, což je velice podstatné. A já mám k tomu takový osobní vztah, protože když se nastoupil v roce 1990, tak Klub krojovaných horníků působil v Dělnickém domě za velice hrozných podmínek a my jsme jim pomohli vytvořit jasné podmínky k tomu, aby mohli působit. A dneska máme ovoce toho, co jsme kdysi způsobili.“

Kulturní program zahrnoval vystoupení dechového orchestru Sušanka, hudební skupiny Šlagr KLUCI s Petrem Šiškou a zábavu zajišťoval DJ Jarda Šenkyřík. Celým programem provázel imitátor Petr Stebnický. Akci doplnila i tombola s hodnotnými cenami a domácí koláče.

Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Pekli jsme domácí koláče, udírna je naplněná, pivo teče proudem, myslím si, že počasí nám přeje a akce se vydaří.“

V průběhu oslav se uskutečnilo slavnostní stužkování praporů a nabíjení „hřebů“ do pamětní desky, kde se zapíší jména členů spolku i zástupců dalších spolků. Na oslavy přijeli zástupci spolků krojovaných horníků nejen z regionu, ale i ze zahraničí.

Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „My spolupracujeme se všemi spolky, co jsou tady v regionu. Máme takovou dohodu o spolupráci s se slovenským Pezinokem, s Poláky a snažíme se udržovat takové příhraniční styky. Protože i tam to hornictví je už na úbytě, u nás taky, tak aby lidi nezapomněli, že to hornictví tady, bych řekl, tomu regionu dalo hodně.“

Předseda stonavského spolku Milan Malich zdůraznil význam spolupráce: „Spolupracujeme se slovenským Pezinokem a polskými spolky. Snažíme se udržovat příhraniční styky, aby lidé nezapomněli, že hornictví regionu dalo hodně.“

Ladislav Kajzar, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „Jsem strašně rád, že ty tradice se udržují. A věřím, že i když šachty zavřou, že ta tradice a ta láska k tomu hornictví zůstane tady u srdce. Nikdo nezapomene na to, že dělal tak dlouho v dole a přežil a vzpomínal na kamarády, které bohužel mezi námi nejsou. Ale jsem rád, že to tak držíme.“
Jiří Kudera, bývalý předseda stonavských krojovaných horníků: „No je to proto, protože ty horníci vždycky drželi spolu. Drželi spolu a byli jako jeden pro druhého. I na dole záleželo na každém, protože když někdo udělal něco špatně, tak tím trpěli všichni ostatní.“

Oslavy 110. výročí spolku krojovaných horníků, kteří se mohou pyšnit oceněním Český permon za dlouholeté a trvalé šíření hornických tradic a hornického folkloru byly důstojnou připomínkou důležitosti hornické tradice pro Stonavu a její obyvatele.

Petr Šiška, zpěvák: „Kdybychom neudržovali tradice a nezdůrazňovali, buď to dobré, anebo to špatné z historie, tak si myslím, že bychom neustále opakovali ty chyby z historie a je potřeba se z nich poučit. A já si myslím, že tradice, lidová muzika, kroje, zvyky, to všechno je vlastně znakem hrdého národa a tím si myslím, že my Češi, Slováci nebo třeba i Poláci bezesporu jsme, takže jsem pro a jen víc a víc.“
Tomáš Hejda, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Je třeba ukázat naší společnosti, mladým lidem, středních generaci, že je tady ten kraj hornický, ctíme hornické tradice a myslím si, že je třeba ukázat, že jsou tady ti chlapi, kteří jsou hrdí na tu hornickou uniformu a chtějí nadále pokračovat i z další generací do budoucna.“
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/11000045113/stonavsti-krojovani-hornici-udrzuji-hornicke-tradice-uz-110-let