Stonavká knihovna pravidelně několikrát ročně organizuje v prostorách knihovny v základní škole na Dolanech různé besedy se spisovateli a zajímavými osobnostmi. Letošní březnová beseda patřila redaktorce polské části Stonavského expresu Otylii Tobolové. Ta je totiž autorkou knihy Lutyňské tango, původně vydané v polštině a později přeložené do češtiny. V knize jsou popsány skutečné lidské příběhy, zasazené do kontextu historických událostí 20. století, které autorka a bývalá redaktorka Českého rozhlasu v Ostravě sbírala mnoho let.
Otylie Tobolová, redaktorka a spisovatelka: „Beseda bude vlastně trošku i o mých reportážích, které byly kdysi natočené pro Český rozhlas v Ostravě. No a pak byly v písemné podobě také tištěné. A tištěné v různých časopisech, až teprve můj velmi dobrý známý historik Mečislav Borák mě vybídl k tomu, abych toto vydala knižně. Vzpomenu také, že být redaktorem je někdy být jak detektivem. Je třeba ten příběh nějak mapovat ne během jednoho večera nebo několik dnů, ale třeba to Lutyňské tango mi trvalo 20 let, než jsem dokončila nebo všechny ty střípky složila do jednoho příběhu.“
Kniha se zaměřuje na příběhy obyvatel těšínského Slezska.
Otylie Tobolová, redaktorka a spisovatelka: „Většina těch příběhů se týká druhé světové války, avšak je tam i poslední kapitola, která se jmenuje Složité sousedství. A to vychází před to období, do doby před rozdělením Těšínska, po rozdělení Těšínska a také potom po ukončení druhé světové války. To jsou ty tři období, kde opravdu ty vztahy mezi Poláky a Čechy byly naprosto vyhrocené.“
První vydání Lutyňského tanga vyšlo v roce 2003, druhé o rok později. Po dvaceti letech byla kniha přeložena do češtiny.
Česká verze knihy byla nominována na cenu Jantar, ocenění Moravskoslezského kraje za literaturu.
Otylie Tobolová, redaktorka a spisovatelka: „To bylo pro mě velké překvapení, protože to byla jediná cena za prózu. Další dva kandidáti byli básníci. Bylo to pro mě velmi významné, protože komise, která vybírala nominované osoby, byli kritici, teoretici české literatury.“
Autorka Lutyňského tanga byla ovšem také oceněna Kongresem Poláků i polským konzulátem.
Otylie Tobolová, redaktorka a spisovatelka: „To je ta stříbrná brož. Bylo vyznamenání polské strany, polského konzulátu a pro mě to bylo velmi významné, že také z polské strany o tu knihu byl zájem.“
Beseda s Otylií Tobolovou není jedinou akcí, kterou v rámci března – měsíce čtenářů stonavská knihovna připravila. V závěru měsíce uspořádá pro žáky základní školy tradiční Noc s Andersenem, akci zaměřenou na podporu dětského čtenářství.