Košilemi počínaje přes svetry, sukně, kalhoty, šaty až po svrchníky a boty, prostě všechno, z čeho už vyrostli nebo co mírně vyšlo z módy Stonavané opět přinášeli na sběrná místa, aby pomohli lidem, kteří jsou v hmotné nouzi.
O sbírku, kterou paní Anna Wicherková už poněkolikáté zorganizovala ve spolupráci s organizací Pomoc Těšínského Slezska při Slezské Diakonii byl takový zájem, že tentokrát kromě tradičního skladu na fotbalovém hřišti byla dárcům poprvé k dispozici i hasičská zbrojnice na Novém Světě. Na obou místech se hromadily pytle napěchované vším, co Stonavané už nepotřebují, ale co pro jiné lidi představuje hotový poklad. Sbírka má první mezipřistání v Broumově.
Anna Wicherková, organizátorka sbírky: "Tam se to třídí a odesílá do postižených zemí, do Afriky, do zaplavených oblastí, kde lidé zůstali bez ničeho. Tak tam se jim to dává."
Václav Hrachovec, organizátor sbírky: "My vozíme především na Zakarpatskou Ukrajinu. Tam je 70% nezaměstnanost. Lidi mají na jídlo a to oblečení je jen o výjimečných lidech, kteří mají zaměstnání. Ti, co ho nemají, chodí ve starých věcech a jsou vděčni za každý takový dar, který přivezeme."
Stejně jako dárci si ani organizátoři nenárokují za svoji pomoc žádnou odměnu. Dokonce i dopravce jezdí tisíce kilometrů ve svém osobním volnu a zdarma, platí se jen pohonné hmoty. Jakmile se zásilka dostane na Zakarpatskou Ukrajinu, ujímají se jí pastoři z Mukačevského, Svaljavského a Rachovského rajónu, kteří pak oblečení distribuují podle potřeb přímo do konkrétních rodin, dětských domovů nebo domovů důchodců. Že by si s vybranými kousky někdo přivydělával prodejem na černém trhu, je vyloučeno.
Václav Hrachovec, organizátor sbírky: "Máme kontrolu a pak jsou to lidé věřící, kteří to berou jako před Bohem odpovědnost."
A podle toho také se sbírkou zacházejí. Nazmar nepřijde vůbec nic, a to ani tehdy, když třeba nesedí velikosti.
Václav Hrachovec, organizátor sbírky: "Jsou velice vděčni, protože by jinak neměli jic, jen to, co mají na sobě. Druhá věc je, že jsou velmi šikovní. Oni si to přešijí a udělají z toho věci, které v obchodě nekoupíte. Třeba rozstříhají staré kožichy, dělají z toho límce a lemy, to vypadá opravdu krásně."
U nás by to nejspíš skončilo na skládce, stejně jako staré, byť ještě funkční další zboží. Proto se organizátoři rozhodli, že sortiment sbírky rozšíří.
Anna Wicherková, organizátorka sbírky: "Když budou mít občané spotřební zboží, půjde to na charitu na Ukrajinu. Ať jsou to pračky, kočárky, jízdní kola, tam jsou za to velice vděčni."
Václav Hrachovec, organizátor sbírky: "Když jsem viděl, jak 70letý dědeček dostal dárek a plakal, byla to pro mě zkušenost, kterou jsem u nás nezažil. Když jsem viděl obdarované děti, tu radost v očích, myslím, že naše děti to už neprožívají jako tam. Opravdu, kdyby nedostali dárky od nás, tak je nedostanou vůbec."
Takže pokud můžete, nevyhazujte nic, co by ještě mohlo prospět jiným. Dosud se s vaší pomocí na všech sběrných místech v naší republice shromáždilo pro děti a seniory na Zakarpatské Ukrajině celkem 1 802 dárků a 8 tisíc kilogramů šatstva a obuvi. Další sbírka se ve Stonavě bude konat na podzim.